امام جمعه موقت تهران بیان کرد: اگر قرآن مبنا شد هیچ تصمیم‌گیری بدون پشتوانه علمی اتخاذ نمی‌شود و سخن بدون پشتوانه علمی شنیده نمی‌شود،‌تصریح کرد: اگر مدیران و مقامنات ارشد کشور به سنن الهی پایبند نباشند لدنه جامعه رابطه اش با واجبات سست می شود و به همین دلیل بر مبنای فرمان امام علی مالک اشتر باید در واجبات و مستحبات پیشگام باشد و بر این مبنا باید مراقب کلمات و تصمیمات خود باشیم.

به گزارش مرور نیوز، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه امروز(16اردیبهشت ماه) که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: نظریه دولت در اندیشه دینی و اسلامی آکنده از ارزش‌های اخلاقی و انسانی و دارای ساختار و هندسه اختصاصی خویش است.

وی افزود: مبنای اندیشه سیاسی امیرالمومنین(ع) قوانین مبتنی بر‌ آموزه‌های وحیانی است و از نگاه علی(ع)دو آرمان والا از حکمرانی و سیاست‌ورزی یعنی فراهم کردن زمینه تعلیم و تربیت و پاسخ به نیازهای مادی و معنوی انسان‌ها و توسعه انسانی و ساخت کشوری مدرن با زیباترین و کارآمدترین زیرساخت‌های توسعه و پیشرفت در پرتو آراستگی مدیران ارشد و میانی به عدالت و تقوا و اراده آنها برای فهم معارف قرآن و عترت و آراستگی به آن تحقق خواهد یافت.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: علی(ع) بعد از تبیین اهداف کلیدی حکمرانی، مالک اشتر را به تقوا توصیه می‌کنند و بر این مبنا فرمان می دهند که مدیران باید آراسته به تقوا باشند و سیاست منهای عدالت در تفکر انقلابی امیرالمومنین هیچ معنایی ندارد.

ابوترابی فرد با بیان اینکه آنچه اوامر الهی را بر هر مسئله دیگری ترجیح می‌دهد نماد تقوا است، خاطرنشان کرد: چنین انسانی می تواند در نظام اسلامی مدیر باشد.

اگر قرآن مبنا شد هیچ تصمیم‌گیری بدون پشتوانه علمی اتخاذ نمی‌شود و سخن بدون پشتوانه علمی شنیده نمی‌شود،‌تصریح کرد: اگر مدیران و مقامنات ارشد کشور به سنن الهی پایبند نباشند لدنه جامعه رابطه اش با واجبات سست می شود و به همین دلیل بر مبنای فرمان امام علی مالک اشتر باید در واجبات و مستحبات پیشگام باشد و بر این مبنا باید مراقب کلمات و تصمیمات خود باشیم.

وی تاکید کرد: تمام اقتدار جمهوری اسلامی دستاورد ارتباط نزدیک مسئولین و مردم در قرآن و عترت در حوزه هایی است که اقتدار آفریده اند. در عرصه هایی که امت اسلامی در اریکه قدرت قرار دارد دستاورد قانونمداری و قرار گرفتن فرامین الهی است.

ابوترابی فرد با بیان اینکه اگر سعادت دنیا و آخرت را می خواهیم باید تلاش کنیم رابطه خود را با وحی مستحکم کنیم و هر قدر این رابطه استحکام شود راه برای عزت و سعادت جامعه فراهم می شود و اگر فاصله بگیریم محصولش کاهش اقتدار و افزایش مشکلات اقتصادی و فرهنگی و سیاسی است و باید برای حل مشکلات اقتصادی دانش و علم را مبنای کار خود قرار بدهیم.

وی با بیان اینکه دینداران مدافع حقوق انسان‌ها هستند و این امیرالمومنین است که مدافع حقوق انسان ها هست و انبیا و صاحبان خرد و علم و تقوا و عدالت در خدمت بشریت هستند نه صاحبان زر و زور،‌ گفت: امروز غرب با تکیه بر دانش و تکنولوژی شکاف بین شمال و جنوب را افزایش می دهد و با سوء استفاده از قدرت اقتصادی و سیاسی و نظامی اهداف نامشروع خود را بر جوامع انسانی تحمیل می‌کند ولی انسان در تراز قرآن در خدمت بشریت است و برای انسانیت رحمت است.

ابوترابی فرد‌ بیان داشت: مسئولیت همه ما به ویژه کسانی که در سطوح بالاتری از قدرت سیاسی قرار دارند آن است که با تمام توان در مسیر یاری و نصرت خدا برآیند و نصرت خدا به معنای یاری و نصرت دین خدا است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه باید مردم این باور را نسبت به مدیران ارشد و میانی داشته باشند که اگر وارد نهاد وابسته به نظام شدند،‌ اگر نسبت به آن مقام ارشد شناخت دارند،‌ با اطمینان به مراتب تقوا دیانت او، او را مقدم بدارند،‌ تصریح کرد: در روزهای ماه مبارک رمضان از بعضی افراد که خود را در این نظام حتی در سطوح پایین قرار دارند رفتارهای سوئی دیده شده اند و باید مدیران ارشد رصد کنند و عدالت و تقوا رمز مدیریت دینی در اندیشه سیاسی علی(ع) است.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به اینکه در جمعه گذشته شاهد حضور امت اسلامی در راهپیمایی تحول آفرین قدس بودیم،‌ گفت: عموم رسانه ها به این واقعیت اذعان داشته اند که راهپیمایی روز قدس در رمضان سال جاری در دنیای اسلام با عطمت دیگری برگزار شد که نویدبخش وحدت امت اسلام برای دفاع از سرزمین قدس است و پیام‌آور این حقیقت است که فلسطین امروز مسئله اول جهان اسلامی است.

وی افزود: در سرزمین‌های اشغالی با سخت‌گیری‌های غیرانسانی مزدوران رژیم صهیونیستی بیش از 200هزار نفر در اجتماع عظیم قدس و نمار جمعه بیت المقدس حضور یافتند که بسیار امیدبخش و برای دشمنان اسلام و مسلمین پیام‌آور یاس و ناامیدی است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز