کتاب گویای «ریشه‌های تهاجم» تهیه و بر روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ، کتاب « ریشه‌های تهاجم » به نویسندگی معصومه فرهاد درویشی سه‌تلانی و به تهیه‌کنندگی تینا میرکریمی، صداپیشه‌گی و روایت محمد تنهایی و در ۳۴۸ دقیقه تهیه‌شده است و بر روی پایگاه کتاب گویا ی ایران صدا در دو جلد در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.

کتاب «ریشه‌های تهاجم» (جلد اول) از سری کتاب‌های پنج‌جلدی تجزیه‌وتحلیل جنگ ایران و عراق است که به همت مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ تألیف و منتشر شده است. این کتاب به دست کسانی تألیف و تنظیم شده که خود در طول هشت سال دفاع مقدس نقش مؤثری در جنگ ایفا کرده و درک درست و همه‌جانبه‌ای از جنگ داشته‌اند.

دیباچه‌ کتاب را محسن رضایی فرمانده‌ پیشین سپاه پاسداران، نگاشته است. وی در این قسمت توضیحاتی درباره‌ این مجموعه و هدف از جمع‌آوری آن داده است.

کتاب شامل ۶ فصل است که هر فصل را گروهی از استادان و محققان رشته‌های نظامی نگاشته‌اند و پس از پایان فصل، مآخذ مربوط به آن بخش، به‌دقت درج شده است.

«تجزیه‌وتحلیل جنگ ایران و عراق» عنوان مجموعه‌ای است که طی آن، مسائل مربوط به جنگ تحمیلی بررسی و تحلیل می‌شود.

کتاب «ریشه‌های تهاجم» جلد اول از مجموعه یاد شده است که در آن، شش مقاله در باب علل و زمینه‌های تجاوز عراق به ایران فراهم آمده است.

مقالات با مباحثی نظیر علت آغاز جنگ ایران و عراق، پیشینه روابط دو کشور، وضعیت نظام بین‌الملل و منطقه خلیج‌فارس، وضعیت داخلی ایران و عراق در آستانه جنگ و تمهیدات عراق برای آغاز تجاوز به ایران تدوین شده است که این مقالات شامل  بررسی علل وقوع جنگ ایران و عراق، نوشته حسین حسینی، پیشینه تاریخی روابط و اختلافات ایران و عراق نوشته مجید مختاری،  وضعیت نظام بین‌الملل در آستانه جنگ ایران و عراق نوشته حسین یکتا،  بررسی وضعیت داخلی جمهوری اسلامی ایران در آستانه جنگ (وضعیت جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی) نوشته نوحسین اردستانی، جواد اطاعت، یحیی فوزی، حسین یکتا،  بررسی وضعیت داخلی عراق در آستانه جنگ نوشته محمدحسین جمشیدی و  تمهیدات سیاسی و نظامی عراق برای آغاز جنگ می شود.

فهرست منابع هر مقاله در پایان آن مندرج است.

کتاب «ریشه‌های تهاجم» در سال ۱۳۸۴ توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده است.

برای دریافت کتاب گویای «ریشه های تهاجم»  اینجا را کلیک کنید.

همچنین برای تهیه نسخه چاپی کتاب «ریشه های تهاجم» اینجا را کلیک کنید.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز