رئیس‌جمهور در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مسئولان مربوط هر چه سریع‌تر لایحه جامع مبارزه با مواد مخدر را برای بررسی به صحن دولت ارائه کنند تا پس از بررسی و تأیید برای تصویب و تبدیل به قانون به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

به گزارش مرور نیوز، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی عصر امروز چهارشنبه در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر، ضمن گرامیداشت یاد ۳ هزار و ۸۰۰ شهید و بیش از ۱۲ هزار جانباز عرصه مبارزه با مواد مخدر و تقدیر از همه دست‌اندرکاران این عرصه، بر مؤثر و ثمربخش‌تر کردن مبارزه بی امان با مواد مخدر تأکید کرد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر گنجاندن کلیات موضوع ثمربخش‌تر شدن مبارزه با مواد مخدر در برنامه هفتم، مسئولان مربوط را مکلف کرد، هر چه سریع‌تر لایحه جامع مبارزه با مواد مخدر را برای بررسی به صحن دولت ارائه کنند تا پس از بررسی و تأیید برای تصویب و تبدیل به قانون به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

رئیسی با اشاره به اینکه اولویت مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مقابله با باندها و تشکیلات سازمان‌یافته تجارت مواد افیونی است، بر تمرکز بیشتر دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی برای مقابله با این باندهای سازمان‌یافته در مرزها و قبل از توزیع در داخل کشور تأکید کرد و افزود: می‌توان با انجام کارهای اطلاعاتی دقیق‌تر و همچنین ضربه‌ زدن به منابع مالی شبکه‌ها و باندهای تجارت مواد مخدر، مبارزه مؤثرتری با قاچاق مواد مخدر داشت.

رئیسی در ادامه مواد مخدر را مهمترین معضل و آسیب اجتماعی کشور دانست و بر تشکیل اتاق فکر و اندیشه‌ورزی با حضور کارشناسان خبره و دلسوز برای بازنگری‌های لازم در روند مبارزه با مواد مخدر و ارائه شیوه‌های مؤثرتر در بخش‌های مختلف مقابله با این معضل تأکید کرد.

رئیس‌جمهور، مقابله و مبارزه جدی‌تر با توزیع‌کنندگان مواد مخدری که جامعه هدف خود را از میان جوانان، دانشجویان و به خصوص دانش‌آموزان انتخاب می‌کنند خواستار شد و بر تلاش بیشتر دستگاه‌های فرهنگی برای ایجاد حس نفرت از مواد مخدر و آثار مصرف آن تأکید کرد.

رئیسی با بیان اینکه معتادان متجاهر علاوه بر زشت کردن چهره شهرها، موجب حس ناامنی در شهرها می شوند، مسئولان اجرایی به خصوص دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه وزارت کشور را مکلف کرد با همتی مضاعف جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر را به طور مستمر برگزار کرده و نسبت به جمع‌آوری معتادان متجاهر و باز اجتماعی‌سازی آن‌ها اقدام کنند.

رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر ضرورت مطالبه‌گری بین‌المللی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: اگر ایران با تجارت مواد مخدر به شکل مؤثر مقابله نکند، اروپا و کشورهای غربی به شدت درگیر مواد مخدر سنتی و صنعتی خواهند شد، با این وجود متأسفانه این کشورها و سازمان‌های بین‌المللی همواره از ایفای وظایف خود شانه خالی کرده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز