رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امیدوارم در مذاکرات یک منطقی حاکم باشد که به اصول و ضوابطی پایبند باشند و اگر قرار است به برجام عمل کنیم آن‌ها هم به برجام عمل کنند و اگر نیست ما در چارچوب پادمان کار می‌کنیم. باقی نیز فقط فشار سیاسی است.

به گزارش مرور نیوز، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره همکاری‌های ایران و آژانس گفت: روابط ما با آژانس باید براساس اساسنامه، قوانین و پادمان و ان پی تی باشد. متاثر از همین ضوابط و قوانین در تعامل هستیم و آژانس بر فعالیت‌های ما نظارت دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود مربوط به عملیات روانی و مسائل سیاسی جریان مقابل است. در مقابل ما جریانی است که به هیچ وجه توسعه علمی و فناوری در ایران را بر نمی‌تابد و با این اتهامات و ایجاد القا و جوسازی و عملیات روانی این‌گونه القا می‌کند که ما هدف غیر موجه داریم و به بحث عدم اشاعه متعهد نیستیم که هیچ کدام از این‌ها هیچگاه وارد نبوده و نیست به ویژه رژیم صهیونیستی خیلی به آن دامن می‌زند. نسبت به این عملیات‌های روانی هیچگونه خللی به خودمان راه نمی‌دهیم و کارمان را انجام داده و به پیش می‌بریم و امیدواریم که ان شاءالله از این مرحله نیز عبور کنیم.

اسلامی درباره توافق بین ایران و آژانس در خصوص نصب دوربین در مجتمع کرج گفت: کرج و سایر مواردی که در برجام بوده خارج از پادمان است، اگر که برجام یک معاهده بوده طرفین تعهداتی داشتند وقتی آن‌ها به تعهداتشان عمل نکرده و تحریم‌های ظالمانه غیرقانونی شدید را علیه ایران اعمال کردند، دلیلی ندارد که تعهدات برجامی را بر ما فشار بیاورندما در چارچوب پادمان و ان پی تی اقدام می‌کنیم و هیچ چیز غیر از آن را قبول نمی‌کنیم.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره دستورکار هیات سازمان انرژی اتمی حاضر در وین ادامه داد: دستور کار ما با آژانس درباره مطالب ادعایی است که پاسخ‌های آن داده شده است. موارد ادعایی مواردی است که در برجام بسته شده و اگر قرار است برجام عملیاتی شود همه طرف‌ها باید به تعهداتشان عمل کنند. نمی‌شود بخشی که مربوط به ایران است صد در صد متعهد باشد، ولی طرف‌های متعاهد هیچ کدام از تعهداتشان را انجام ندهند.

وی گفت: امیدوارم در مذاکرات یک منطقی حاکم باشد که به اصول و ضوابطی پایبند باشند و اگر قرار است به برجام عمل کنیم آن‌ها هم به برجام عمل کنند و اگر نیست ما در چارچوب پادمان کار می‌کنیم. باقی نیز فقط فشار سیاسی است.

اسلامی درباره وضعیت نیروگاه بوشهر هم گفت: تا تاریخ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ حدود ۵۲ میلیارد کیلووات برق به شبکه انتقال داده شد و از ۱۰ مهر برای اورهال و تعویض سوخت رفته و ان شاءالله پیش بینی شده دهم دی ماه کار خود را آغاز کند.

اسلامی درباره روند ساخت دو نیروگاه دیگر در بوشهر هم گفت: ما از زمان‌بندی عقب هستیم و شرایطی که در حال رایزنی هستیم امیدواریم بتوانیم منابع مالی آن را تامین کنیم و به آن سرعت بدهیم.

اسلامی درباره توافق با آژانس در خصوص مجتمع کرج اظهار داشت: موضوع کرج در یک بسته است و موارد ادعایی و کرج به هم پیوند خورده و باید همزمان حل و فصل شود.

وی درباره مذاکرات با آژانس و اینکه آیا توافقی که قبلا گفته بودید حاصل شده؟ گفت: گفت‌وگو‌هایی که با گروسی کردیم همان بحث کرج است که در حال گفت‌وگو هستیم و هنوز به انتها نرسیده و بیشتر در چارچوب فشار سیاسی و عملیات روانی حداکثری است تا منطق و ضوابط. امیدوارم کشور هر چه زودتر از این مرحله عبور کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز