نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس مطالبه اصلی ایران در مذاکرات هسته‌ای را رفع همه تحریم‌ها دانست

به گزارش مرور نیوز، ابوالفضل عموئی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای در وین، مذاکرات جاری را دارای چند مبنای اصلی دانست و افزود: گفتگوهای هسته‌ای از زمانی آغاز شد که دولت جدید آمریکا، سیاست فشار حداکثری در ایران را شکست خورده دانست و تمایل خود برای بازگشت به توافق برجام را اعلام کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس، با بیان اینکه ترامپ به صورت غیرقانونی و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، از توافق برجام خارج شد، تصریح کرد: دولت قبلی آمریکا، علاوه بر خروج از برجام و عدم اجرای تعهدات خود، مانع از اجرای تعهدات سایر طرفین نیز شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با تاکید بر اینکه بعد از اعلام موضع آمریکا مبنی بر شکست سیاست فشار حداکثری در ایران، ایران و گروه ۱+۴ جلساتی را آغاز کردند، گفت: در راستای این جلسات، درباره تعهدات آمریکا و بازگشت به گروه ۱+۵ مذاکراتی صورت گرفت.

رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی در این خصوص اولویت ایران در مذاکرات هسته‌ای است

وی مطالبه اصلی ایران در مذاکرات هسته‌ای را رفع همه تحریم‌ها دانست و تصریح کرد: تاکید هیات مذاکره کننده ایرانی، رفع تحریم‌های دوره برجام که ترامپ با خروج از قطعنامه و توافق هسته‌ای آنها را برگردانده است و البته رفع تحریم‌هایی که بعد از آن و ذیل کمپین فشار حداکثری علیه ایران طراحی شده است نیز با جدیت دنبال می‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با تاکید بر ضرورت راستی آزمایی رفع تحریم‌ها، بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرد که رفع تحریم‌ها باید مورد راستی آزمایی قرار گیرد و نباید این موضوع صرفا روی کاغذ باقی بماند، لذا تنها در این صورت است که ایران نیز تعهدات سابق خود را از سر می‌گیرد چراکه بعد از اقدامات طرف مقابل، ایران هم بر اساس پاراگراف ۲۶ و ۳۶ توافق برجام تعهدات خود را کاهش داده بود.

نماینده مردم تهران، در مجلس یازدهم با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای با تشکیل دولت جدید در ایران ادامه پیدا کرد، افزود: در حال حاضر ایران از موضع مستحکم تری وارد گفتگو شده است و انتظار میرود به صورت جدی رفع تحریم‌ها صورت پذیرد و این مطالبه در جریان مذاکرات پیش رود.

ایران به دنبال ضمانت اجرایی و لغو تحریم‌ها است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرت هسته‌ای در دور هفتم، بیان داشت: مذاکرات در دور هفتم، یک بحث مبنایی درباره اصلاح سندهای موجود را از سر گذراند و اکنون ما با سندهای پایه مذاکراتی جدیدی مواجه هستیم که در دور هشتم چند موضوع دنبال می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی در این خصوص اولویت ایران در مذاکرات هسته‌ای است، ادامه داد: همچنین هیات ایرانی موضوع ضمانت را نیز دنبال می‌کند که بر اساس آن، دولت آمریکا نتواند مجدد از توافق خارج شده یا سایر طرفین را در اجرای توافق با مشکل مواجه کند.

ایستادگی بر سر منافع مردم، مطالبه مجلس از هیات مذاکره کننده ایران است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه تاجایی که مجلس مطلع شده گفتگوهای هسته‌ایی به صورت جدی ادامه دارد و گام‌های رو به جلو برداشته شده است، گفت: مطالبه ما از هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران آن است که بر سر منافع مردم ایستادگی کنند.

نماینده مردم تهران، در مجلس یازدهم، با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران، بیان داشت: در صورتی که هیات‌های مذاکره کننده در وین به توافق دست پیدا کنند، طبق قانون اقدام راهبردی، باید این توافق به مجلس شورای اسلامی ارجاع شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ماده ۷ قانون راهبردی مجلس بر این نکته تاکید دارد که دولت جمهوری اسلامی ایران باید اجرای تعهدات طرف مقابل را به مجلس شورای اسلامی معرفی و گزارش کرده تا مجلس در مورد آن تصمیم‌گیری کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز