معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی گفت: اصلاح طلبان و اعتدالیون در چند انتخابات قبل مربوط به مجلس یازدهم، شورای ششم شهر و روستا و دولت سیزدهم شکست انتخاباتی سنگینی خوردند.

به گزارش مرورنیوز، ​مهدی عرب صادق معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی اظهار کرد: طبعا همه جریان های سیاسی در نزدیکی ایام انتخابات تلاش می‌کنند سرمایه اجتماعی خود را شکل دهند، بازیابند، تقویت کنند و به میدان آورند که البته این تلاش ها در سپهر سیاسی کشور و ایجاد نشاط اجتماعی، رقابت سالم و مشارکت مردم در صحنه سیاسی مفید، لازم و موثر است. 

وی افزود: اگر بخشی از جامعه در انتخابات پای صندوق نیایند، به معنای وجود خلأ اجتماعی و شکاف در جامعه است و این رسالت احزاب است که با گفتمان‌های جدید و روشن، طبقات و اصناف جامعه را جذب و حتی رهبری کنند و خود حلقه وصل حاکمیت با مردم باشند تا بتوانند با گفتمان‌سازی و عملگرایی در ترمیم و بازسازی شکاف های اجتماعی و طبقاتی کمک کنند. 

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه احزاب باید زبان مردم، نزد حاکمیت باشند و با فهم صحیح مطالبات آنها، تولید مسئله کنند و به حاکمیت در حل مسئله کمک کنند، گفت: هرچقدر از تولید مسائل مورد نیاز جامعه و مردم و حل آنها غفلت شود، مشکلات جایگزین این مسائل خواهد شد.

عرب صادق تصریح کرد: اصلاح طلبان و اعتدالیون در چند انتخابات قبل مربوط به مجلس یازدهم، شورای ششم شهر و روستا و دولت سیزدهم شکست انتخاباتی سنگینی خوردند و نشان داده آن‌ها چه اصلاح طلب افراطی یا اعتدالی سرمایه اجتماعی خود را از دست داده‌اند. آقای روحانی و اطرافیان‌اش در حال حاضر در پی پایش فضای کشور و سنجش میزان اقبال عمومی به خود هستند تا در صورت بهبود شرایط و مثبت بودن ارزیابی‌ها، به طور جدی‌تری وارد صحنه سیاسی کشور شوند.  

وی با اشاره به اینکه در دولت دوازدهم اصلاح طلبان بین خود و دولت فاصله گذاری کردند، بیان کرد: در آن دوره اصلاح‌طلبان سعی کردند اعتدالیون را که شاخه‌ای از خودشان بودند و از ریشه خشکیده اصلاح طلبی روییده بود را به دیگران پینه کنند و گردن مردم یا حاکمیت بیندازند ولی مردم در انتخابات اخیر نشان دادند با هوش‌تر از آن هستند که دوباره به اصلاح طلبان چه افراطی یا اعتدالی اعتماد کنند. 

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه امروز اطرافیان روحانی در پی کارنامه‌سازی برای عملکرد هشت ساله خود هستند و آماری منتشر می‌کنند تا خود را به مردم متصل کنند، تصریح کرد: البته خودشان تا حدودی یافته‌اند مردم آن‌ها را برای همیشه طرد کرده‌اند و خیلی بعید است که به این ها رأی دهند، بنابراین تلاش اصلاح طلبان اعتدالی و افراطی در جذب رأی مردم اثری ندارد. ما برای اصلاح طلبان ناراحتیم که چرا خود را به این حال و روز رساندند، ‌مگر مردم چه انتظاری داشتند، بد پاسخی به اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی خود دادند. 

عرب صادق ادامه داد: البته تحلیل شرایط انتخابات آینده در کشور ما هنوز زود است ولی آنچه به نظر می‌رسد آن است که گروه‌های سیاسی مختلف و جدیدی به میدان انتخابات می‌آیند و تلاش می‌کنند، چرا که عدم حضور در انتخابات یعنی مرگ سیاسی و در نهایت مردم انتخاب خواهند کرد و این انتخاب تا حدود قابل توجهی به عملکرد دولت آقای رئیسی دارد.

وی افزود: این که جریانی خود را برنده از قبل مشخص بداند دور از عقلانیت سیاسی است ولی آنچه مسلم است مردم نه به اصلاح طلبان چه از نوع افراطی یا اعتدالی آن رأی می‌دهند و نه به اصولگرایان افراطی. 

عرب صادق با تاکید بر اینکه ‌اصولگرایان باید متحد عمل کنند، گفت: امروز دایره انقلابی‌گری فراتر از اصولگرایی است و باید در بین دوستان خود در پی دشمن نگردیم و از تئوری های «ما با کی» یا «کی با ما» پرهیز شود چرا که «ما» ای وجود ندارد، هر دوی این تفکر اشتباه است، «ما» فی الواقع ذرات انقلاب و رهبری است و این گروه «ما» چه محور «کی» باشند یا حول «کی»، باید بدانند ما خود خورشید نیستیم، ذرات خورشید هستیم و این خورشید، بدان علت آفتاب تابان است که محو در خدا شده است. 

معاون سیاسی حزب موتلفه اسلامی در پایان اظهار کرد: گاهی برای پیدا کردن نفوذ دنبال یک سخت افزاز، نرم افزار، مغزافزار یا سازمان افراد نگردیم به درون خود توجه کنیم که گاهی نفوذی انقلاب، نادانسته و ناخواسته درون ما است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز