مشاور تیم ایران در مذاکرات رفع تحریم ها علیه ایران گفت: ما نمی‌توانیم به آمریکا و اروپا اعتماد کنیم. سه کشور اروپایی متحد آمریکا هستند و بی طرف نیستند و ما نباید فریب تبلیغات رسانه‌ای را درباره روابط آن‌ها بخوریم.

به گزارش مرور نیوز، "محمد مرندی" مشاور تیم ایران در مذاکرات رفع تحریم ها علیه ایران در واکنش به جدیدترین بیانیه تروئیکای اروپایی درباره این مذاکرات گفت: تروئیکای اروپایی و آمریکا از مسالمت آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطلاع دارند. ایران خواهان دستیابی به توافقی است که فرصت دفاع از حقوقش را فراهم کند.

وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم به آمریکا و اروپا اعتماد کنیم. سه کشور اروپایی متحد آمریکا هستند و بی طرف نیستند و ما نباید فریب تبلیغات رسانه‌ای را درباره روابط آن‌ها بخوریم. واضح است که تروئیکای اروپایی خواهان توقف تحقیقات سیاست زده آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران نیست. رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در صف اروپا و آمریکا ایستاده و تسلیم خواسته‌های آن‌ها شده است.

مشاور تیم مذاکره کننده ایران ادامه داد: یک مقام اروپایی در جریان مذاکرات اذعان کرد که مطالبات ایران برحق است، ولی آمریکایی‌ها وقت کشی می‌کنند و توافق را به تأخیر می‌اندازند.

مرندی تأکید کرد: ایران آماده امضای توافق است، هر چند اروپایی‌ها به علت مشکلات در حوزه تأمین گاز بیشتر از ایران به این توافق نیاز دارند. ایران، نفت و گاز خود را می‌فروشد و می‌تواند به درآمد‌های مالی آن دست یابد. هر اندازه توافق به تعویق بیفتد، مشکلات اروپا که همزمان با نزدیک شدن فصل زمستان به گاز نیاز دارد، بیشتر می‌شود.

وی افزود: بایدن ضعیف است و قبل از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای مجلس نمایندگان آمریکا با مشکلات در عرصه داخلی و اقتصادی مواجه است. ایرانی‌ها از آمریکا و اروپا انتظار دارند که مواضع خود را تغییر دهند. اروپایی‌ها مشکلی برای دستیابی به توافق ندارند؛ مشکل اصلی نزد بایدن ضعیف است.

مرندی به تحولات اخیر در روابط ایران و آلبانی هم اشاره کرد و گفت: گروهی تروریستی در آلبانی حضور دارند که مورد حمایت آمریکا هستند و حملاتی را علیه ایران انجام داده و می‌دهند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز