شاید کمتر کسی را ببینیم که این روزها نامی از سردار دل ها نبرد و در صحبت هایش به این بزرگ مرد فراموش نشدنی اشاره نکرده باشد‌ آری حاج قاسم‌ این مرد میدان مکتبی بنا نهاد که راهش ادامه دارد.

به گزارش مرور نیوز، هیاهو و خنده‌ کودکان در این ساختمان ها به گوش می‌رسد، انگار دیگر دغدغه‌ای ندارند و همگی آن‌ها با امنیت و شادتر از روز‌های گذشته زندگی را ادامه می‌دهند.

بزرگ ترهایشان  انگار راحت تر هستند و باری از دوششان برداشته شده و با خیالی راحت نسبت به قبل برای آینده برنامه ریزی می‌کنند. 

نگاهی به دیوار خانه هایشان کردم، به فکر  فرورفتم، معمولا دیوار خانه ها به عکس هایی مزین  می شود که  فرد درون قاب های عکس جزو عزیزترین های ما هستند. درباره این عکس پرسیدم و چرا این عکس را بر روی دیوار  خانه هایشان قرار داده اند؟ 

همه آن‌ها از مردی گفتند که حتی نامش هم امنیت برای آن‌ها هدیه آورده است. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، فرمانده‌ای که سال ها با منش و رفتارش افراد زیادی را جذب خود کرده بود.  

 

یاران حاج قاسم، یاری گر محرومان 

محرومیت زدایی و مردم یاری حاج قاسم  زبان زد خاص و عام مردم بود. حالا یارانش این منش او را سرلوحه زندگی خود قرار داده اند و پناه بی سرپرستان شده اند و یاران حاج قاسم برای آنکه یاد او همیشه در قلب های مردم جریان داشته باشد، دست به کار شدند. 

فاطمه از بانوانی است که سال‌ها همسرش را از دست داده است و شرایط مالی سختی پشت سرگذاشته و ۱۲ سال مستاجر بوده است؛ اما کرایه خانه‌های بالا توانش را بریده بود ، به ما گفت:  من هم اکنون در خانه‌ خود نشسته و با خیالی راحت ۲ فرزندم را بزرگ می کنم.

بانوی دیگر که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد و می باست علاوه بر خرج درمان سرطان خود هزینه کرایه خانه را پرداخت کند با لبخندی از ته دل به ما این چنین گفت: خوشحالم که در خونه خودم ۶ ماه ساکن هستم و این خانه را مدیون شهید سلیمانی هستم.

 

سردار دل ها

بانوی دیگر که آن هم ۵ سال سرپرست خانواده است، خبری خوش به ما داد. او گفت: دیروز خواستگاری دخترم را در  خانه خودم برگزار کردم و خدا را شکر یاران حاج قاسم قرار است، جهیزیه او را تامین کنند.

 

ساخت  ۴۰ واحد مسکونی به پاس ،  ۴۰سال خدمت مرد میدان 

به سراغ  کسی رفتم که از سال ۶۱ با شهید حاج قاسم سلیمانی در جبهه‌های جنگ تحمیلی آشنایی داشت. 

دهقانی، یار دیرین حاج قاسم سلیمانی  از روزهای با او بودن برایمان گفت و از راه و مکتبی که دوست ندارد، تمام شود و چراغ مردم یاری سردار سلیمانی خاموش شود. 

او بیان کرد: بادوستانمان تصمیم گرفتیم رهرو مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی باشیم و یاد او را در قلب های مردم ایران زمین زنده و پابرجا نگه داریم.

دهقانی بیان داشت: به خاطر ۴۰ سال مجاهدت های شهید سلیمانی تصمیم گرفتیم،  ۴۰ واحد مسکونی برای ۴۰ زن سرپرست خانواده بسازیم. 

 

ساخت مسکن به عشق سردار دل ها

او بیان داشت: خدا راشکر در اولین سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی، کلنگ‌زنی این واحدهای مسکونی صورت گرفت، در دومین سالگرد سردار دل ها این واحدها  تجهیز شدند و در سومین سالگرد، شاهد این هستیم که متقاضیان بیش از ۴ تا ۶ ماه  در خانه‌ها ساکن شدند.

یار دیرین حاج قاسم می گوید: خدا راشکر در این امر، خیران زیادی با ما همکاری کردند و حتی مهندسان ناظر و نقشه کش هزینه‌ای از ما دریافت نکردند.

او با اشاره به اینکه اعلام آمادگی می‌کنیم سالی ۴۰۰ واحد مسکونی برای محرومان بسازیم، بیان کرد: در صورتی که نهاد‌ها و سازمان‌ها زمین در اختیار ما قرار دهند کار  ساخت و ساز آن ها را ما انجام می‌دهیم.

 

 

همت بلند یاران حاج قاسم، زنان بی سرپرست را خانه دار کرد 

عسکری، مدیرکل کمیته امدا امام خمینی (ره) استان کرمان گفت: یاران شهید سلیمانی، مانند او یتیم نوازی کردند و ۴۰ زن بی سرپرست را  که مددجوی کمیته امداد  امام خمینی (ره) بودند، کمک کردند.

او افزود: ما در منطقه سیدی زمین در اختیار آن‌ها قرار دادیم و آن ها  با همت بلندشان برای این بانوان خانه ساختند.

راه و مرام حاج قاسم سلیمانی تا همیشه تاریخ ادامه خواهد داشت و مکتب مرد میدان، حاج قاسم سلیمانی  مروج بزرگ منشی های او در جهان خواهد بود.