سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران به موضوعات بررسی شده در نشست مشترک امروز مجلس و دولت اشاره کرد.

به گزارش مرور نیوز، سیدنظام‌الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران با اشاره به نشست مشترک امروز مجلس و دولت گفت: امروز به‌مناسبت هفته مجلس اعضای دولت به‌همراه رئیس جمهور در صحن مجلس حاضر شدند. در این نشست در رابطه با موضوعات مهم به‌ویژه مسائل اقتصادی و همچنین مسائل اجتماعی و فرهنگی بحث شد.

وی افزود: برخی موضوعات که در جلسات گذشته‌ مورد تأکید حاضران قرار گرفته بود که باید دنبال می‌شد در جلسه امروز مورد پیگیری قرار گرفت، همچنین از طرف دولت وزرای صمت، بهداشت، اطلاعات، رئیس سازمان برنامه بودجه و معاون اجرایی رئیس جمهور گزارشاتی را در ارتباط با مسائل مختلف کشور ارائه کردند از جمله در ارتباط با مسائل اقتصادی و کمبودهایی که در حوزه دارو وجود دارد، علاوه بر این گزارشی از سفرهای استانی و بحث شاخص‌های اقتصادی صنعت و تجارت ارائه شد، همچنین درباره آخرین وضعیت برنامه هفتم و لایحه بودجه سال 1402 بحث‌هایی صورت گرفت.

موسوی عنوان کرد: تأکید رئیس جمهور در این نشست این بود که مجلس و دولت خادم مردم هستند و برای رفع مشکلات مردم در حوزه معیشتی باید تلاش خود را به‌کار ببندند. در رابطه با موضوع لایحه بودجه سال آینده علاوه بر بازخوانی لایحه بودجه سال جاری به مباحثی که نمایندگان مدنظر دارند، اشاره شد، از جمله تأکید بر تمرکززدایی و عدالت‌محوری و توجه بر سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر انقلاب در برنامه هفتم مورد تأکید قرار گرفت.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: در این نشست 6 نفر از نمایندگان به‌نمایندگی از وکلای ملت نقطه نظراتی را طرح کردند، از جمله درباره مسائل اقتصادی و معیشتی مردم، پیگیری مصوبات سفرهای استانی دولت، تأکید بر برخی تنش‌های جاری از جمله تنش‌های آبی و همچنین پرداخت بودجه‌های عمرانی و مبارزه با فساد و همچنین تأکید بر به‌کارگیری مدیران کاردان و متعهد که مورد اشاره قرار گرفت.

وی اضافه کرد: آقای دکتر قالیباف نیز در این نشست علاوه بر تأکید بر همکاری دو قوه، تحلیلی بر وضعیت داخلی و خارجی کشور ارائه کرد و با برشمردن نقاط ضعف و قوت موجود تأکید کرد؛ "باید برای حل مشکلات اقتصادی به‌دنبال راهکارهای مسئله‌محور باشیم."

موسوی گفت: آقای قالیباف بر ضرورت توجه بر مسئله‌محور حرکت کردن هم در برنامه هفتم توسعه و هم لایحه بودجه 14012 تأکید و عنوان کرد؛ "با مسئله‌محور بودن می‌توانیم مشکلات کشور در برنامه 5ساله هفتم را حل‌وفصل کنیم."

وی با اشاره به مسائل روز از جمله اعتراضات و اغتشاشات دو ماه گذشته گفت: هم نمایندگان دولت و هم نمایندگان مجلس تأکید کردند که بهترین راه برای مقابله با اغتشاشات و برقراری ثبات در کشور توجه به مسئله اقتصادی و رفع دغدغه‌های معیشتی مردم است.

وی افزود: همچنین حاضران تأکید کردند که دشمن در جنگ ترکیبی گسترده علیه جمهوری اسلامی تا حدود زیادی شکست خورد و با بی‌توجهی قاطبه مردم مواجه شد اما این به آن معنی نیست که در کشور‌ اعتراض از وضع موجود وجود ندارد و مردم ضمن اعتقاد به نظام گلایه‌های بحقی از وضعیت اقتصادی کشور دارند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: البته بر اساس گزارشات ارائه‌شده در این جلسه روندها و شاخص‌ها رو به رشد است و سال آینده شاخص‌های کلی اقتصادی رو به بهبود خواهد رفت، علاوه بر این برنامه‌ها و راهکارهایی برای خنثی کردن تحریم‌ها در نظر گرفته شده است و تأکید مجلس و دولت بر این است که لایحه بودجه به‌نحوی تنظیم شود که با توجه به تمرکززدایی، استانها بتوانند عدالت در پرداختها در سراسر کشور را در دستور کار داشته باشند.

براساس آنچه رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست مشترک امروز مجلس و دولت بیان کرد، برنامه هفتم توسعه که محصول مشترک این دولت و مجلس خواهد بود بلافاصله پس از ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس، تدوین و به مجلس ارائه می‌گردد. براساس قانون ابتدا باید برنامه هفتم توسعه به مجلس ارائه گردد اما به‌گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت در حال تکمیل لایحه بودجه است، اگر بنا باشد ابتدا لایحه بودجه به مجلس ارائه گردد باید مجوز لازم برای تمدید برنامه اخذ شود.

موسوی در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون زمان ارائه لایحه بودجه سال 1402 به مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: طبق قانون تا 15 آذرماه باید لایحه بودجه به مجلس ارائه شود و پیش‌بینی می‌شود در همین حدود لایحه بودجه سال 1402 نیز به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون زمان معرفی وزیر راه و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در نشست مشترک مجلس و دولت صحبتی پیرامون معرفی وزیر راه و شهرسازی نشد اما روز گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد که آقای بذرپاش به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌شود. هنوز نامه رسمی به دست مجلس نرسیده است قطعاً بلافاصله بعد از ارائه نامه در صحن مجلس اعلام وصول می‌شود و طبق آیین‌نامه هفته آینده جلسه رأی اعتماد به وزیر راه و شهرسازی برگزار خواهد شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص زمان برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه سال 1402 در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: به‌گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه اکنون دولت در حال تکمیل لایحه بودجه سال 1402 است و سپس برنامه هفتم به مجلس ارائه می‌شود اما براساس قانون ابتدا باید برنامه هفتم توسعه وجود داشته باشد که براساس آن لایحه بودجه نوشته شود. اگر دولت بخواهد ابتدا بودجه را ارائه کند باید مجوز لازم برای تمدید قانون برنامه را اخذ کند.