برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها» در ارتش جمهوری اسلامی ایران، نشان فداکاری به شهید «حسن هداوند میرزایی» تعلق گرفت.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از دفاع‌پرس، برابر تصویب « شورای عالی نشان‌ها » در ارتش، به‌پاس رشادت و مدیریت جهادی در صحنه‌ها و برهه‌های سرنوشت‌ساز دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس و ایثار و بذل جان در اعتلای ایران سربلند اسلامی، نشان فداکاری به شهید والامقام ارتش اسلام، حسن هداوند میرزایی که سرسختانه در خط مقدم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستاده‌اند، تعلق گرفت.

نشان فداکاری که اعطایی مقام معظم رهبری به ارتش جمهوری اسلامی ایران است، نماد ایثار و ازخودگذشتگی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه افسری امام علی (ع) ارتش است که در راه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران مردانه ایستاده و دفاع کرده‌اند.

شهید حسن هداوند میرزایی، در سال ۱۳۳۷ در روستای قشلاق کریم‌آباد از توابع ورامین، دیده به جهان گشود. پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۵۵ وارد ارتش شد. پس از فارغ‌التحصیلی و طی دوره‌های لازم به لشکر ۲۳ نوهد منتقل و در گردان ۱۵۴ مشغول به خدمت شد.

وی پس از طی دوره چتربازی به گردان ۱۹۲ ملحق و به مناطق عملیاتی کردستان اعزام شد و با شروع جنگ تحمیلی به مناطق عملیاتی جنوب اعزام شد. شهید هداوند در عملیات‌های ویژه رزمی و شناسایی محور‌های سلماس، آبادان، خرمشهر، ایلام، گیلان غرب و... حضور فعال داشت و بازپس‌گیری کله قندی اسحاق میمک، از افتخارات حضور وی در مناطق عملیاتی بود. شهید هداوند به دلیل ابراز رشادت‌های فراوان در جبهه‌های حق علیه باطل به ترتیب به سه و ۹ ماه ارشدیت نائل آمد.

شهید هداوند میرزایی مأموریت‌های متعددی در مناطق عملیاتی به انجام رساند، در سال ۱۳۶۱ در عملیات بیت‌المقدس چندین روز مردانه جنگید و به همراه نیروهایش گامی مهم در پیروزی این عملیات غرورآفرین برداشت. در تاریخ ۲ خردادماه ۱۳۶۱ و تنها یک روز مانده به آزادی خرمشهر، پس از یک نبرد سخت در منطقه شلمچه، از ناحیه کتف مجروح شد و به اسارت دشمن درآمد.

این شهید والامقام در ۲۵ تیرماه ۱۳۶۹ در اسارت و دور از وطن، به فیض شهادت نائل آمد و پیکرش در قبرستان کرخ‌الاسلامیه به خاک سپرده شده است.

سرانجام پیکر پاک این شهید سرافزار میهن در سال ۱۳۸۱، به کشور بازگردانده و طی یک مراسم باشکوه و با حضور آحاد مردم قدرشناس، در قبرستان امامزاده موسی (ع) روستای خلیل‌آباد از توابع شهرستان پاکدشت، به خاک سپرده شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز