وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:وزارتخانه‌ای که امروز به عنوان کوچکترین سرباز برای تصدی‌ آن معرفی شده‌ام، سلسله مباحث مختلفی دارد که در دوران های متعدد مدیریتی با نظام مسائل آن آشنا هستم.

به گزارش مرور نیوز، سید صولت مرتضوی گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه امروز مجلس (چهارشنبه ۲۷ مهر) گفت: فرزند ایران اسلامی هستم و همواره به فرزند ایران بودن افتخار می‌کنم و امیدوار هستم در آینده توفیق خدمت به ایران اسلامی را داشته باشم.

مرتضوی با اشاره به حضور نیافتن رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: علت عدم حضور رئیس‌جمهور به دلیل نشست مهم هیأت وزیران است. دولت امروز در نشست هیأت وزیران خود موضوع مهمی را در دستور کار دارد  طوری که رئیس‌جمهور حتما باید آنجا حضور داشته باشد و به همین دلیل آیت‌الله رئیسی امروز نتوانست در صحن مجلس شورای اسلامی حاضر شود.

وی افزود: وزارتخانه‌ای که امروز به عنوان کوچکترین سرباز برای تصدی اش معرفی شده ام سلسله مباحث مختلفی دارد که در دوران های متعدد مدیریتی با نظام مسائل آن آشنا هستم. بحث اشتغال، موضوع آسیب های اجتماعی، اعزام نیروی کار به خارج از کشور، نظارت بر نیروهای کاری که از کشورهای همسایه در کشور ما مشغول هستند از جمله مشکلاتی است که با آن درگیر هستیم.

مرتضوی با تاکید بر اینکه اولویت ما در این وزارتخانه عدالت محوری است تصریح کرد: شما به نیکی به نظام مسائل این وزارتخانه اشراف دارید علاوه بر موضوعات که ذکر شد؛ ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی و عدم سود دهی شرکت های وابسته و مشکلات آموزشی و پژوهشی نیز بخشی دیگر از مشکلات این وزارتخانه است که بنده برای برون‌رفت از این مباحث رویکردهای را مطرح می‌کنم دال مرکزی ما عدالت محوری و مسأله‌محوری است، توجه به مناطق محروم، تشکل‌های صنفی و کارفرمایی و تعامل با مجلس از دیگر رویکردهای ما خواهد بود. 

مرتضوی اولین برنامه را توسعه و تعالی تعاونی‌هاست دانست و گفت:‌ مقابله با فساد در همه وجوه و نهادینه‌کردن و پذیرش نظارت دستگاه‌های نظارتی برنامه ماست. توجه به سه‌جانبه‌گرایی واقعی و توجه ویژه به نمایندگان کارگران و کارفرمایان وکمک دولت به آن‌ها و توسعه و تقویت همکاری منطقه‌ای از دیگر رویکردهای ما خواهد بود.

مرتضوی در ادامه افزود: در وزارتخانه این شعار را نهادینه خواهیم کرد که دسترسی آسان برای آحاد مردم فراهم شود و شفافیت پاسخگویی همیشگی و مداوم باشد. برنامه تحولی را آماده و تقدیم کردیم، بنده مشتاق بودم عزیزانی که مخالف بنده صحبت کردند به نقد و بررسی این برنامه‌ها بپردازند.

وی با اشاره به اینکه تعامل با نمایندگان مجلس هم از رویکردهای ماست گفت: اگر توانستیم اعتماد شما نمایندگان را جلب کنیم حتما ما را مورد نقد خودتان قرار دهید زیرا معتقدیم با نقد منصفانه می‌توانیم به توفیقات وسیعی برسیم.

مرتضوی گفت: به استناد قوانین دولت متکلف ایجاد شغل و مسکن برای جامعه است نمی توانیم بگوییم در حوزه ایجاد اشتغال مسولیتی نداریم.

وی افزود: در این حوزه باید به گسترش شبکه‌های کسب و کار توجه کنیم استفاده از سرمایه های خرد انشالله در این حوزه کارکرد اساسی خواهد داشت.

* سازمان فنی و حرفه ای که وابسته به وزارت کار است باید ارتقای کمی و کیفی پیدا کند

وزیر پیشنهادی کار تصریح کرد: عدالت اقتضا می کند با برنامه های هدایتی، ضریب جینی و فاصله بین غنی و فقیر را به شدت کاهش دهیم علاوه بر آن تمرکز صندوق ها در کسب و کار و بیمه های تکمیلی، بهداشت و درمان باید مردمی شود. از طرفی بیمه های پایه باید عمومی شوند و مردم بتوانند از بیمه های پایه استفاده کنند.

وی افزود: اگر به بیمه تکمیلی بپردازیم قطعا از تصدی گری در حوزه بهداشت و درمان نجات پیدا می کنیم.

مرتضوی در مورد تعامل با نمایندگان مجلس گفت: در این بازه زمانی که به عنوان جزیی از دولت در خدمت شما بودم آیا مورد سوال و استیضاح نمایندگان قرار گرفتم؟ بالغ بر ۴۴۰ مورد با نمایندگان مجلس تماس داشتم بر این باور هستیم که سلسله مشکلات در این سازمان با همکاری قابل حل خواهد بود.

گزینه پیشنهادی تصدی وزارت کار تصریح کرد: قوه مقننه و مجریه و دو عامل مهم برای حل مشکلات هستند و اگر این آهنگ همسویی طنین افکن شود قطعا بخش مهمی از مشکلات کشور برطرف می شود.

وی در مورد انتخاب مدیران اظهار کرد: قطعا بدانید انتخاب ما براساس شایسته سالاری و اولویت ما انتخاب مدیران بومی در کنار مراکز صنعتی برای مدیریت آنهاست.

مرتضوی با بیان اینکه عدالت محوری در تمام زمینه ها خصوصا سرمایه گذاری مد نظر قرار دارد، افزود: تعامل سازنده با نخبگان و مردمی سازی از تصمیمات اساسی ما خواهد بود، توجه به سه جانبه گرایی و مردمی کردن نظارت نیز در دستور کار ما قرار خواهد گرفت.

وی در مورد سفرهای استانی گفت: نمایندگان مجلس در نامه ای خطاب به رئیس جمهور از سفرهای استانی تشکر کردند، در این سفرها اصل بر این بود پروژه جدید تعریف نشود و پروژ های نیمه کاره تکمیل شود، در همین راستا از محل منابع عمومی تعهداتمان را انجام دادیم.

گزینه پیشنهادی تصدی وزارت کار با اشاره به مسائل استان سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: استان سیستان و بلوچستان در حوزه راه و راه آهن و نیروگاه تبدیل به کارگاه شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز