وزیر کشور درباره مسأله درگیری با طالبان گفت: موضوع انسداد مرزی در دستور کار است و ستادکل نیروهای مسلح موظف شده تا این مسأله را دنبال کند.

به گزارش مرور نیوز، احمد وحیدی وزیر کشور ظهر امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه ها درباره لایحه جامع انتخابات، اظهار کرد: یک لایحه دولت قبل به مجلس فرستاده و طرحی هم در مجلس وجود داشته که آن لایحه به تکمیل نیاز دارد. مبنای ما سیاست‌های کلی انتخابات است و لایحه باید با آن تطبیق داشته باشد. لایحه انتخابات شامل انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و مجلس شورای اسلامی می‌شود و انتخابات خبرگان رهبری در این لایحه ممکن است خیلی پررنگ نباشد. تلاش می کنیم تا با سرعت این لایحه آماده و به مجلس ارسال شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره درگیری های مرزی با طالبان اظهارکرد: تا حالا ۵ یا ۶ مورد تیراندازی های مرزی از سوی مرزبانان طالبان داشته‌ایم، چون آنها نسبت به مسایل مرزی آشنایی ندارند که با تماس با مرکز طالبان قضیه حل شد و کار به جای جدی نکشید.

وی درباره مسأله درگیری با طالبان بیان کرد:  موضوع انسداد مرزی در دستور کار است و ستادکل نیروهای مسلح موظف شده تا این مسأله را دنبال کند. بعضی فنس‌ها یا دیوارکشی ها با نقطه صفر مرزی تفاوت دارد و طرف مقابل فکر می کند دیوار یا فنس آن نقطه صفر مرزی است که البته به آنها به آنها گفته شده است. به طالبان هم تذکر داده‌ایم این مسایل ، حقوقی است‌ و دیوار با نقطه صفر مرزی تفاوت دارد.

وحیدی همچنین درباره لزوم موضع گیری جریان های سیاسی درباره مواضع برخی افراد سیاسی، گفت: موضوع جدی است، گروه های سیاسی مجوزدار باید در چارچوب های قانونی و براساس اساسنامه خود عمل کنند. حفظ و التزام به ارزش های نظام مسأله مهمی است، ولی هستند افرادی که این ارزش ها را رعایت نمی‌کنند. گروه های سیاسی باید در این موارد مواضع خود را روشن کنند. غالب گروه های سیاسی اینگونه هستند ولی برخی افراد ناآگاهانه یا از دشمن خط گرفته و مسایلی را مطرح می‌کنند، گروه های سیاسی باید مراقبت کنند تا با آنها همراهی نکنند، حتی نباید در مقابل آنها سکوت داشته باشند.

وزیر کشور درباره عملکرد وزارت کشور در یکسال گذشته نیز بیان کرد: ما ارزیابی های مستمری از کارکردهای وزارت کشور داریم. فعال بودن استانداران در صحنه در مسایل سفرهای استانی دولت، اقتصادی ، اجتماعی یا بلایای طبیعی از مشخصه های اصلی مجموعه وزارت کشور است. سال پرتلاشی از سوی استانداران داشتیم. ما ارزیابی های خود را مستمر انجام می‌دهیم. کارهای بسیار ارزشمندی انجام شده ولی باید تلاش خود را بیشتر کنیم تا پاسخگوی مشکلات باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون ماده۱۰  می‌تواند به موضوع موضع گیری احزاب نسبت به اظهارات درباره مدافعان حرم ورود کند، بیان کرد: کمیسیون ماده۱۰  احزاب یک‌ کمیسیون مستقل است که می تواند به موضوعات مختلف درباره احزاب ورود کند، ولی این موضوع مدافعان حرم پیش از اینکه موضوع قانونی باشد، می‌تواند موضوع اجتماعی ، گفتمانی و سیاسی باشد. گروه های سیاسی باید از موضوعات مهمی همچون مدافعان حرم دفاع کنند. مدافعان حرم زیر علم شهید سلیمانی بودند. انتظار این است گروه های سیاسی موضع خود را روشن کنند. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز