دکتر امینی گفت: اگر هر کسی از خاستگاه خودش بخواهد اعتراضی بکند به شرط اینکه تخریب و خسارتی به دنبال نداشته باشد و به مقدسات توهین نشود بدون اشکال است.

به گزارش مرورنیوز، دکتر محمودرضا امینی، درباره اینکه چرا اعتراضات اخیر که ناظر به مطالبات اجتماعی ناهمخوان با معیارهای دین باورانه بود به فضایی برای اقدام های تروریستی گروه‌های معاند در کردستان و سیستان و بلوچستان بدل شد گفت: از اساس در این اعتراضات یک مطالبه واقعی وجود ندارد. اینکه عده‌ای بخواهند  مثلا آزادی‌های سکسی را مطالبه کنند صحبت قابل استماعی نیست. در قضایای اخیر مطالبه واقعی مشاهده نمی‌شود بلکه یک تحریک جریانی بوده است. به همین دلیل معتقدم این جریان ریشه‌دار نیست. در دنباله جریان تحریک به  بی‌حجابی و نه گفتن به حجاب گروهک کمله به صحنه می‌آید و حرف می‌زند و درصدد برنامه‌ریزی و سازماندهی است. یا مثلا می‌بینیم پنتاگون درحال برنامه‌ریزی است. پس در حقیقت واقعیتی در این اعتراض به عنوان مصداق وجود ندارد. مصداق تخریب است. یعنی تخریب مبانی، تخریب و تضعیف انقلاب و کشور در دستور کار این اعتراضات قرار دارد.

دکتر امینی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در شرایط موجود یک کشور با اقتداری است افزود: امروز نظام توانسته جایگاه خود را در منطقه و فرامنطقه استحکام بدهد. الان حرف‌های جمهوری اسلامی را دیگران هم به زبان می‌آورند. یعنی اینطور نیست که خودش ناچار باشد با سعی و فشار زیاد کار را به پیش ببرد. اگر در گذشته می‌گفتند ناو هواپیمابر آمریکا وارد منطقه شده واقعا دغدغه داشتیم. اما امروز ناو هواپیمابر آمریکا جرات ورود به منطقه ما را ندارد. پس وزن جمهوری اسلامی امروز تفاوت بسیار زیادی با گذشته پیدا کرده است. البته هر اتفاقی که رخ بدهد و هر معارضه و مخالفتی که با تخریب همراه باشد هزینه‌هایی هم به همراه دارد. در این مساله شکی نیست. اما اگر هر کسی از خاستگاه خودش بخواهد اعتراضی بکند به شرط اینکه تخریب و خسارتی به دنبال نداشته باشد و به مقدسات توهین نشود بدون اشکال است. نمونه های زیادی هستند که به مواردی معترض بودند. چند مورد از نمایندگان گذشته یا کنونی مجلس و شماری از مسوولان گاهی در رسانه‌ها حرف‌هایی می‌زنند که ما احساس می‌کنیم به رادیو بی‌بی‌سی گوش می‌دهیم. در حرف زدن اگر توهین به مبانی نباشد و جرمی اتفاق نیفتد که کسی با فرد معترض کاری ندارد.

وی در پاسخ به اینکه هنگام وقوع یک بحران کارگزاران سیاسی یا دست به تقلید و تکرار کنش‌های گذشته می‌زنند و یا به کنش‌های ابتکاری مبادرت می‌کنند. بر این اساس نوع کنش نظام در اعتراضات اخیر چگونه بود گفت: این اعتراضات هیجانی به گونه‌ای نبود که بخواهیم از آن با عنوان بحران یاد کنیم. افرادی که به صحنه آمدند در سنینی نبودند که به ترحم اسلامی نیازمند نباشند. اما با آنهایی که مقصر بودند قطعا محکم‌تر از گذشته برخورد می‌شود. این ماجرا دارای یک قسمت امنیتی است که تصور نمی‌کنم سخت باشد. هم نیروهای انتظامی ما به عنوان پیشانی امنیت اجتماعی از اقتدار لازم  و کافی و نیز از خودگذشتگی برخوردارند. هم دیگر ساختارهای اطلاعاتی اشراف کامل و مطلوبی دارند. معنای اشراف هم این نیست که هیچ وقت اتفاقی نمی‌افتد. معنای اشراف این است که دستگاه‌های امنیتی ما آگاهی دارند و تلاش می‌کنند چون همواره فعالیت‌های اطلاعاتی در ابعاد گوناگون و در کشورهای مختلف اتفاق می‌افتد و ما این مساله را داریم. یعنی ما سعی می‌کنیم در کشورهای دیگری نفوذ و اشراف داشته باشیم و آنها هم سعی می‌کنند در کشور ما نفوذ و اشراف پیدا کنند.

دکتر امینی افزود: اما مساله اینجاست که لازم است تا اجازه بروز اعتراض‌هایی در کشور داده شود. آیا ما زمینه‌ها و بسترهای لازم برای این کار را داریم. من تصور می‌کنم اتفاقا در بعضی جهات برخی نهادها و مسوولان کوتاهی‌هایی داشته‌اند. مساله کرسی‌های آزاداندیشی که مقام معظم رهبری چندین سال پیش مطرح کردند باید در دانشگاه‌ها، محافل و فضاهای لازم باید انجام بشود. کسی روی انجام این کار حرفی ندارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز