سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران هیچ پیش شرطی را نپذیرفته است و مذاکرات به اندازه کافی پیچیده است و نباید با اظهارات پیچیده آن را پیچیده تر کرد.

به گزارش مرور نیوز، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری گفت: پیشرفت گفت‌وگوها در مسیر درستی است. در هر چهار حوزه که اسناد برای مذاکره دادیم میزان اختلافات کمتر شده است. ایران هیچ پیش شرطی را نپذیرفته است و مذاکرات به اندازه کافی پیچیده است و نباید با اظهارات پیچیده آن را پیچیده تر کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همه اطراف مذاکرات وین پذیرفتند که خروج غیر قانونی آمریکا از برجام نباید تکرار شود. ایده های اجرایی در وین ارائه کردیم و این ایده ها امکان گفتگ‌وگوها در حوزه تضامین فراهم آورده است. ایران برای توافق پایدار و قابل اتکا در وین است و مسیر اخذ تضامین مهم است. یکی از دلایل کندی ما در وین آماده نبودن طرف های غربی در خصوص برخی از پیشنهادات عملی ماست.

مفهوم «توافق موقت» را اولین بار «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا پیش از آغاز مذاکرات لغو تحریم‌ها (۸ آذر) رسانه‌ای کرد و از همان زمان هم با مخالفت سرسخت مقامات ایرانی روبه‌رو شد.نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل اعلام کرده بود که تهران خواهان توافق موقت نیست.

برخی از رسانه‌های غربی مدعی شده‌اند که روسیه در جریان سفر حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به این کشور و دیدار با ولادیمیر پوتین در مورد مذاکرات هسته‌ای پیشنهاد توافق موقت را به ایران داده است.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه هم در واکنش به این موضوع گفته که این ادعا مطلقا غلط و دروغ است و این نشان می دهد که آنها در جریان مذاکرات نیستند و در حال دروغ پراکنی در این ارتباط هستند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز