معاون اول رئیس جمهور گفت: مسکن و مناسب سازی اماکن و فضاهای عمومی را از جمله مشکلات مهم معلولان و رفع کمبودهای موجود در این دو حوزه با رعایت اولویت بندی در میان معلولان ضروری است.

به گزارش مرور نیوز، کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان با حضور «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل جلسه داد.

معاون اول رئیس جمهور در اولین جلسه این کمیته در دولت سیزدهم اجرای قانون حمایت از معلولان را به دلیل سروکار داشتن با جان و کرامت انسان ها از جمله اولویت های این دولت خواند و با تاکید بر جدیت همه دستگاه‌های متولی برای حل مشکلات معلولین، از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست با رصد مداوم تکالیف دستگاه‌های ذیربط، روند اجرای این قانون را به صورت دوره ای به مسئولان و مردم گزارش دهد.

مخبر با تاکید بر ضرورت توانمندسازی معلولین، خاطرنشان کرد: باید با افزایش توانمندی‌های جامعه معلولین و ظهور و بروز استعدادهای آنها، این قشر از جامعه را به جامعه ای مولد برای حل مشکلات کشور و اداره زندگی خودشان تبدیل کرد.

وی رعایت مفاد قانون مبنی بر استخدام و اشتغال معلولان را اصلی مهم و اساسی خواند و از مسئولان ذیربط خواست فراتر از فرایند استخدام در دستگاه‌های دولتی، زمینه اشتغال افراد دارای معلولیت در بخش های مختلف جامعه را با توجه به زیرساخت های جدید در حوزه فناوری های ارتباطی و تعاملی فراهم آورند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای حل مشکلات معلولان باید از ظرفیت های همه بخش ها اعم از دولت، مجلس، قوه قضاییه و همه نهادهای انقلابی استفاده کرد،افزود: مسکن و مناسب سازی اماکن و فضاهای عمومی را از جمله مشکلات مهم این قشر از جامعه خواند و بر ضرورت رفع کمبودهای موجود در این دو حوزه با رعایت اولویت بندی در میان معلولان تاکید کرد.

ضرورت توجه به پیشگیری از معلولیت های مختلف در جامعه، اهتمام بیشتر دستگاه های فرهنگی به ویژه صدا و سیما، فعال تر کردن جامعه خیرین و زمینه سازی برای بهره برداری از تکنولوژی هایِ در خدمت معلولان از جمله موارد دیگری بود که توسط مخبر مورد توجه قرار گرفت.

وی همچنین در این جلسه از آمادگی خود برای برقراری جلسات این کمیته فراتر از میزان پیش بینی شده در قانون خبر داد و تاکید کرد: برای حل مشکلات جامعه معلولین از همه ظرفیت های قانونی و اجرایی موجود استفاده خواهد شد.

گفتنی است، در ابتدای این جلسه قادری رئیس سازمان بهزیستی بعنوان مسئول دبیرخانه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان گزارشی از وضعیت اجرای قانون و انجام تکالیف توسط دستگاههای مختلف ارائه داد.

عدم رعایت سهمیه استخدام معلولان، عدم مناسب سازی اماکن، مسائل حمل و نقل، مشکلات بیمه ای، درمانی و توانبخشی، عدم پاسخگویی دستگاههای اجرایی، کمبود اعتبارات و معارضت برخی قوانین از جمله موارد ارائه شده در این گزارش بود.

در این جلسه که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر راه و شهرسازی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و جمعی از مسئولان سایر دستگاههای عضو کمیته حضور داشتند، تعدادی از نمایندگان جامعه معلولان درباره مشکلات افراد دارای معلولیت و روند نامطلوب اجرای قانون جامع حمایت از معلولان در سال های گذشته نظرات خود را بیان و پیشنهاداتی ارائه دادند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز