رئیس جمهور در تشریح دستاورد‌های سفر دولت مردمی به استان مرکزی، از تصویب ۲۲۰ طرح برای رونق و رشد این استان خبر داد.

به گزارش مرور نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سیدابراهیم رئیسی شامگاه دیروز (جمعه) در پایان بیست‌ونهمین سفر استانی دولت که به مقصد استان مرکزی انجام شد، در نشستی با خبرنگاران، با اشاره به جزئیات طرح‌های مصوب این سفر گفت: ۵۰ طرح زیربنایی، ۳۹ مصوبه برای کشاورزی و آب و خاک، ۶۵ طرح در حوزه فرهنگی، ورزشی و آموزشی، ۳۰ طرح در حوزه بهداشت و درمان، ۹ طرح در زمینه اشتغال، ۸ طرح برای صنعت و معدن، ۲۳ طرح در زمینه رفاهی و اجتماعی و ۱۰ طرح در حوزه انتظامی و قضایی در این سفر تصویب شد.

رئیسی اجرای این طرح‌ها را ضرورت‌ و اولویت‌های پیشرفت استان دانست و معاون اجرایی خود و استاندار مرکزی را مامور پیگیری جدی اجرای این مصوبات کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه صنایع بزرگ در استان مرکزی ظرفیت‌های زیادی در زمینه تولید و کارآفرینی و اشتغال دانش بنیان دارد، اولین مشکل این صنایع را سرمایه در گردش عنوان و تصریح کرد: دولت تلاش می‌کند به فرایند تامین سرمایه مورد نیاز این شرکت‌ها کمک کند.

رئیسی دومین موضوع مهم را رونق‌بخشی به محصولات این شرکت‌ها دانست و گفت: وقتی شرکت‌های بزرگ داخلی محصولات باکیفیت تولید می‌کنند، نباید کالا‌های مشابه آن‌ها از خارج وارد شود.

رئیس جمهور افزود: واردات بی‌رویه کالاهایِ دارای مشابه داخلی به هیچ‌عنوان قابل قبول نیست و باید به سرعت از این کار جلوگیری شود.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات کارخانجات تعطیل و نیمه‌فعال در سطح استان مرکزی اشاره و بر لزوم اصلاح مدیریتی در این مجموعه‌ها برای غلبه بر مشکلات تاکید کرد.

 رئیسی گفت: باید مدیران مصمم و جهادی در هیات‌مدیره‌ها و مدیریت عالی شرکت‌ها قرار بگیرند و کار را با جدیت پیش ببرند.

رئیس جمهور تاکید کرد: خصوصی‌سازی سیاست نظام و تکلیف قانونی است و ما مخالف آن نیستیم، اما این کار باید اصولی انجام شود و صنایع به افراد صاحب صلاحیت واگذار و پس از واگذاری به توانمندسازی بخش خصوصی هم توجه شود.

او با بیان اینکه انتظار می‌رود با اعتبارات اختصاص یافته در این سفر واحد‌های تعطیل و نیمه‌فعال احیاء و تولیدات آن‌ها رشد جهشی داشته باشد، افزود: هر مانعی که در مسیر رشد و توسعه صنایع و واحد‌های تولیدی وجود دارد، باید توسط کارگروهی که زیر نظر معاون اول و استاندار تشکیل می‌شود، شناسایی و برطرف شوند.

رئیس جمهور درباره ساماندهی آب شرب و کشاورزی استان هم اعلام کرد اعتباراتی برای تکمیل پروژه‌های فاضلاب، ساماندهی پساب‌ها، ایجاد تصفیه‌خانه‌ها و احداث کانال‌های آبرسانی در نظر گرفته شد.

رئیسی با اشاره به مشکل آلودگی هوا در استان مرکزی، گفت: در این سفر مصوب شد که هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش درختکاری قرار گیرد و همچنین ایستگاه‌هایی برای پایش گردوغبار ایجاد و روند نصب فیلتر‌های کاهنده آلودگی هوا در شرکت‌ها تکمیل شود.

رئیس جمهور این نکته را هم متذکر شد که صنایع بزرگ استان باید بخشی از درآمد‌های خود را برای مسئولیت‌های اجتماعی از جمله در حوزه مقابله با آلودگی هوا تخصیص دهند.

رئیسی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص بازگشت دفاتر مرکزی کارخانه‌ها و صنایع از پایتخت به استان اظهار داشت: این سیاست که دفاتر اصلی کارخانه‌ها و شرکت‌ها در استان باشد سیاست درستی است و دولت از آن حمایت می‌کند.

رئیس جمهور افزود: اگر شرکتی ضرورتی برای تاسیس دفتر در تهران احساس می‌کند، طبعا باید به صورت محدود و حداقلی اقدام به این کار کند، نه اینکه یک سازمان عریض و طویلی برای آن ایجاد شود. وقتی کار اصلی یک کارخانه و شرکت در استان است دلیلی ندارد یک مجموعه عظیم و هزینه‌بر در تهران ایجاد شود. این کار اتلاف منابع است و دولت مثل مردم استان مرکزی با آن موافق نیست.

رئیسی همچنین در آغاز این نشست با تبریک «روز اراک»، از این روز به عنوان روز مقاومت و ایستادگی مردم اراک نام برد و یاد و خاطره ۲۰۷ شهید این روز را گرامی داشت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز