مراسم رونمایی از کتاب "کارنامه منتشر نشده" با حضور علی بهادری جهرمی، سخنگو و دبیر هیأت دولت و سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خانه اندیشه‌ورزان برگزار شد.

به گزارش مرور نیوز، سخنگوی دولت گفت: بسیاری از امتیازاتی که از جانب قدرت‌های غربی به خیلی از کشورهای رقیب ما در منطقه داده شده، به دلیل دستاوردهای جمهوری اسلامی بوده است.

بهادری جهرمی در این نشست با بیان اینکه کتاب کارنامه منتشر نشده سعی دارد تصویری واقعی از ایران بعد از انقلاب ارائه دهد، گفت: این کتاب با استفاده از آمارهای بین‌المللی نوشته شده است که این آمارها به صورت مقایسه‌ای کشورها را ارزیابی می‌کنند و طبیعتاً نگاه جانبدارانه به جمهوری اسلامی ندارند.

وی با اشاره به دستاوردهای کشور در حوزه‌هایی مانند فرهنگ و مردم‌سالاری در بعد از انقلاب، خاطرنشان کرد: با این کتاب می‌توانیم ببینیم که وضعیت جمهوری اسلامی نه تنها در حوزه‌های گفتمانی انقلاب مانند فرهنگ، بلکه در محورهایی مانند مسائل رفاهی و خدمات عمومی که در آن شبهه و سوال وجود دارد و برای کشورهای غربی ملاک ارزیابی است، چه تفاوت مثبت محسوسی با رژیم دیکتاتوری شاه دارد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه نظام شاهنشاهی در ایران مورد حمایت رسمی کشورهای غربی بود، تصریح کرد: با کتاب کارنامه منتشر نشده می‌توان دید در زمینه‌هایی مانند دسترسی به خدمات بهداشتی و میزان سواد که برای غربی‌ها ملاک ارزیابی است، مسیر تمکین و سازش در دوران پهلوی چه دستاوردی برای مردم ایران داشت و اگر این مسیر ادامه پیدا می‌کرد امروز کشور ما در چه جایگاهی بود ولی با الگوی انقلاب اسلامی که بر مبنای استقلال و مقاومت و رشد درون‌زا است، چه موفقیت‌هایی برای کشور حاصل شده است.

وی اضافه کرد: سخن کتاب کارنامه منتشر نشده فقط این نیست که ما رشد داشته‌ایم، بلکه نشان می‌دهد که نرخ رشد و سرعت حرکت ما علی‌رغم تحریم‌ها با گذشته قابل مقایسه نیست.

بهادری جهرمی بیان کرد: پژوهشگرانی که این اثر را تولید کردند، هیچیک جزو مدیران ارشد جمهوری اسلامی نیستند، یعنی کسی کارنامه خودش را ارائه نداده، بلکه نسل متولدین بعد انقلاب آن را تألیف کرده‌اند و این کارنامه‌ای است که آن‌ها از دستاوردهای انقلاب مشاهده و گزارش داده‌اند.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: بدون شک رشد ایران اسلامی در منطقه به رشد سایر کشورهای منطقه نیز کمک کرده و در آینده نیز کمک خواهد کرد زیرا رقابت سازنده کشورهای منطقه با یکدیگر موجب رشد متقابل آن‌ها می‌شود.

وی افزود: وقتی که یک کشور مستقل رشد می‌کند، کشورهای استعمارگر مجبور می‌شوند که بسیاری از خدمات را در کشورهای تحت سلطه‌شان انجام دهند تا آن‌ها در قیاس با کشورهای مستقل عقب نیافتند؛ از این منظر شک نکنید که بسیاری از امتیازاتی که از جانب قدرت‌های غربی به خیلی از کشورهای رقیب ما در منطقه داده شده، به دلیل دستاوردهای جمهوری اسلامی بوده است.

سخنگوی دولت در پایان گفت: قطعاً نباید به همین میزان از بیان دستاوردهای انقلاب اکتفا کرد و بایستی هزاران اثر مانند کتاب کارنامه منتشر نشده در این زمینه‌ها تولید و توزیع شود تا با سیاه‌نمایی دشمنان مقابله شود.