کتاب آینده روابط ایران و ترکیه در افق 1408 (2030 میلادی) به قلم دکتر سید مهدی نبوی منتشر شد.

به گزارش مرور نیوز، این کتاب تلاشی ارزشمند برای بررسی جامع مولفه های موثر بر روابط ج.ا.ایران و ترکیه  و سناریوپردازی در خصوص آینده روابط دو کشور است. 

ترکیه به نوعی مهمترین همسایه ج.ا.ایران است؛ اما روابط دو کشور، علی رغم صلحی پایدار در سده‌های اخیر، همواره با فرازونشیب‌های زیادی نیز همراه بوده است؛ نگاهی به گذشتۀ  روابط ایران و ترکیه نشان می‌دهد که با وجود اهمیت استراتژیک روابط میان  دو  کشور،  چگونه این روابط تحت تاثیر  عوامل مختلف، حالتی سینوسی  داشته  است. واضح است که تعاملات مؤثر با همسایگان و دستیابی به موقعیت مناسب در سیاست خارجی در منطقه، به‌ویژه در مواجهه با بازیگران هم‌طراز، نیازمندِ داشتن راهبرد صحیح و کارآمد برای وضعیت‌های پیش رو و اجتناب از غافلگیری و قرارگرفتن در موقعیت واکنشی و منفعلانه است و پیش‌نیاز آن، داشتن تصویری از آینده‌های محتمل و فضایی قابل‌تصور از آینده برای مسئولان، شامل گزینه‌های مختلف برای تصمیم‌گیری و پیامدهای هریک از آن‌ها پیش از تصمیم‌گیری و اقدام است. 

کتاب آینده روابط ایران و ترکیه در افق 1408 تلاش کرده است تا به این سئوال کلیدی پاسخ دهد که سناریوهای محتمل در روابط ج.ا.ایران و ترکیه در افق 1408 کدام‌اند؟

اثر حاضر یکی  از  معدود کارهای  آینده‌پژوهانه روش‌مند، با  ترکیب  روش‌های کمّی و کیفی است  که  ضمن بررسی موشکافانه ابعاد مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی، علم و فناوری و زیست محیطی موثر روابط ایران و ترکیه، با  بهره گیری از  نظرات  خبرگان  و  استفاده از  نرم‌ افزار  سناریو  ویزارد، به آینده پژوهی در روابط ایران و ترکیه پرداخته و سناریوهای محتمل را تدوین نموده است. 

این کتاب در 4 فصل و 195 صفحه توسط مرکز آینده پژوهی جهان اسلام به چاپ رسیده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز