عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه اگرچه وقفه ای در مذاکرات وین رخ داده است، اما به نظر می رسد گفتگوها به نتیجه برسد؛ گفت: مذاکرات به چند دلیل باید به نتیجه برسد. مهمترین دلیل آن است که آمریکا دیگر هیچ ابزاری در مقابل ایران ندارد.

به گزارش مرور نیوز، جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجی مجلس با اشاره به توقف در مذاکرات وین، گفت: واقعیت آن است که مذاکرات در ابعاد فنی، اقتصادی و سیاسی دارای فرآیندی پیچیده‌ای است درحالی که دو طرف اصلی این مذاکره، ایران و آمریکا هستند که بیش از چهل سال روابط پر تنشی داشتند.

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه موضوع فعالیت های اتمی حساسیت ویژه‌ای برای ما و غربی ها دارد، یادآور شد: در کنار این موضوعات، تحریم های چند لایه ای اعم از منطقه‌ای، موشکی و حقوق بشر وجود دارد که چندین سال است آمریکایی ها به صورت ظالمانه علیه ما اعمال کردند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با اشاره به تصویب قانون اقدام راهبردی از سوی مجلس، افزود: در راستای این قانون، ایران تغییراتی را در فعالیت های اتمی خود از جمله میزان غنی سازی، مواد ذخیره شده و نوع سانتریفیوژها ایجاد کرده است لذا ما به راحتی نمی توانیم این پیشرفت ها را از دست داده و به راحتی خواسته غربی ها را بپذیریم.

وی درباره نقش روسیه و چین در توقف مذاکرات وین، گفت: هرکدام از کشورهای حاضر در این گفتگوها منافعی دارند اما آنچه که حائز اهمیت بوده منافع خودمان است و زمانی که این منافع تامین شود گفتگوها را می پذیریم و هر سندی را امضا می کنیم.

رحیمی جهان آبادی بیان داشت: روسیه و چین دیدگاه ها و دغدغه هایی دارند که می خواهند آن را اعمال کنند کمااینکه غربی ها نیز منافع خود را در نظر می گیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه اگرچه وقفه ای در مذاکرات وین رخ داده است، اما به نظر می رسد گفتگوها به نتیجه برسد؛ گفت: مذاکرات به چند دلیل باید به نتیجه برسد. مهمترین دلیل آن است که آمریکا دیگر هیچ ابزاری در مقابل ایران ندارد و در واقع هر ابزاری داشته به کار گرفته است؛ از ترور و شهادت چهره‌های شاخص ما تا تحریم های سنگین و فشارهای بین المللی.

وی ادامه داد: آمریکا عملا ابزار دیگری در اختیار ندارد و حتی شاهد است که بعد از خروج از برجام ، ایران نه تنها عقب رفت نداشت بلکه پیشرفت هم داشته است، از طرفی ایران نیز بر اساس اصل منطق و صداقت به دنبال فعالیت‌های غیر شفاف اتمی نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه ایران به طور صادقانه گزارش هایی را به  آژانس ارائه داده است و هر بازدید را در اختیار قرار داد، افزود: ایران هم به دنبال حل مشکل است چراکه این موضوع به اقتصاد و روابط ما آسیب می زند و دلیلی ندارد زمانی که ما هیچ فعالیت و هدف نظامی نداریم بخواهیم خود را در مظان اتهام قرار داده و در جامعه بین‌المللی دچار چالش شویم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه پرونده هسته ای ایران یکی از پیچیده ترین پرونده‌‌های دیپلماتیک در تاریخ این چند دهه روابط بین الملل است، بیان کرد: اگر نگاهی به دهه های قبل بیندازیم شاید معادل پرونده ایران، مذاکرات معروف به پیمان سالت یک و دو یا استارت یک و دو باشد که بازهم چنین پیچیدگی هایی را نداشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز