رئیس‌جمهور در دوازدهمین همایش ملی نخبگان گفت:امروز اراده جدی برای توجه به دیدگاه نخبگان در دولت وجود دارد تا در عمل ما شاهد یک تحول باشیم.

به گزارش مرور نیوز، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز در دوازدهمین همایش ملی نخبگان گفت: برای بنده توفیقی است که در این جلسه در جمع نخبگان حضور دارم و از نظرات ایشان استفاده کردم؛ تقاضای بنده این است که بیان دیدگاه‌های نخبگان به این جلسه که سبقه نمادین دارد، محدود نشود.

وی افزود: حتماً ارتباط با نخبگان باید از طریق بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری و از طریق دانشگاه‌ها، وزرای محترم و خود نخبگان حفظ شود و نکات، پیشنهادات و دیدگاه‌های عزیزان حتماً منتقل شود.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: امروز اراده جدی برای توجه به دیدگاه نخبگان در دولت وجود دارد تا در عمل ما شاهد یک تحول باشیم؛ این نگاه تحول‌گرایانه که در نخبگان بیش از دیگران وجود دارد، زمینه بسیار خوبی برای تحقق ایده دولت برای انجام تحول در حوزه‌های علمی و به ویژه در حوزه‌های عملکردی، فراهم کرده است.

رئیسی با بیان اینکه ایده بنیاد ملی نخبگان را رهبری معظم انقلاب اسلامی ارائه کردند، گفت: با نظر ایشان این بنیاد شکل گرفت و گام‌هایی در جهت شناسایی نخبگان و حمایت از آنها برداشته شد اما ضمن تقدیر از تمام زحماتی که در ادوار گذشته به ویژه در معاونت علمی ریاست جمهوری توسط آقای دکتر ستاری و همکاران ایشان انجام شد، آنچه که انجام گرفت با آنچه که باید انجام بگیرد، تفاوت دارد.

وی ادامه داد: طبیعتاً با استفاده از تجربیات و اندوخته هایی که تاکنون بوده، باید گام هایی نو و بلندی را برداشت. باید در جهت شناسایی نخبگان و اینکه نخبگی در چیست، کار شود. 

رئیس جمهور اظهار کرد: استعدادهای برتر باید به خاطر این نعمت شاکر خداوند متعال باشند، اولین شکر این است که دارنده نعمت بداند که این نعمت از آن خداست و آن را در مسیری که رضای اوست مورد استفاده قرار دهد و همواره خود را مدیون این نعمت الهی بداند.

وی با بیان اینکه دولت با همه امکانات برای رفع مشکلات و نیاز کشور در خدمت نخبگان است، گفت: بسته کامل اتاق عمل را به عنوان یک هدیه برای یکی از کشورهای همسایه بردم و مسئولین آن کشور از تولید تجهیزات اتاق عمل توسط ایران متعجب بودند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز مشکل غارت مغزها را داریم، تاکید کرد: دشمن از راه‌های مختلف تلاش می‌کند که مغزها را غارت کند.

وی با بیان اینکه بر استقلال بنیاد ملی نخبگان تاکید داریم، افزود: معتقدیم این کار باید به صورت ویژه و خاص دنبال شود. باید نسبت به نخبگان توجه خاصی شود و این عین عدالت است. کسی که استعداد برتر دارد باید بهتر آموزش ببیند و زمینه آموزش او را بیشتر فراهم کرد؛ توجه به نخبگان عین عدالت آموزشی و به‌کارگیری بهترین‌هاست.

رئیس‌جمهور گفت: امروز بسیار مهم است که به نیاز کشور توجه شده و افزایش بهره‌وری در کشور صورت بگیرد؛ رشد اقتصاد، فرهنگی و اجتماعی در گرو سرمایه‌گذاری و افزایش بهره‌وری است. امروز جذب دانشجو در حوزه‌های پزشکی افزایش یافته است ولی آیا این افراد به‌دنبال رشته قلب و عروق می‌روند یا رشته‌هایی که پول‌آوری بیشتری دارد؟ دولت وظیفه دارد به این استعدادها و آقایان و بانوان گرامی به او نشان بدهد که نیاز کشور چیست.

رئیسی با تاکید بر حمایت از نخبگان و دانش‌بنیان‌ها در تسهیلات، میدان‌دادن به نخبگان، حمایت قضایی و لزوم بازاریابی برای محصولات آن‌ها، بیان کرد: شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان ما باید احساس کنند که مورد حمایت دولت هستند و می‌توانند در دنیا به رقابت بپردازند.

وی با اشاره به اهمیت گردشگری سلامت عنوان کرد: جاذبه پولی مهم است ولی نیاز کشور باید بیان شود و زمینه فراهم شود تا به رشته‌هایی که اساس نام‌آوری کشور بر آن بوده هم پرداخته شود. تجاری‌سازی محصولات اهمیت دارد؛ دانش‌بنیان‌ها به ما می‌گویند جلوی واردات محصولات مشابه داخلی را بگیرید. من با آوای بلند گفته‌ام و باز هم می‌گویم هیچ کالایی که مشابه داخلی دارد نباید وارد کشور شود و این جفای به تولید، صنعت و اشتغال است و تخلف محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور درپایان تصریح کرد: ما اجرایی هستیم و با توصیه نمی‌خواهیم کشور را اداره کنیم و این قابل قبول نیست که کالایی که مشابه داخلی دارد، وارد کشور شود؛ دستگاه اداری کشور باید خود را در این زمینه موظف بداند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز