رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی در دیدار با سفیر عراق در ایران، خواستار همکاری دولت عراق برای کاهش هزینه‌های سفر اربعین از جمله حذف تست پی سی آر در فرودگاه‌های عراق و عدم دریافت هزینه ۴۰ دلاری و برگشت زائرین از طریق مرزهای زمینی به ایران شد.

به گزارش مرورنیوز، حسین ذوالفقاری با نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران به منظور هماهنگی اعزام ۳۰ هزار سهیمه اختصاص داده شده به ایران برای حضور در مراسم اربعین حسینی در محل وزارت کشور دیدار کرد.

رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی با تاکید بر اینکه مراسم امسال اربعین حسینی با توجه به اپیدمی بیماری کرونا به صورت محدود برگزار می شود؛ گفت: سهمیه اعلامی به جمهوری اسلامی ایران از سوی دولت عراق ۳۰ هزار نفر است که این سهمیه با محوریت موکب داران و حوزه های فرهنگی – خدماتی – درمانی تعیین می گردد.

وی با اشاره به اینکه امسال مسافرت ها از طریق هوایی صورت می گیرد؛ گفت: یکی از تاکیدات جدی در این سفر، مساله سلامت است و در این خصوص اولویت با کسانی است که واکسن تزریق کرده اند و فاقد بیماری زمینه ای هستند.

ذوالفقاری در این خصوص از سفیر عراق در ایران خواست: با توجه به اینکه زائرین اعزامی از ایران دارای تست معتبر و کنترل شده می باشند، تست پی سی آر مجدد با توجه به هزینه چهل دلاری در فرودگاه عراق گرفته نشود و با ایجاد آمادگی در فرودگاه های عراق بویژه نجف اشرف، زمان پذیرش و تردد مسافران به حداقل ممکن برسد تا موجب ازدحام نشود.

رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی در بخش دیگری از صحبت هایش به ضرورت تسریع در امر صدور ویزا از سوی سفارت عراق اشاره کرد و گفت: با توجه به زمان کوتاه باقی مانده تا اربعین، صدور ویزا بایستی در اسرع وقت انجام گیرد و برای انتقال امکانات موکب داران و تجهیزات امدادی و خدماتی، بر اساس تفاهم نامه  بین دو کشور، هماهنگی لازم در مرزها بعمل آید.

وی همچنین گفت: این آمادگی از سوی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، با هدف کاهش هزینه سفر، مسیر بازگشت زائرین زمینی باشد و برای همین درخواست داریم این موضوع از سوی دولت عراق مورد بررسی واقع شود.

در این نشست نصیر عبدالمحسن عبدا... سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران با ابراز خشنودی از دعوت ذوالفقاری جهت انجام هماهنگی برای اعزام ۳۰ هزار زائر حسینی به مراسم امسال اربعین در عراق، گفت: واقعیت امر این است که شرایط بیماری کرونا اجازه نمی دهد تا همه علاقه مندان و عاشقان حسینی توفیق زیارت و حضور در مراسم معنوی اربعین را داشته باشند.

سفیر عراق با اشاره به اینکه تخصیص ۳۰ هزار سهمیه برای جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن وضعیت شیوع بیماری است؛ گفت: در تلاش هستیم مراتب حضور این ۳۰هزار نفر در مراسم امسال اربعین حسینی به نحو مطلوبی انجام گیرد.

وی در پایان گفت: سفارت عراق آمادگی دارد مراحل صدور ویزا را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهد. وی برای مواردی که از سوی طرف ایرانی مطرح شد قول پیگیری داد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز