فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی در پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت امیر سرتیپ خلبانان منوچهر محققی، تاکید کرد: امیرسرتیپ خلبان منوچهر محققی، نمونه‌ای از آن تاریخ سازان و اسطوره‌ای از تبار خلبانان غیور عرصه نبردهای هوایی است.

به گزارش مرورنیوز و‌ به نقل از روابط عمومی ارتش، در متن پیام تسلیت امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی آمده است: دفاع مقدس عرصه دلاوری‌ها و ایثارگری‌های ناگفته فراوانی است؛ صاحبان نقش نخست این قهرمانی‌ها در بلندترین مراتب جهاد، عارفانه و شجاعانه رخت رزم برتن کرده و به عمق لشکریان سیاه دشمن تاخته‌اند. زخم جنگ، مدال شرافت سربازی‌شان شده و اندوه یاران شهید را بر دل دارند و امروز، یک به یک راه یاران شهیدشان را می‌پیمایند.

فرمانده کل ارتش اضافه کرد: نور حیات هر کدام از این قهرمانان که به حسب ظاهر به خاموشی می گراید، جان‍های مشتاق را از  گنجینه روایت ایثار و مجاهدتهای بسیارشان، محروم می‌کند و ما در عدم  تحقق رهنمود  مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا(مدظله العالی) که  درباره قهرمانان بزرگ جنگ می‌فرمایند: «اینها باید معرفی بشوند، باید دنیا این چهره‌ها را بشناسد، عظمت اینها را بفهمد و بداند.»  حسرت می‌خوریم!

 سرلشکر موسوی ادامه داد: امروز رزمندگان ارتش جمهوری اسلامی ایران و جامعه دلاوران دفاع مقدس، اندوهناک فقدان امیر سرتیپ دوم خلبان منوچهر محققی از قهرمانان به نام سال‍های جنگ تحمیلی هستند؛ مردی از تبار صدها خلبان تیزپرواز که نامشان لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت و حضورشان در هر نبرد، پیام‌آور فتح و پیروزی و شادی بخش دل امام و امت و رزمندگان اسلام بود.

وی افزود: این قهرمان پرآوازه نبردهای هوایی از ساعات نخست دفاع مقدس، حماسه آفرید. پایانه‌های بزرگ نفتی صدامیان در خلیج فارس تا تأسیسات راهبردی دشمن بعثی در عمق خاکش، بارها و بارها مقهور مهارت و شجاعت بی‌بدیل خلبان منوچهر محققی بود. کدام رزمنده غیور بسیج و ارتش و سپاه، حضور مقتدرانه عقابان آسمان ایران اسلامی درصدها عملیات دفاع مقدس را از خاطر می‌برد؟

فرمانده کل ارتش خاطرنشان کرد: امیرسرتیپ خلبان منوچهر محققی، نمونه‌ای از آن تاریخ سازان و اسطوره‌ای از تبار خلبانان غیور عرصه نبردهای هوایی است که برای بلندترین پرواز بال گشود و نامش در قلب مردم حق شناس کشورمان جاودانه شد.

 وی اضافه کرد: راهبری و حضور موثر در بزرگ‌ترین عملیات‌های هوایی از جمله کمان ۹۹، مواجهه موفق با انبوه جنگنده‌های متخاصم، حملات موثر علیه ناوگان دریایی دشمن و ساعات طولانی پرواز دشوار بر فراز دریا برای حفظ امنیت کاروان‌های تجاری ایران عزیز، برگهایی از کارنامه درخشان آن مرد ولایی است.

سرلشکر موسوی تصریح کرد: امروز در فراق محققی، دورانی دیگر را از دست دادیم، دوباره اندوهناک شهادت خلعتبری شدیم، دوباره داغ شهادت بابایی برایمان تازه شد. دوباره به یاد آوردیم که یاسینی، اسکندری، زندی، ذوالفقاری و اقبالی و دیگر مردان سفر کرده به آسمان، در میان‍مان نیستند. چه کم از این بزرگان گفته‌ایم و چقدر تاریخ‍مان به ذکر نام و اقدامات ارزشمند این دلاوران نیاز دارد.

فرمانده کل ارتش ادامه داد: مدیون جانفشانی‌های مردان بزرگی همچون امیر سرتیپ دوم خلبان منوچهر محققی هستیم که با تربیت جوانان خلبان زبده و جان برکف، اینک علمداران استمرار دفاع از منافع ملی و مرزهای هوایی ایران سربلند اسلامی‌اند. پیمان می‌بندیم که با تمام توانمان آنچه این بزرگان حفظ کردند و به ما سپردند را حراست کنیم .

فرمانده کل ارتش درگذشت این امیر ولایی و قهرمان جنگ را به محضر فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی)، همرزمان آن امیر سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران بویژه خانواده وی و قهرمانان نیروی هوایی الهی تسلیت گفت و علو درجات او را از خدای متعال خواستار شد.

 امیرسرتیپ دوم منوچهر محققی رکورد دار پرواز رزمی برون مرزی با فانتوم و خلبان افسانه‌ای نیروی هوایی ارتش روز گذشته به دلیل جراحات ناشی از دوران دفاع مقدس و کهولت سن پس از طی یک دوره بیماری در سن ۷۸ سالگی در بیمارستان بعثت نهاجا دار فانی را وداع گفت و به یاران شهیدش پیوست.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز