وزیر امور خارجه کشورمان گفت باید شرایط مناسبی برای ارتباط مستمر و همیشگی ایرانیان با داخل کشور فراهم شود و زمینه جذب، اشتغال و سرمایه گذاری آنان در کشور وجود داشته باشد.

به گزارش مرور نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز دوشنبه در پنجمین کنفرانس روابط خارجی ایران با موضوع تاریخ جوامع ایرانیان و سیاست خارجی گفت: اولین نشست شورای ایرانیان خارج از کشور پس از وقفه ۸ ساله به ریاست رئیس جمهور برگزار می‌شود.

وی یادآور شد تدوین قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور با همکاری مجلس از جمله دستورات رئیس جمهور است.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور هم درباره قانون حمایت از ایرانیان خارج از کشور گفت باید شرایط مناسبی برای ارتباط مستمر و همیشگی ایرانیان با داخل کشور فراهم شود و زمینه جذب، اشتغال و سرمایه گذاری آنان در کشور وجود داشته باشد و چنانچه کسی خواهان سرمایه‌گذاری در ایران بود مطمئن باشد که سرمایه او تضمین شده است.

رئیسی معتقد است ایرانیان مقیم خارج از کشور سفیران جمهوری اسلامی ایران هستند و از فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و ملت بزرگی نمایندگی می‌کنند که بیش از چهل سال است که در مقابل زیاده خواهی‌ها و سلطه طلبی‌ها ایستادگی و مقاومت کرده است و این افتخار بزرگی برای هر ایرانی است.

امیرعبداللهیان خبر داد در مذاکرات وین، سند ژوئن ۲۰۲۰ را کنار گذاشتیم و به سند جدید و مشترکی رسیدیم. دور جدید مذاکرات در وین امروز (دوشنبه) شروع می‌شود. امروز سند مشترک و قابل‌قبولی روی میز مذاکره‌کنندگان داریم که آن‌ها را از اسناد یکم و پانزدهم دسامبر می‌خوانیم؛ هم در موضوع هسته‌ای و هم تحریم‌ها.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت یعنی دیگر سند ژوئن ۲۰۲۰ را کنار گذاشتیم به سند جدید و مشترکی رسیدیم. از امروز مذاکرات ما حول آن سند مشترک شروع می شود؛ از جمله موضوعات در دستورکار در مذاکرات جاری ما بحث تصمین و راستی‌آزمایی است.

امیرعبداللهیان معتقد است باید در ذیل این واژه‌ها و موضوعات به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود و پول نفت به صورت ارزی در حساب های بانکی ایران وارد شود و ما از همه مزایای اقتصادی در برجام پیش‌بینی شده بتوانیم استفاده کنیم. در حال تنظیم‌کردن زمان مذاکرات ایران و عربستان سعودی هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز