نماینده مردم تهران در مجلس در جریان بررسی ماده ۴ طرح تسهیل برخ مجوزهای کسب و کار گفت: ظرفیت را باید متناسب تعیین کرد اما سطح و کیفیت را نباید کاهش داد، زیرا شأن قانونی ما این نیست که در نوع و سطح آزمون ورود کنیم، در واقع شأن قانونی ما این است که انحصارها را بشکنیم و فرصت‌های برابر ایجاد کنیم.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از خانه ملت، عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 18مهرماه ( مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده 4 طرح تسهیل برخ مجوزهای کسب و کار در تذکر آیین‌نامه‌ای ضمن حفظ شأن مجلس گفت: در رابطه با بحث نصاب به شأن مجلس توجه نشده؛ در ایام برگزاری آزمون تخصصی پزشکی قرار داریم که در برخی رشته‌ها تعداد ثبت‌نامی برای جراحی قلب و ارولوژی که زمانی بسیار خواهان داشتند، به یک سوم کاهش یافته، ظرفیت‌ها کاهش پیدا کرده و در برخی از تخصص‌ها هر تعدادی که ثبت‌نام کردند، قبول می‌شوند در حالی که نباید به این شکل باشد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: البته امیدواریم که با تصویب این قانون سدها و انحصارها در مشاغلی مانند وکالت، سردفتری و داروخانه شکسته شود اما در مقام قانونگذاری نمی‌توانیم سالانه قانون عوض کنیم و باید به این مهم توجه داشت.

وی ادامه داد: بر اساس ماده مذکور ذینفعان می‌توانند با طراحی سوالات سخت و مبهم تعداد پذیرفته‌شدگان را مطابق سلیقه تعیین کنند، آیا شأن مجلس ورود به این جزئیات است. درست است ظرفیت را باید متناسب تعیین کرد اما سطح و کیفیت را نباید کاهش داد، نیاز است این ماده به کمیسیون برای اصلاح ارائه شود زیرا شأن قانونی ما این نیست که در نوع و سطح آزمون ورود کنیم، در واقع شأن قانونی ما این است که انحصارها را بشکنیم و فرصت‌های برابر ایجاد کنیم.

روح الامینی یادآور شد: باید قانونی تصویب کنیم که 20 سال اعتبار داشته باشد نه اینکه پس از مدتی مجبور شویم آن را اصلاح کنیم و چنین ایراداتی به کمیسیون، هیأت رئیسه و معاونت قوانین برمی‌گردد و ورود مجلس به برخی پیشنهادها مصلحت نیست.

دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: طبق آیین‌نامه پیشنهادهای نمایندگان نباید خلاف آیین‌نامه باشد اما اینکه این پیشنهاد کیفیت لازم و جامعیت را دارد، نمایندگان خودشان باید توجه داشته باشند و این حق نمایندگی است، البته بر اساس قانون اساسی می‌توانند به این موضوع ورود کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز