رؤسای جمهور ایران و ترکمنستان ضمن تاکید بر تقویت همکاری‌های مرزی و تسهیل در مبادلات کالا بر ارتقاء همکاری‌های اقتصادی و تجاری برای افزایش سطح روابط بین دو کشور تاکید کردند.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌ جمهوری، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور امروز(دوشنبه) در گفتگوی تلفنی با «قربان‌قلی بردی محمداف» رئیس‌ جمهور ترکمنستان ضمن تشکر از میزبانی این کشور برای برگزاری اجلاس همکاری اقتصادی اکو، گفت: در زمینه همکاری‌های گازی و اجرایی شدن سوآپ گازی ترکمنستان_آذربایجان از ایران، گام‌ها و همکاری‌های خوبی انجام شده است.

وی بر همکاری‌های مشترک در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کالا بین دو کشور تأکید کرد و گفت: با تلاش سران دو کشور اقدامات خوبی در زمینه تقویت روابط مرزی ایجاد شده است و با پیگیری دو کشور می‌توان برخی موانعی که وجود دارد برداشته شود.

رئیس‌جمهور در مورد همکاری‌های علمی و فناوری بین تهران_عشق‌آباد، خاطرنشان کرد: در سفر به ترکمنستان تعدادی از محصولات دانش‌بنیان ایران در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی به کشور ترکمنستان اهدا شد تا بتوانیم همکاری‌های خوبی در زمینه‌های دانش‌بنیان و پزشکی داشته باشیم.

قرارداد سوآپ گازی بین آذربایجان و ترکمنستان از خاک ایران مهم است

«قربان‌قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این گفتگوی تلفنی با تأکید بر اهمیت همکاری‌ها بین کشورهای همسایه، اظهار کرد: روابط بین ترکمنستان و ایران، با تمدن هزار ساله باید در قالب همکاری در سازمان‌های بین‌المللی نیز ادامه یابد.

رئیس‌جمهور ترکمنستان جایگاه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را در روابط دو کشور مهم بر شمرد و عنوان کرد: ایران در زمینه توسعه پزشکی جایگاه ویژه‌ای دارد.

بردی محمداف قرارداد سوآپ گازی بین آذربایجان و ترکمنستان از خاک ایران را مهم دانست و خواستار ایجاد کمیسیون مشترک همکاری در این زمینه بین سه کشور شد.

وی با تأکید بر حمایت مشترک از توسعه روابط دو جانبه بین ایران و ترکمنستان، بیان کرد: دولت ایران و ترکمنستان برادر هستند و من برای کشور ایران آرزوی آبادانی و صلح دارم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز