مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: رسیدگی به مشکلات پناهندگان مسوولیتی خطیر و بین المللی است که دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد کشور استرالیا نیز در تقسیم بار مسوولیت و حمایت از پناهندگان سهیم باشد.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، « مهدی محمودی »، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، با «دنیل اسلوپر» نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان ، «لیندال ساش» سفیر استرالیا در جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه، در راستای تحولات اخیر کشور افغانستان و امور مربوط به پناهندگان و آوارگان جدید الورود دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار دستیار وزیر و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به خدمات ارائه شده به پناهندگان گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از حامیان اصلی پناهندگان و آوارگان بوده و خدمات رسانی در طی ۴ دهه متوالی به پناهجویان خود گواه این موضوع است. 

 وی اضافه کرد: ایران بدون هیچگونه تبعیضی به خیل عظیمی از پناهندگان و مهاجرین خارجی خدمات مختلفی در حوزه های آموزش، بهداشت، درمان و سلامت، معیشت، حرفه آموزی و اشتغال توانسته نقش مهمی در بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشور خود جهت بازسازی و احیای دوباره کشورشان داشته باشد.

محمودی با اشاره به میزبانی ایران از پناهندگان در طی چهار دهه علیرغم مشکلات اقتصادی و تحریم‌های غیرقانونی  بر کشورمان ، خاطرنشان کرد: پناهندگان ساکن در ایران در شهرها و روستاها در کنار مردم امرار معاش می‌کنند . با توجه به افزایش سرسام آور هزینه‌ها به ویژه در زمان  بیماری کرونا دولت جمهوری اسلامی ایران به تنهایی خیلی از هزینه‌ها و مشکلات پناهجویان و مهاجران خارجی را حل نموده است.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور تاکید کرد: بدون شک رسیدگی به مشکلات پناهندگان مسوولیتی خطیر و بین المللی است که دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد کشور استرالیا نیز در تقسیم بار مسوولیت و حمایت از پناهندگان سهیم باشد.

 وی اسکان مجدد پناهندگان در کشورهای ثالث را از راه حل های راهبردی عنوان کرد و گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران همواره میزبان پناهندگان بوده، ولیکن با حجم بالای پناهندگان فعلی و وجود اتباع خارجی غیرمجاز در کشور و همچنین تنگناهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه توانایی و ظرفیت پذیرایی آوارگان جدید وجود ندارد.

 محمودی یادآورشد: با توجه به تحولات اخیر افغانستان و برای مقابله با هجمه‌های احتمالی آوارگان به کشور از کشور استرالیا و کشورهای عضو سازمان ملل انتظار می‌رود در این زمینه به صورت جدی و عملی ورود کرده و نسبت به تامین اعتبارات مورد نیاز اقدام و حمایت لازم را معمول و باید تمام تلاش و کمک خود در زمینه پناهندگان را داشته باشند و کمک های بیشتری در جهت حمایت و تسهیل مشکلات پناهندگان داشته باشند.

 «دنیل اسلوپر» نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان هم در این دیدار ضمن تشکر از میزبانی دولت جمهوری اسلامی در خصوص پناهندگان گفت: ما تمام توانایی خود را به کار خواهیم گرفت تا مشکلات مربوط به پناهندگان زودتر حل شود،. همچنین برای برطرف نمودن مسائل مربوط به پناهندگان مساعدت و کمک‌های مالی برای جمهوری اسلامی ایران  ارائه می کنیم. در خصوص مسائل و مشکلات مردم افغانستان هم تلاش می‌کنیم که شرایط مساعدی در این کشور فراهم شود تا این کشور به ثبات نسبی رسیده و مردم زندگی خوبی داشته باشند.

وی افزود: در خصوص زنان وکودکان مشکلات عدیده ای وجود دارد که  تلاش خواهیم کرد تا شرایط مساعدی در زمینه تحصیل، بهداشت و آموزش برایشان فراهم نماییم؛ خیلی خوشحال می‌شویم که بتوانیم همکاری ها و مشترکات مناسبی در زمینه مختلف در خصوص حل منازعات و معضلات پناهندگان با کشور جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم .

در پایان  این دیدارخانم لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران نآمادگی خود را در ادامه خدمات به پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده و اظهار داشت: در برنامه های سال آتی میلادی قطعا این امر تحقق خواهد یافت.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز