وزیر امور خارجه کشورمان گفت: گفتگوهای وین به مرحله حساس و مهمی رسیده است و امروز علاوه بر مناسبات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و مذاکرات وین را نیز با جناب آقای وزیر امور خارجه سلطنت عمان مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم.

به گزارش مرور نیوز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در جریان نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه عمان، گفت: در گفتگوهای امروز با وزیر امور خارجه سلطنت عمان توافق داشتیم مناسبات سیاسی دو کشور در عالی‌ترین سطح خود قرار گیرد.

وی افزود: امروز از روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به عنوان روابط ممتاز و نمونه و راهبردی در کشورهای حوزه خلیج فارس یاد می‌کنیم.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: پیشرفت‌های زیادی را در حوزه همکاری‌های اقتصادی و تجاری در ماه‌های گذشته داشته‌ایم، اما با توجه به ظرفیت‌های دو کشور این حجم از روابط تجاری را هرگز کافی نمی‌دانیم و توافق می‌کنیم که نسبت به توسعه هر چه بیشتر مناسبات، تلاش‌های بیشتری را داشته باشیم.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: امیدواریم در آینده نه چندان دور امکان دیدار رؤسای دو کشور نیز فراهم شود.

وی اعلام کرد: دعوت رسمی از رئیس جمهور کشورمان از سوی عالیجناب سلطان عمان به عمل آمده است که امیدواریم در اولین فرصت ممکن بتوانیم این سفر را در این حوزه مهم همسایگی خود داشته باشیم و طبعاً در جریان این سفر، می‌توان نقطه عطف جدیدی برای مناسبات دو کشور ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه گفت: در همین راستا و در حوزه سیاست همسایه محور، جمهوری اسلامی ایران در دولت مردمی، در دو روز گذشته جناب آقای رئیسی در دوحه ملاقات‌ها و توافقات بسیار مهمی را با امیر قطر به عمل آورد و ۱۴ سند در زمینه‌های مختلف به امضا رساندند. همچنین رئیس جمهور در اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز حضور پیدا کردند.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: ما معتقدیم ثبات و امنیت هر چه بیشتر در سایه همکاری‌های همه‌جانبه تحقق پذیر است.

وی همچنین پیرامون مذاکرات ایران با عربستان نیز، اظهار داشت: در مناسبات تهران و ریاض تاکنون چهار دور گفتگو با کمک و مساعدت مقامات ذیربط جمهوری عراق انجام شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: از طریق وزیر امور خارجه عراق که هفته جاری در مونیخ آلمان با هم ملاقات داشتیم، پیامی مبنی بر اعلام آمادگی طرف سعودی برای تداوم این گفتگوها دریافت کردیم؛ متقابلاً نیز ما نیز از آمادگی خود برای گفتگو و رسیدن به نتایج رو به جلو در مناسبات دو کشور سخن گفتیم.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه آمادگی داریم در مورد مسائل منطقه به سیاست رایزنی و گفتگوهای مشترک با همه طرف‌ها با جدیت ادامه دهیم، تصریح کرد: معتقد هستیم که حل بحران‌های متعدد در منطقه ما هیچ راهی به جز گفتگو و مشورت و در نتیجه آن، همکاری ندارد.

وی افزود: رقابت‌های مبتنی بر عدم اعتماد، نتیجه‌ای جز تخریب منطقه و بر باد رفتن ثروت‌های بزرگی منطقه نخواهد داشت. امیدواریم همه طرف‌ها درک کنند که نمی‌توانند امنیت خود را در سایه ناامن‌سازی محیط برای دیگران کسب کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: بر همین اساس یک بار دیگر بر آمادگی خود برای هرگونه ابتکار منطقه‌ای که به توسعه امنیت پایدار و رشد هرچه بیشتر اقتصادی و انسانی منطقه کمک کند، تاکید می‌کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص بحران یمن نیز گفت: اکنون وضعیت به یک فاجعه بزرگ انسانی تبدیل شده است.

وی افزود: اینکه سفیر جمهوری اسلامی ایران شهید ایرلو نتوانست از کمترین امکانات پزشکی به دلیل شرایط سخت محاصره انسانی در یمن برخوردار شود و در اثر ابتلاء به کرونا و کمبود امکانات پزشکی در این کشور به شهادت می‌رسد، نشان دهنده اوج وخامت انسانی در کشور یمن است و اینکه حتی مقامات و دیپلمات‌های عالی رتبه نیز در کنار مردم یمن از این فاجعه‌ی انسانی رنج می‌برند!

وزیر امور خارجه گفت: امیدواریم که هرچه زودتر همه طرف‌ها به راه‌حل سیاسی برگردند.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی فعالانه برای تحقق صلح و امنیت در منطقه و همچنین پایان جنگ در یمن و شروع گفتگوهای «یمنی-یمنی» استفاده می‌کند و از ظرفیت و ارتباطات خود با همه طرف‌های منطقه‌ای استفاده‌ی بهینه را خواهد کرد.

وی در خصوص افغانستان نیز گفت: ما امیدواریم هر چه زودتر در پی تلاش‌هایی که جمهوری اسلامی ایران از ماه‌ها قبل شروع کرده است ضمن آنکه با همه طرف‌های افغان، رهبران و اقوام افغان در ارتباط و تماس مستمر و دائم هستیم و امیدواریم هر چه زودتر دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان شکل بگیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در خصوص بحران اوکراین نیز تصریح کرد: از آنچه در بحران اوکراین روی داد، خرسند نیستیم. متأسفانه رفتارهای تحریک کننده ناتو و آمریکا شرایط را در این منطقه شمالی و پیرامونی جمهوری اسلامی ایران، نگران کننده کرده است.

امیرعبداللهیان افزود: همه طرف‌ها را ترغیب می‌کنیم، به صورت مسالمت آمیز به این بحران خاتمه دهند.

وی افزود: در هفته گذشته در تماس تلفنی خود با وزرای امور خارجه روسیه و اوکراین موضوع علنی و شفاف جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه، مداخله ناتو و آمریکا کمکی به این مسئله نمی‌کند، بلکه یک اقدام تحریک آمیز است و طرح این موضوع که مسیر حل این مسئله، جنگ نیست، بلکه گفتگو و اتخاذ راهکارهای اسلامی آمیز است، را اعلام کردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در خصوص مذاکرات وین نیز گفت: گفتگوهای وین به مرحله حساس و مهمی رسیده است و امروز علاوه بر مناسبات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و مذاکرات وین را نیز با جناب آقای وزیر امور خارجه سلطنت عمان مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم. همچنان موضوعات اندک اما بسیار مهمی در وین باقی مانده است.

امیرعبداللهیان گفت: ما در مونیخ و همکارم جناب آقای باقری در وین در ملاقات‌هایی که با طرف غربی داشتیم به صراحت تاکید کردیم که در مذاکرات وین از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ما تحت هیچ شرایطی در مذاکرات وین از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد و پایبندی خودمان را به این مسئله با قوت نشان خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در عین حال لازمه هر گونه مذاکره را مفید بودن آن می‌دانیم و اینکه باید منافعی برای ملت بزرگ ایران در آن مذاکره متصور باشد.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: در مورد نحوه گفتگوها در وین نیز کماکان گفتگوهای مستقیم مذاکره کننده ارشد ایرانی را با نمایندگان ۴+۱ در وین داریم و از طریق «مو را» نماینده اتحادیه اروپا، تبادل نظرها بین نماینده آمریکا و هیئت جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.

وی افزود: از مقامات آمریکا پیام‌های زیادی را مبنی بر ضرورت گفتگوی مستقیم دریافت می‌کنیم، برای ما مهم این است که چه نفعی در این گفتگو خواهد بود و آیا آینده‌ی متفاوت از آنچه که در مذاکرات کنونی روی داده است و آیا دستاوردی فراتر از این وجود خواهد داشت یا خیر.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: از طرف آمریکا تاکنون عمدتاً حرف و پیام‌های مثبت شنیده‌ایم، اما طرف آمریکایی تا این لحظه هیچ اقدام عملی برای اثبات حسن نیت خود به عمل نیاورده است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما در مجموعه مذاکرات وین تا اینجا خوشبین هستیم و امیدواریم اندک موضوعات حساس و مهم باقیمانده در مذاکرات با واقع‌بینی طرف غربی طی روزهای آینده به نتیجه برسد و از تلاش‌هایی که در بیش از ۹ ماه گذشته حاصل شده است، به این نتیجه برسیم که همه طرف‌های مقابل ما در بازگشت به تعهدات کامل خودشان ذیل توافق سال ۲۰۱۵ میلادی پایبند خواهند ماند.

بدر بن حمد البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان نیز در جریان نشست خبری مشترک خود با وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما خوشحالیم که در تهران هستیم و برای من جای بسی افتخار است که در این سفر نامه جناب پادشاه عمان را به برادر خودش جناب ابراهیم رئیسی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران منتقل می‌کنم.

وی ادامه داد: همانطور که میدانید روابط دو کشور ایران و عمان، تاریخی است که رشد بسیار خوبی دارد. ما امیدوار هستیم که سفر جناب آقای رئیسی در آینده نزدیک به عمان صورت گیرد تا بتوانیم مرحله جدیدی از روابط و همکاری دو جانبه بین دو کشور را داشته باشیم.

البوسعیدی افزود: همانطور که جناب وزیر فرمودند، امروز می‌خواهیم در رابطه با مسائل مختلف و همکاری بین دو کشور به خصوص در زمینه اقتصادی و تجاری و فرصت‌های سرمایه‌گذاری، نه فقط در سطح دولتی بلکه در سطح بخش خصوصی که می‌تواند مورد توجه هر دو کشور باشد، روابط را گسترش دهیم.

وزیر امور خارجه عمان افزود: جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور نیز به ریاست وزرای ۲ کشور برگزار شد و ما احساس خرسندی می‌کنیم از نتایج این نشست‌ها و مطمئناً آن را مورد حمایت قرار می‌دهیم و پیگیری خواهیم کرد که بتوانیم اهداف مدنظرمان را محقق کنیم.

وی افزود: بدون شک زمینه‌های متنوع همکاری بین دو کشور همسایه زیاد است و ارتباط تاریخی بین ملت‌های دو کشور و جامعه دو کشور وجود دارد.

البوسعیدی ادامه داد: همانطور که فرمودید روابط سیاسی بین دو کشور روابط مبتنی بر اعتماد متقابل و احترام متقابل و منافع مشترک است که همیشه تلاش می‌کنیم تا این منافع به نفع هر دو کشور باشد و همچنین به نفع منطقه باشد.

وزیر امور خارجه عمان گفت: منطقه ما در بخش مهمی از جهان واقع شده است و در واقع این فرصت را غنیمت می‌شماریم تا بتوانیم در رابطه با مسائل مختلفی که اهمیت زیادی برای هر دو کشور دارد رایزنی و گفتگو کنیم.

وی افزود: سخنان شما جامع بود و اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران را در رابطه با مسائل مهم که ایران با آن روبرو است و منطقه با آن دست و پنجه نرم می‌کند اعلام کردید. امیدوار هستیم که با تلاش‌های بیشتر و ارتباطات گسترده بتوانیم به اهداف مشترک خودمان که خیر و برکت است برسیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز