نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: : عدم مشارکت اسرائیل، با حمایت آمریکا مانع از تاسیس منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه شده است.

به گزارش مرورنیوز، سومین نشست کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، با سخنرانی‌های نماینده لبنان در سازمان ملل به عنوان رئیس کنفرانس و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، در  نیویورک آغاز به کار کرد. 

در این نشست، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران را در خصوص موضوع  اصلی کنفرانس تشریح کرد. 

امیرسعید ایروانی در این نشست، دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران را در خصوص موضوع اصلی کنفرانس تشریح کرد.

وی با اشاره به عضویت کشورمان در رژیم‌های بین‌المللی سلاح‌های کشتار جمعی بر سیاست مستمر ایران درباره انهدام کامل و نهایی سلاح‌های کشتار جمعی و از جمله طرح رسمی پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه در سال ۱۹۷۴ تأکید کرد.  

سفیر کشورمان ابراز امیدواری کرد که سایر کشورهای عضو کنفرانس نیز چنین سیاست ثابت قدمی اتخاذ کنند و از دنبال کردن هر سیاست دیگری که به نحوی تاسیس چنین منطقه‌ای را تحت تاثیر منفی قرار بدهد، خودداری کنند. 

ایروانی تصریح کرد: در راستای چنین سیاست ثابت‌قدمی همه کشورهای عضو باید به صورت برابر وارد معاهده منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی بشوند و بدین منظور لازم است قبل از نهایی کردن این معاهده، نسبت به عضویت و اجرای سایر معاهدات توسط همه کشورهای منطقه اطمینان حاصل شود.

وی همچنین با ابراز نارضایتی عمیق ایران نسبت به دو شکست پیاپی کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۲۲ و نیز شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در سال ۲۰۱۸  گفت: این شکست‌ها نشان می‌دهد که روند تاسیس منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه که می‌توانست از سوی این کنفرانس‌ها مورد حمایت قرار بگیرد، تقویت نشده است.

ایروانی افزود: فرآیند کنونی آغاز شده تحت نظر سازمان ملل به هیچ وجه جایگزین فرآیند مورد درخواست ان.پی.تی نخواهد بود؛ زیرا این دو فرآیند مکمل هم و نه جایگزین هم هستند. 

این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: عدم مشارکت اسرائیل، با حمایت آمریکا در کنفرانس، مهمترین مانع تاسیس چنین منطقه‌ای در خاورمیانه است. در چنین شرایطی، اولین راه رفع این موانع، الحاق اسرائیل به ان.پی.تی به عنوان عضو غیر هسته‌ای و قبول بازرسی‌های آژانس بر تمام فعالیت‌های هسته‌ای آن است و ما انتظار داریم جامعه بین‌المللی این دو را برای دست برداشتن از مواضع غیر سازنده تحت فشار قرار دهد.  

سفیر کشورمان در سازمان ملل با اشاره به خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال مجدد تحریم‌های غیر قانونی در کنار بی میلی دولت کنونی آمریکا برای بازگشت به برجام تأکید کرد: ایران به تعهدات پادمانی خود پایبند بوده و هیأت‌هایی برای حل مسائل باقیمانده بین ایران و آژانس در رفت و آمد هستند.

ایروانی همچنین خطاب به برخی از سخنرانانی که مطالبی در خصوص برجام و فعالیت‌های هسته‌ای ایران و موضوعات دیگر مطرح کردند، اظهار داشت: طرح این موارد غیرحرفه‌ای و نادرست نه تنها کمکی به  مطرح کنندگان آن ادعاها نخواهد کرد، بلکه توجه را از تهدید اصلی منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی که همان رژیم صهیونیستی است، دور خواهد کرد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران همچنین در مورد کشورهای هسته‌ای غربی که اتهامات بی اساس علیه ایران مطرح می‌کنند، اعلام کرد: این کشورها نباید از فرصت داده شده به آنها به عنوان عضو ناظر کنفرانس سوءاستفاده کنند. بلکه بایستی به انتظار اصلی کشورهای منطقه از آنها که همان اعطای تضمین‌های امنیتی منفی است، بپردازند.

ایروانی اضافه کرد که خود همین کشورها با تقویت زرادخانه‌های هسته‌ای خود و کمک به اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی توسط رژیم اسرائیل، تعهدات حقوقی الزام آور خود را نقض می‌کنند و جرأت انتقاد از عدم مشارکت آمریکا و رژیم اسرائیل در کنفرانس را ندارند.

نماینده کشورمان در پایان با اشاره به آمادگی ایران برای ایفای نقش لازم در تدوین معاهده تأکید کرد که بنا به دلایل مختلف لازم است بحث کنفرانس ابتدا بر سلاح‌های هسته‌ای متمرکز شده و بعد از تعیین تکلیف این بعد از معاهده، سایر ابعاد نیز مورد توجه قرار بگیرد. در این راستا کمیته‌های کاری کنفرانس می‌توانند با تمرکز بر موضوعات فنی بحث‌های لازم را مطرح و پیگیری کنند.

شایان ذکر است، نشست مزبور سومین نشست سالانه کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است که هر سال به مدت یک هفته برگزار می‌شود و هدف آن انعقاد معاهده‌ای برای ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی است. در نشست سال‌جاری، کشورهای شرکت کننده در ادامه کنفرانس‌های قبلی، در مورد راه‌های رسیدن به این هدف به تبادل نظر خواهند پرداخت.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز