وزیر کشور حوزه امنیتی را یکی از مسائل اصلی وزارت کشور دانست و گفت: تلاش وزارت کشور همواره بر ارتقای آرامش عمومی و امنیت اجتماعی در کشور است.

به گزارش مرور نیوز، احمد وحیدی وزیر کشور روز دوشنبه در همایش استانداران سراسر کشور که با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در وزارت کشور برگزار شد، گفت: ارتقای کیفیت و کفایت حکمرانی و استحکام‌ بخشی به ساخت درونی قدرت، مبنای حرکت وزارت کشور است.

وی ادامه داد: حوزه اقدام و عملکرد وزارت کشور شامل حوزه‌های عمرانی، مدیریت شهری و روستایی، امنیتی، سیاسی، مدیریت بحران، هماهنگی امور اقتصادی، ثبت احوال و احراز هویت است که این مسئولیت‌ها با ۳۱ استاندار کشور انجام می‌شود.

وزیر کشور اضافه کرد: بسیج ظرفیت‌های کشور، یکپارچه‌سازی و میانداری، پر کردن خلاءهای نهادی، ساختاری و سیستمی، حل تعارض و حداقل کردن رقابت‌های معیوب بین بخشی و استانی، مراقبت از مؤلفه‌های ساخت درونی قدرت ملی، تعمیق همبستگی مردم و دولت و توسعه مشارکت مردمی، از جمله وظایف و مأموریت‌های کلان وزارت کشور است.

وحیدی حوزه امنیتی را یکی از مسائل اصلی وزارت کشور دانست و اظهار داشت: تلاش وزارت کشور همواره بر ارتقای آرامش عمومی و امنیت اجتماعی در کشور است.

وی با اشاره به پیگیری موضوعات و مسائل اقتصادی استان‌ها، یادآور شد: در این عرصه، بهبود اقتصاد مرزنشینان با فعال‌سازی ظرفیت بازارچه‌های مرزی در دستور کار است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: تقویت مراودات مرزی با کشورهای همسایه از جمله اقدام‌های مهم در این بخش است که در همین مدت اندک تلاش خوبی از سوی استانداران مرزی دنبال شده است.

وحیدی از انتصاب ۹۳ درصد از معاونان استانداران کشور خبر داد و افزود: ۷۵ درصد از فرمانداران هم منصوب شده‌اند و این فرایند در حال تکمیل است.

وی اضافه کرد: در حوزه احزاب هم تاکنون ۱۰ جلسه کمیسیون احزاب و گروه‌های سیاسی و ۱۴ جلسه مجمع برگزار شده که در نتیجه این نشست‌ها با چهار حزب موافقت و هفت پروانه حزبی صادر شده است.

وزیر کشور موضوعات اجتماعی را از دیگر مأموریت‌های مهم وزارت کشور دانست که بر اساس نگاه ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی، سازمان امور اجتماعی در مجموعه وزارت کشور شکل گرفته است.

وحیدی با بیان اینکه سامانه آسیب‌دیدگان اجتماعی با هدف ساماندهی مؤثرتر فعال شده است، درباره تلاش برای کاهش نرخ طلاق در کشور هم گفت: وزارت کشور به دنبال جنبش مشاوره‌ای با محوریت مساجد است تا این چالش به صورت جدی کنترل شود.

وی در خصوص مأموریت‌های وزارت کشور در مبارزه با فساد هم اظهار داشت: هوشمندسازی، شناسایی گلوگاه‌های مبارزه با فساد، توسعه حمل و نقل و راه اندازی سامانه جامع مدیریت و نظارت بر عمران و توسعه استان‌های کشور به نحو مؤثری دنبال می‌شود.

پیشگیری ساخت و سازهای غیر مجاز، تأمین آب شرب شهرها و روستاها و حل مساله پسماند در استان‌های شمالی از دیگر موضوعات در دستور کار وزارت کشور است.

وحیدی با اشاره به مأموریت این وزارتخانه در حوزه مدیریت بحران هم گفت: در حوزه‌های بحرانی همچون مناطق زلزله‌زده و سیلاب‌های اخیر در استان‌های کشور اقدام فعال و به موقعی انجام شد.

وی در حوزه ثبت احوال هم، خاطرنشان کرد: صدور کارت ملی هوشمند در حال پیگیری و انجام است و سازمان ثبت احوال برای صدور کارت ملی ایرانیان خارج از کشور هم با وزارت امور خارجه همکاری دارد.

وزیر کشور با اشاره به رویکرد «استان محور» بودن در وزارت کشور، گفت: ظرفیت کاری استانداران را با تفویض اختیارات، تقویت می‌کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز