فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به دعوت همتای فرانسوی خود برای شرکت در هشتمین اجلاس فرماندهان نیرو‌های دریایی به فرانسه سفر کرد.

به گزارش مرور نیوز، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به دعوت همتای فرانسوی خود برای شرکت در هشتمین اجلاس فرماندهان نیرو‌های دریایی به فرانسه سفر کرد.

دریادار شهرام ایرانی درباره اهداف این سفر گفت: محوریت اجلاس آیونز بحث امنیت اقیانوس هند است که کشور‌های حاشیه این اقیانوس در ابعاد مختلف به ویژه مقابله با دزدی دریایی، ایمنی دریایی و کمک رسانی به شناور‌هایی که در اضطرار قرار می‌گیرند، به آن اهتمام دارند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ۲ سال ریاست اجلاس آیونز را بر عهده داشت و هم اکنون نیز ریاست کمیته امنیتی را بر عهده دارد افزود: در این اجلاس ما با دو هدف حضور پیدا کرده ایم؛ نخست ارائه گزارشی از فعالیت‌های کمیته امنیتی و برنامه‌های آینده از جمله برنامه ریزی برای برگزاری رزمایش دریایی در قالب کشور‌های حاشیه اقیانوس هند و در کنار آن کتابی نوشته ایم که زبان مشترک برای انجام عملیات در دریا خواهد بود.

دریادار ایرانی ادامه داد: همچنین جمهوری اسلامی ایران سندی را آماده کرده است و در این اجلاس به فرماندهان نیرو‌های دریایی کشور‌های حاشیه اقیانوس هند ارائه می‌کند که در آن به بحث امنیت این پهنه آبی شکل و قواره خواهد داد.

وی اضافه کرد: آنچه در حاشیه اجلاس آیونز دنبال خواهیم کرد برگزاری دیدار‌های دو جانبه، سه جانبه و چند جانبه با اولویت بیشتر ارتقای سطح روابط دریایی خواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، زبان دریا را زبان مشترک همه کشور‌ها برشمرد و گفت: امنیت و صلح را خود دریا به جهان دیکته می‌کند و همه کشور‌ها بدون واسطه می‌توانند در کنار همدیگر قرار گیرند.

دریادار ایرانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در یک دهه گذشته به جهانیان نشان داد این توانمندی را دارد که به خوبی و با اقتدار امنیت را در شمال اقیانوس هند برقرار کند.

وی یادآور شد: این فعالیت راهبردی نداجا همواره مورد توجه سازمان‌های بین المللی قرار گرفته و این مهم به برکت فرمانی است که ما از دست فرماندهی معظم کل قوا دریافت کردیم و ابلاغ شد که به طور ویژه در مقابله با تروریسم دریایی حضور جدی داشته باشیم که با اقتدار در حال انجام است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز