نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: بسیاری از نمایندگان به دنبال تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر طرح ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت از کشور هستند.

به گزارش مرور نیوز، سید محمد موحد نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران، پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی، گفت: در حال حاضر این طرح در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در مرحله بررسی قرار گرفته و هنوز در حال چکش کاری است.

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در جلسه کمیسیون قضایی، بخشی از موضوعات مورد بحث قرار گرفته، اما همچنان مواردی باقی مانده که به زودی در نشست اعضا، به آن رسیدگی خواهد شد تا هرچه سریع تر بتوانیم آن را مورد جمع‌بندی قرار داده و به زودی با نهایی کردن آن، قانون جامع و کاملی را در این زمینه تدوین کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با اشاره به اینکه بسیاری از نمایندگان به دنبال تعیین تکلیف هرچه سریع تر طرح ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت از کشور هستند، تصریح کرد: یکی از ویژگی های مهم و اساسی در طرح یاد شده، صیانت و حفظ بیت المال است.

وی ادامه داد: واقعیت آن است که افرادی که در دوران مسئولیت خود، در جایگاه خاصی قرار دارند، نباید به هر دلیلی از موقعیت خود سوء استفاده کنند و این موضوعی است که در طرح مذکور، تمهیدات لازم برای آن اندیشیده شده تا حقوق بیت المال تضییع نگردد، همچنین در این طرح تلاش می شود تا با استفاده از هر ابزاری که در اختیار نظام باشد، برای بازگرداندن این حقوق اقدام شود.

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس، با اشاره به اینکه در گذشته مدیرانی بودند که از موقعیت خود سوء استفاده کرده و با تضییع حقوق بیت المال از مملکت خارج شدند، بیان داشت: در حال حاضر نیز پلیس اینترل پل و دستگاه های مختلف تلاش دارند تا این افراد را به کشور بازگردانند و به تبع آن، مانع از دست رفتن حقوق بیت المال شوند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، ادامه داد: طرح مذکور هم اثر پیشگیری از وقوع جرم را دارد و هم به نوعی مبارزه با مجرم است که یکی از شیوه ها در این طرح، آن است که با جلوگیری از خروج افراد از کشور، اگر کسی در مظان اتهام قرار گرفته به تخلف آنها رسیدگی شود.

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در پاسخ به این سوال که طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران، پس از اتمام مسئولیت از کشور، مشمول چه کسانی می شود، گفت: در حال حاضر طرح یادشده، مشمول کسانی است که قبلا هم مسئولیت داشتند، مگر آنکه در طرح، تبصره ای عنوان شود که این موضوع تغییر یابد.

موحد تصریح کرد: اکنون هماهنگی هایی با دولت و شورای نگهبان و سایر دستگاه ها برای بررسی همه جانبه این طرح صورت گرفته و برخی از جلسات نیز با حضور برخی مسئولان برگزار می شود تا طرح دقیقی را بتوان تدوین و تبدیل به قانون کرد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز