رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور قرن بیست و یک را قرن دفاع سایبری شهری دانست و گفت: در آینده یکی از تهدیدات عمده ما تهدیدات سایبری شهری است که باید به آن بپردازیم چرا که می‌خواهیم زیرساخت‌های شهری را روی پلتفرم‌های شهر هوشمند استفاده کنیم.

به گزارش مرورنیوز و به نقل از دفاع‌پرس، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در چهارهمین همایش ملی پدافند شهری که صبح امروز به میزبانی وزارت راه و شهرسازی و با حضور رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار داشت: در پدافند شهری، با چهار کلید واژه ارزیابی و طبقه بندی دارایی ها، مهندسی تهدید شناسی نسبت به زیرساخت‌ها، ارزیابی و کاهش آسیب پذیری‌ها در شهر و عنصر مدیریت مخاطرات و مصون سازی و تاب آوری نمودن شهر‌ها مواجه هستیم.

وی ادامه داد: سازمان پدافند غیرعامل کشور آمادگی دارد با همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان شهرداری و دهیاری‌های وزارت کشور، آموزش‌های لازم در مورد الزامات و ضوابط پدافند غیرعامل را برای شهرداران و شورا‌های شهر و روستایی که به تازگی تصدی امور مدیریت شهری را به دست گرفته‌اند، ارائه کند.

سردار جلالی تهدیدات را یک عنصر زنده و جدی دانست که همواره و در همه فعالیت‌های بشر و زیرساخت‌های ساخته دست بشر وجود داشته و دارد، گفت: شهر‌ها محل تقاطع زیرساخت‌ها، کارکردها، مدیریت شهری و شهروندان است که مدیریت آن موضوع پیچیده شده لذا هرچه شهر‌ها به سمت شبکه‌ای و سیستمی شدن می‌روند و رویکرد سیستم در سیستم در شهر‌ها متجلی می‌شود؛ مدیریت تعارض زیرساخت‌ها با یکدیکر و هماهنگ کردن و هم افزا کردن آن‌ها پیچیده می‌‎شود که رویکرد مدرن مدیریت شهری و شهرسازی باید به این موضوع بپردازد.

وی تصریح کرد: با افزایش رویکرد هوشمندی و هوشمندسازی در زیرساخت‌ها، مانند خانه هوشمند، کنترل هوشمند ترافیک، خودرو هوشمند و شهر هوشمند ما به سمت افزایش بهره‌برداری‌ها در حوزه هوشمندی می‌رویم، ولی در کنار استفاده از مزایا و قابلیت هوشمندی، آسیب‌پذیری‌ها و مخاطرات ناشی از هوشمندی شهر‌ها نیز افزایش می‌یابد. به طوری که می‌توان گفت که در آینده یکی از تهدیدات عمده ما تهدیدات سایبری شهری است که باید به آن بپردازیم چرا که می‌خواهیم زیرساخت‌های شهری را روی پلتفرم‌های شهر هوشمند استفاده کنیم.

وی از قرن ۲۱ به عنوان قرن دفاع سایبری شهری یاد کرد و افزود: هوشمندسازی، پدیده‌ای بسیار ارزشمند است که کارکرد‌های ما را توسعه می‌دهد در عین حال باید همزمان هوشمندی را هوشمندانه پیاده سازی کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، در اختیار داشتن پلتفرم‌های بومی سایبری شهری را یک ضرورت دانست و افزود: تلاش‌های خوبی در این زمینه در کشور انجام شده که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد؛ برنامه آینده توسعه شهر‌ها و برنامه توسعه کشور در حوزه زیرساخت‌ها، باید از یک مدل نهادینه شده مهندسی پدافند غیرعامل در ذات طرح برخوردار باشد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از موضوع پدافند غیرعامل به عنوان پیوستی برای توسعه شهر‌ها یاد می‌کنند، ولی امروزه به دلیل، پیشرفت تکنولوژی و پیچیده شدن زیرساخت‌ها، انتخاب مدل پدافندی باید منطبق با انتخاب مدل تکنولوژی باشد. یعنی توجه به طراحی منطبق بر اصول پدافند غیرعامل جزء ذات طراحی تلقی شود.

سردار جلالی تصریح کرد: ما موضوع ایمنی، امنیت و پایداری را در شهر‌ها هدف‌گذاری کردیم؛ بنابراین بسیار مهم است که به عنوان طراحی مبتنی بر پدافند غیرعامل در ذات شهر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی هدف‌گذاری سازمان پدافند غیرعامل کشور در طرح پدافند شهری را ایجاد شهری سبز، امن، مدرن و منطبق بر ارزش‌ها و معماری ایرانی اسلامی و پایدار دانست و گفت: چنین شهری است که از نظر پدافند غیرعامل یک شهر پایدار محسوب خواهد شد.

رئیس سازمان پدافند غیر عانمل با بیان اینکه سازمان پدافند غیرعامل کشور با استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی، موفق به تدوین یک الگو با سند راهبردی پدافند شهری شده که به توسعه شهر‌ها با توجه به معیار‌ها و ضوابط پدافند غیرعامل توجه دارد، توضیح داد: در این زمینه ۱۰ عنوان برنامه مشترک پدافند شهری تدوین شده است؛ که از جمله آن می‌توان به طرح نظام‌های عملیات پدافند غیرعامل شهرک‌های صنعتی، تدوین سند راهبردی پدافند شهری با محوریت طرح‌های واکنش اضطراری، تخلیه جمعیت، چندمنظوره‌سازی فضا‌های شهری، فرماندهی واحد مدیریت بحران، تجهیز نیرو‌های عملیات شهر و تقویت الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل در مکان یابی و طراحی شهرک‌های مسکونی جدید اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین بسته دوم تجهیز نیرو‌های عملیات شهر برای شهر‌های بالا ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، انجام مطالعات پدافند شهری در ۵۲ شهر بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ساماندهی مراکز پرخطر به بیرون شهر و امن سازی واحد‌های باقی مانده داخل شهر، ساماندهی تاسیسات زیر سطحی شهری در قالب تونل‌های امن انرژی و تاسیسات در شهر‌های تهران، اصفهان و مشهد، ساخت بوستان فرهنگی-آموزشی فرهنگی دوستدار پدافند غیرعامل، ایجاد سامانه فرماندهی و کنترل واحد شهری برای مقابله با تهدیدات و شرایط بحران و سازماندهی و تقویت پدافند نوین شهری به منظور مقابله حوادث CBRNE از دیگر مواردی است که در سند راهبردی پدافند شهری مورد توجه قرار گرفته است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز