عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس، گفت: موضع بی‌طرفی ایران به جنگ روسیه و اوکراین، سبب ناراحتی طرف روسیه‌ایی و اقدام تلافی جویانه این کشور شد.

به گزارش مرور نیوز، یعقوب رضازاده با بیان اینکه مذاکرات وین درحالی روزهای پایانی خود را پشت سر می‌گذارد که طرف‌های غربی یکسری زیاده خواهی دارند، گفت: بخشی از این زیاده خواهی‌ها مربوط به بحث برداشتن تحریم‌ها است چراکه آمریکا نسبت به یکسری خط قرمزهای ما از جمله برداشتن سپاه از لیست تحریم‌ها، مقاومت کرده است.

مقاومت آمریکا به برداشتن سپاه از لیست تحریم‌ها

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که سپاه یکی از ارکان مهم نیروهای مسلح کشور است و آمریکا بایستی برداشتن نام سپاه از لیست تحریم‌ها را بپذیرد.

تاکید مجلس بر عدم مذاکره مستقیم ایران و آمریکا

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه مجلس معتقد به عدم مذاکره مستقیم ایران و آمریکا است، تصریح کرد: مجلس بر این نکته تاکید دارد که ما هیچ مذاکره مستقیم با آمریکا نداشته باشیم تا حرمت کشور و فرمایشات مقام معظم رهبری نگه داشته شود، در نهایت اگر طرف‌های اروپایی و آمریکایی بخواهند در بحث مذاکرات مشکلی به وجود آورند، مجلس بر اساس قانون اقدام راهبردی اقدام خواهد کرد.

درخواست تضمین روسیه از آمریکا درباره برجام تلافی بود

وی درباره سنگ اندازی اخیر روسیه در مذاکرات وین مبنی بر درخواست تضمین روسیه از آمریکا درباره برجام، تصریح کرد: تاریخ نشان داده که وقتی کشور ما به یک نتایج خوبی نزدیک می‌شود، عمدتا قدرت های شرقی یا غربی، مشکلاتی را ایجاد می‌کنند.

رضازاده ادامه داد: به نظر می‌رسد موضع بی‌طرفی ایران به جنگ روسیه و اوکراین و تاکید بر رفع بحران از طریق مذاکرات سیاسی، سبب ناراحتی طرف روسیه شده و لذا با درخواست تضمین از آمریکا درباره برجام، به نوعی خواسته تلافی کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس گفت: در هرحال ما تلاش داریم تا با یک سیاست مستقل و اتکا به نقاط قوت خود، مذاکرات را جلو ببریم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز