عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: درحال حاضر یک فرصت تاریخی برای ما ایجاد شده تا با توجه به قطع رابطه روسیه با غرب، کمبود گاز در بازار جهان را جبران کنیم.

به گزارش مرور نیوز، جلیل رحیمی جهان آبادی با تاکید بر اینکه روسیه و غرب منافع خود را به منافع صلح بین‌المللی ترجیح می‌دهند، گفت: غربی‌ها بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، برای عدم گسترش ناتو و نزدیک نشدن به مرزهای روسیه تعهد کرده بودند اما از طرق مختلف از جمله انقلاب‌های رنگی یا گسترش ناتو، به نوعی تهدید ضمنی را برای روس‌ها ایجاد کردند.

 

روس‌ها در اقدام اخیر خود دست به نقض صلح و امنیت بین‌المللی زدند

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه روس‌ها در اقدام اخیر خود دست به نقض صلح و امنیت بین‌المللی زدند، تصریح کرد: از طرفی رویکرد روسیه سبب شده تا در یکی از بدترین شرایط ممکن قرار گیرد، لذا به نظر می‌رسد ماجرای اوکراین به نوعی تله غربی‌ها برای روسیه است تا این کشور را درگیر ماجرای اوکراین کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با اشاره به اینکه غرب تمایلی به رویارویی نظامی با روسیه ندارد، گفت: در عین حال غربی‌ها از رشد نظامی، اقتصادی و نفوذ سیاسی روسیه دل خوشی ندارند و همواره تلاش می کنند تا روسیه را محدود و تضعیف کند.

 

غرب تلاش می کند بانکداری و روبل روسیه را دچار سقوط کند

وی ادامه داد: غرب تلاش می کند تا علاوه بر بلوکه کردن بیش از چهارصد میلیارد دلار ذخایر روسیه در کشورهای غربی، با قطع ارتباطات بانکی روسیه، بازار بورس، بانکداری و روبل روسیه را دچار سقوط کند و در این شرایط، بسیاری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری غربی ها در روسیه از بین می رود و ارتباطات روسیه با جهان نیز محدود می شود و این همان فرصتی است که غرب به دنبال آن بوده تا روسیه را مهار کند.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: از سویی دیگر عملا روسیه چیزی به دست نمی آورد چراکه حتی اگر حکومت اوکراین را سرنگون کرده و یک حکومت دست نشانده در کی‌یف بر سرکار بیاورد، مردم اوکراین و افکار عمومی کشورهای منطقه مقابل روسیه می ایستند و توسل به زور روسیه باعث خواهد شد تا بسیاری از متحدان روسیه در افکار عمومی جهان تحت فشار قرار گیرند و به نحوی مجبور به تغییر رفتار با روسیه شوند.

 

جنگ روسیه و اوکراین تنها یک اقدام اشتباه و به اصطلاح یک تله تاریخی غربی‌ها برای روسیه بود

نماینده مردم تربت جام در مجلس، با بیان اینکه جنگ روسیه و اوکراین هیچ منفعتی به همراه ندارد، افزود: این جنگ نه تنها برای صلح و ثبات امنیت بین‌المللی منفعت ندارد بلکه به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه نیست و در واقع این بحران، تنها یک اقدام اشتباه و به اصطلاح یک تله تاریخی غربی‌ها برای روسیه بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، ادامه داد: در حال حاضر نیز روسیه باید هرچه سریعتر خود را از این باتلاق نجات دهد در غیر این صورت، غرب نقشه خود برای روسیه را که همان فلج کردن کل زیرساخت های اقتصادی، مالی و ارتباطات روسیه و به عقب راندن و مهار این کشور است را اجرا می کند و نهایتا روسیه با فشار افکار عمومی چاره ای جز عقب نشینی از اوکراین پیدا نمی‌کند.

 

نباید با حمایت از روسیه، تجاوز آشکار این کشور به اوکراین را توجیه کنیم

وی با تاکید بر اینکه ایران کشور مستقلی بوده و روابط نزدیکی با روسیه دارد، افزود: استقلال سیاسی در عرصه بین المللی یکی از اصلی‌ترین سیاست ها و آرمان های ارزشی انقلاب ما است و در واقع استقلال سیاسی را یکی از افتخارات خود می دانیم که ملت به خاطر آن ایستادگی و فداکاری کرده است.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه ایران در جنگ روسیه و اوکراین نباید موضع داشته باشد، گفت: از طرفی نباید در مواضع خود سیاست های غرب در قبال روسیه را تحکیم ببخشیم و از سویی دیگر نباید با حمایت از روسیه، تجاوز آشکار این کشور به اوکراین را توجیه کنیم.

 

ایران در نبود روسیه کمبود گاز جهان را جبران کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، افزود: درحال حاضر یک فرصت تاریخی برای ما ایجاد شده تا با توجه به قطع رابطه روسیه با غرب و کمبودی که در بازار گاز جهان ایجاد می شود موضوع انتقال گاز کشورمان به اروپا را پیگیری و طراحی کنیم و از تنش های موجود بین خود و کشورهای غربی بکاهیم.

نماینده مردم تربت جام در مجلس، با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی ایران باید برای حل مسالمت آمیز بحران به وجود آمده با روسیه و اوکراین ارتباط برقرار کند، افزود: این ارتباط گیری سبب خواهد شد تا هم دامنه تنش‌ها کاهش یابد و هم مانعی شویم تا این نردبان تساعدی بحران به سمت یک جنگ اتمی تمام عیار نرود.

وی ادامه داد: اکنون این خطر وجود دارد که اگر روسیه کوتاه نیاید و درک عاقلانه ای از شرایط نداشته باشد و از طرفی غربی‌ها هم بخواهند سیاست موزیانه خود را ادامه دهند ممکن است دامنه این جنگ گسترده شده و به یک جنگ فراگیر جهانی تبدیل شود که در این شرایط شاهد جنگی به مراتب خطرناک تر از جنگ جهانی اول و دوم برای بشریت خواهیم بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز