سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: رژیم اسرائیل باید وادار شود، .

به گزارش مرور نیوز، زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره وضعیت خاورمیانه و سوریه طی اظهاراتی گفت: ما موضع دیرینه و اصولی خود مبنی بر محکومیت شدید استفاده از سلاحهای شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکانی و تحت هر شرایطی را تکرار می کنیم.

وی افزود. تنها تضمین مطلق که سلاح های شیمیایی دوباره مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، انهدام کل تمام سلاحهای شیمیایی در سراسر جهان و همچنین انجام تمام اقدامات لازم برای اطمینان از عدم تولید و استفاده از چنین سلاحهایی در آینده است.

نماینده ایران خاطرنشان کرد: در حقیقت، این هدف اصلی کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی است که تنها از طریق اجرای کامل، متعادل، مؤثر و غیر تبعیض آمیز آن و همچنین جهانشمولی این کنوانسیون قابل تحقق است.

ارشادی ادامه داد: مایه نگرانی جدی است که در نتیجه عدم پایبندی آمریکا، به عنوان تنها عضو کنوانسیون که هنوز دارای سلاح شیمیائی است، به تعهدات خود در مورد آخرین مهلت برای انهدام سلاحهای شیمیایی، این هدف هنوز تحقق نیافته است.

وی بیان کرد: مانع دیگر در این زمینه عدم جهانشمولی کنوانسیون است. برای رسیدن به این هدف متعالی، رژیم اسرائیل باید وادار شود، بدون هیچ پیش شرط یا تأخیر بیشتر، به این کنوانسیون بپیوندد.

ارشادی افزود: ما بار دیگر نسبت به اثرات جدی سیاسی شدن اجرای کنوانسیون بر اقتدار و اعتبار آن هشدار داده و به همین دلیل خواستار عدم سیاسی کاری در فعالیت سازمان منع سلاحهای شیمیایی هستیم. همه اعضا باید از سوءاستفاده از این سازمان با انگیزه های سیاسی برای پیشبرد اهداف ملی خود اجتناب کنند.

وی گفت: در این زمینه، علیرغم تلاشهای قابل توجه دولت سوریه در اجرای تعهدات خود بر اساس کنوانسیون از جمله انهدام کامل، در کمترین زمان ممکن و تحت شرایط سخت، تمام ۲۷ تأسیسات تولید سلاح های شیمیایی خود که به تأیید سازمان منع سلاحهای شیمیایی نیز رسیده است، برگزاری جلسات ماهانه شورا برای بررسی پرونده سوریه هیچ توجیهی ندارد. اینگونه جلسات به جای کمک به اهداف کنوانسیون، اقتدار آن و اعتبار سازمان منع سلاحهای شیمیایی را تضعیف و بحران اعتبار شورای امنیت را نیز عمیق‌تر می‌کنند.

نماینده ایران افزود: ما از ارائه نود و هفتمین گزارش ماهانه سوریه در مورد فعالیتهایش درباره انهدام سلاح های شیمیایی و تأسیسات تولید آنها استقبال می کنیم.

وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر خواستار تضمین فعالیت مستقل، بی طرفانه و حرفه ای سازمان منع سلاحهای شیمیایی است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز