نماینده مردم تربت جام در خانه ملت گفت: روابط ایران و عربستان در پی مذاکراتی که شروع شده است، روند تنش زدایی را در پیش گرفته و در حال رسیدن به مرحله ای است که به بازگشایی روابط بیانجامد و این موضوع نیز می تواند برای عربستان، جهان اسلام و منطقه خلیج فارس و خاورمیانه مفید باشد، چراکه هر اندازه تنش ها کاهش یابد نفوذ رژیم صیهونیستی نیز در منطقه کاهش پیدا می کند.

به گزارش مرور نیوز، جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به احتمال از سرگیری دور جدید مذاکرات ایران و عربستان و احتمال بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و ریاض، گفت: ایران و عربستان دو کشور مهم در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام هستند و اگرچه در طول سال های بعد از انقلاب، روابط دو کشور با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده، اما نشان گر آن است که هر دو کشور به نحوی نیاز به بازگشایی سفارتخانه ها و تنش زدایی این رابطه دارند.

نماینده مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سالیانه آمار بسیار زیادی از مردم ما برای سفر به حج عمره و واجب به عربستان می روند، این درحالی است که بسیاری از کشورهای همسایه ما نیز توقع آن را دارند که هم با ایران و هم با عربستان ارتباط داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه ایران در حوزه مسائل نفتی و گازی و مسائل مربوط به خلیج فارس دارای سرنوشت مشترک با عربستان است، افزود: بسیاری از مباحث جهان اسلام نیز این ضرورت را ایجاب می کند که کشورهای بزرگ اسلامی مانند ایران، مصر، عربستان و ترکیه یا سایر کشورها، با یکدیگر همراهی و همفکری داشته باشند.

وی ادامه داد: روابط ایران و عربستان در پی مذاکراتی که شروع شده است، روند تنش زدایی را در پیش گرفته و در حال رسیدن به مرحله ای است که به بازگشایی روابط بیانجامد و این موضوع نیز می تواند برای عربستان، جهان اسلام و منطقه خلیج فارس و خاورمیانه مفید باشد، چراکه هر اندازه تنش ها کاهش یابد و بهبود سطح روابط بین ایران و کشورهای عربی رخ دهد، نفوذ رژیم صیهونیستی نیز در منطقه کاهش پیدا می کند.

رحیمی جهان آبادی یادآور شد: عمده نفوذ اسرائیلی ها وابسته به آن است که تا چه میزان در منطقه تنش بین کشورها وجود دارد، تا بتوانند از این تنش سوء استفاده کنند.

نماینده مردم تربت جام در مجلس، با بیان اینکه بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در تهران و ریاض، روند مهم و ارزشمندی برای منافع جهان اسلام است، افزود: ایران هم کما فی السابق، نه تنها با عربستان بلکه با سایر کشورهای منطقه از جمله امارات و کویت نیز دست دوستی دراز کرده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با اشاره به اینکه به نظر می رسد برای بهبود روابط با کشورهایی مثل اردن و مصر نیز باید گام برداشت، تاکید کرد: به هر حال مصر کشور مهمی در شمال آفریقا است و در جهان عرب و اسلام، نقش کلیدی داشته است.

وی ادامه داد: در گذشته نیز ایران تلاش هایی را انجام داد، حتی تا مرحله بازگشایی سفارتخانه های ایران و مصر نیز پیش رفت، اما به دلیل بروز برخی مشکلات، این روابط مجدد رو به کدورت رفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس، گفت: اگر نگاه عاقلانه ای در جهان عرب وجود داشته باشد، ایران این آمادگی را دارد که روند تنش زدایی با جهان عرب را ادامه دهد و بدون شک این بهبود رابطه با کشورهای منطقه، به نفع همه ملت ها و دولت ها است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز