جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور وحدت و یکپارچگی را رمز پیروزی ملت ایران در دوران دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: تجربه دفاع مقدس تضمین کننده قدرت و شکوه انقلاب اسلامی ایران است.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از سازمان پدافند غیرعامل کشور، همزمان گرامیداشت هفته دفاع مقدس مراسمی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالعلی گواهی رییس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح و سردار محسن ساسانی جانشین رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از مسئولان و کارکنان وظیفه این سازمان در سالن شهید طهرانی مقدم سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار شد.

جانشین رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس گفت: این شهدا با پایمردی، مقاومت، دلاورمردی و نثار خون خود به پای این انقلاب ریشه‌های آن را آبیاری کردند.

ساسانی افزود: سال‌های پس از انقلاب، در تاریخ ایران بسیار پرفروغ، پربار و حائز اهمیت است که درک عظمت این دوران برای همگان میسر نیست.

وی تصریح کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی همه ساختارهای حکومت قبل از هم گسیخته بود و ساختارهای انقلاب اسلامی هنوز بطور کامل شکل نگرفته بود که یک کشور همسایه با چراغ سبز و حمایت همه جانبه استکبار، تهاجم خود را علیه کشور عزیزمان آغاز کرد.چنین جنگی در چنین محدوده جغرافیایی و ابعاد بزرگ درگیری بین دو کشور و حمایت جهانی از کشور مهاجم، کم‌سابقه است. اگر از این زاویه دفاع مقدس را مورد تحلیل قرار دهیم بیش از هر چیز به عظمت دفاع مقدس پی خواهیم برد که وصف آن در هیچ گزارش، مستند و کتابی قابل بیان نیست.

هفته دفاع مقدس فرصتی برای مرور یک دوران پرافتخار است

ساسانی، گرامیداشت هفته دفاع مقدس در هفته آغازین مهرماه را در درجه اول اهدای احترام به همه ایثارگران و جانبازان و شهدای آن دوران درخشان دانست و خاطرنشان کرد: نکوداشت این دوران به ما یادآوری خواهد کرد که ما چه دورانی را پشت سر گذاشتیم و چه کسانی با چه زحمات و جانفشانی‌هایی این انقلاب را با خون خود آبیاری کردند تا امروز این درخت تناور انقلاب اسلامی به دست ما رسیده است. ما هم وظیفه داریم این انقلاب را با موفقیت‌های بیشتر به دست آیندگان بسپاریم.

جانشین رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: اگر به دوران پس از انقلاب اسلامی نگاه کنیم، خواهیم دید که در حوزه‌های مختلف همچون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی به پیشرفت‌های شگرفی دست یافته‌ایم.

شعائر دوران دفاع مقدس برگرفته از شور و شعور انقلابی بود

ساسانی، وحدت و یکپارچگی ملت ایران در دوران دفاع مقدس را یکی از مولفه‌های مهم و اثرگذار برای تحقق پیروزی در برابر دشمن بر شمرد و افزود: باید به ویژگی‌ها و شعائر دوران دفاع مقدس که برگرفته از یک شور و شعور انقلابی بود توجه بیشتری شود و ارزش‌هایی مانند ایثار، از خودگذشتگی، ایستادگی در برابر دشمن و ... در جامعه گسترش یابد.

وی افزود: همه کسانی که در دوران دفاع مقدس حضور داشته‌اند و در هر سطحی مشارکت داشته‌اند، همگی به نوعی در این پیروزی و ثبت این برگ نورانی و زرین در تاریخ کشورمان سهیم هستند.

الگوهای دفاع مقدس برای نسل جوان بازتعریف شود

ساسانی هدف از گرامیداشت روز «سرباز» را پرداختن به ایثارگری‌ها و ارزش‌های حاکم در دوران دفاع مقدس و ویژگی‌های منحصر به فرد آن دوران دانست تا بازتعریف شده و الگویی برای نسل جوان قرار گیرد.

این مقام نظامی تصریح کرد: توصیه بنده به عنوان یک برادر بزرگتر به شما سربازان عزیز این است که برای اینکه بتوانید تحلیل و قضاوت درستی از شرایط فعالی کشور عزیزمان داشته باشید حتما تاریخ این سرزمین کشور و تاریخ دوران هشت سال دفاع مقدس و دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی را مطالعه کنید.

بازدید از مناطق جنگی و آشنایی با تاریخ جنگ و مناطق جنگی با هدف درک عظمت رشادت‌ها رزمندگان دفاع مقدس یکی دیگر از توصیه‌های سردار ساسانی به سربازان بود.

ساسانی در ادامه به جایگاه عظیم خانواده‌های شهدا و جانبازان و ایثارگران اشاره کرد و افزود: باید قدردان این عزیزان باشیم. هر چقدر در برابر این عزیزان سر تعظیم فرود آوریم، کم است.

جانشین سازمان پدافند غیرعامل کشور در ادامه به نقش سربازان در دوران دفاع مقدس به عنوان رزمنده اشاره کرد و افزود: سربازان در همه عرصه‌های دوران دفاع مقدس نقش‌آفرینی کردند و شهدای سرباز گواه این ادعا هستند.

ساسانی به نقش سربازان در دوران فعلی اشاره کرد و افزود: امروز هم باید سربازان ما، ملاک‌ها و معیارهای دوران دفاع مقدس را راهنمای خود قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این گرامیداشت‌ها این است که ویژگی‌ها و خصوصیات دفاع مقدس که در همه رزمندگان دفاع مقدس اعم از سرباز، افسر، پاسدار و بسیجی وجود داشت، به عنوان راهنمایی پیش روی ما قرار گیرد.

جانشین رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور یادآور شد: ما باید تلاش کنیم که آن خصوصیت‌ها و ویژگی‌ها را در خودمان تقویت کنیم و مورد عمل قرار دهیم تا موفقیت‌های آن دوران مجدد با صلابت و قدرت بیشتر حاصل شده و تضمین کننده قدرت، شکوه و عظمت انقلاب اسلامی ایران باشد.

رییس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح هم ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و تسلیت اربعین حسینی با اشاره به حدیث «یا اَباذَرٍّ، اِغْتَنِمْ خَمْساً قَبْلَ خَمْس، شَبابَکَ، قَبْلَ هِرَمِکَ وَصِحَتَکَ قَبْلَ سُقْمِکَ وَ غِناکَ قَبْلَ فَقْرِکَ وَ فَراغَکَ قَبْلَ شُغْلِکَ وَ حیوتَکَ قَبْلَ مَوْتِکَ» از پیامبر عظیم الشان اسلام، حضرت محمد (ص) به بیان اهمیت استفاده از فرصت طلایی دوران جوانی پرداخت.

گواهی با بیان اهمیت نماز اول وقت گفت: علمای ما به جوانان توصیه می‌کنند نماز را در اول وقت به جا آورند. اگر توانستید، به جماعت بخوانید و اگر هم نشد، همان اول وقت بخوانید.

وی با بیان اینکه در کلام ائمه اطهار همین بس که فضیلت زیارت عاشورا را خدا ضمانت کرده است جوانان به خواندن این زیارت‌نامه توصیه و تصریح کرد: زیارت عاشورا وقتی با رعایت شرایط آن و خلوص نیت خوانده شود، فضیلت‌های بسیاری دارد که خداوند متعال آن را برای بندگانش ضمانت فرموده است.

رییس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در دعاهای ائمه معصومین(ع) سفارش شده است که انسان باید از خدا بخواهد که هرآنچه از نیکی‌ها به او عطا شده حفظ شود که یکی از این نیکی‌ها دینداری و عاقبت به خیری است، توضیح داد: یکی از عوامل بسیار مهم عاقبت به خیری احترام به والدین است به طوری که در قرآن کریم بالاترین عمل پس از بندگی خداوند احسان به والدین است.

در ادامه این مراسم از ۹ سرباز نمونه با اهدا لوح سپاس تقدیر شد.

در پایان این مراسم مسئولین و کارکنان وظیفه سازمان پدافند غیرعامل کشور با حضور در مقبره شهدای گمنام تدفین شده در بوستان مجیدیه با اهدای گل و قرائت فاتحه تجدید میثاق کردند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز