سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفر رئیس‌جمهور به چین نشان‌دهنده فضای مناسب سیاسی و تاکیدی بر وجود عالی‌ترین اراده سیاسی میان رهبران دوکشور است و می‌تواند جهش خوبی در همکاری ها ایجاد کند.

به گزارش مرور نیوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری ضمن تبریک چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: خوشبختانه شاهد حضور گسترده و پرشور آحاد ملت ایران در جشن‌های پیروزی انقلاب بودیم که یک بار دیگر انسجام و وحدت ملی ملت ایران را به رغم ناملایمتی‌ها و تبلیغاتی که دشمنان علیه نظام داشتند را نشان دادند.

وی ادامه داد: این حضور در پاسخ به ناآرامی‌های اخیر بود که انشاءلله دشمنان پیام ملت را دریافت کرده باشند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد محور سفر رئیس‌جمهور به چین، افزود: سفر رئیس‌جمهور در رأس هیئت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به چین بسیار مهم است و در پاسخ به دعوت رسمی رئیس‌جمهور چین انجام شد. قرار است موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: این سفر نشان دهنده وجود فضای مناسب میان سیاسی دو کشور است و تأکیدی بر وجود عالی‌ترین اراده سیاسی نزد رهبران دو کشور است. این سفر از حوزه‌های مختلف از جمله حوزه سیاسی حائز اهمیت است.

وی گفت: ظرفیت‌هایی که میان دو کشور به لحاظ اقتصادی میان دو کشور وجود دارد بسیار حائز اهمیت است. سفر رئیس‌جمهور به چین می‌تواند جهش مناسبی را در جهت اجرایی کردن برنامه‌های بلند مدت میان دو کشور باشد. اسناد خوبی در این سفر امضا خواهد شد همچنین برنامه‌های جاری بلند مدت میان دو کشور نتایج خوبی را به همراه داشته است.

 

صادرات به چین نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته است

کنعانی با اشاره به اینکه سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته است، بیان کرد: میزان واردات از چین در همین سال اندکی بیش از ۱۳ میلیارد دلار بوده و عموماً در ۱۴۰۰ حدود ۴۳ درصد رشد در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه چین مقصد اول صادراتی ایران و منشأ دوم واردات بود، اظهار کرد: ۷ سند با هدف تعمیق همکاری‌های اقتصادی و معدنی و صادراتی امضا کردیم امیدواریم با انجام سفر رئیس جمهور و مذاکرات و اسناد امضا شده شاهد برداشتن گام‌های بلندتری به سمت جلو در تأمین منافع دو کشور در حوزه‌های مختلف باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد واکنش ایران به عدم دعوت برای حضور در کنفرانس مونیخ، گفت: به نظر می‌رسد نقض غرضی صورت گرفته باشد؛ اگر هدف از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ کمک به تعمیق امنیت در حوزه منطقه‌ای و جهانی است عدم دعوت از برخی از کشورها اقدامی گزینشی با انگیزه‌های سیاسی است و این نشانگر تداوم رویکرد اشتباه در ارتباط با تحولات مربوط به ایران است و نقض غرض تلقی خواهد شد و این اقدام مغایر اصل بی‌طرفی است.

وی تاکید کرد: به ویژه کشوری در قامت ایران که نقش مهم و تعیین کننده و غیرقابل انکاری در حوزه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد و این اقدام به معنای محاسبه غلط و استمرار رفتارهای غلط است.

کنعانی در مورد افزایش رایزن‌های تجاری و اقتصادی در کشور، عنوان کرد: تاکید دولت سیزدهم بر گسترش تبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر است. همچنین از وظایف محوله به دستگاه دیپلماسی تاکید بر توجه ویژه به حوزه اقتصادی بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در بحث رایزنان بازرگانی قرار بر این بود که همکاری و نزدیکی با وزارت صمت صورت گیرد که تاکنون در ارتباط با برخی کشورها این اتفاق رخ داده و تعدادی از رایزن‌ها تعیین شدند. امید است این اتفاق با همکاری مشترک وزارت خارجه و وزارت صمت انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که به چه علت تاکنون اقدامی در راستای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا صورت نگرفته است، گفت: آقای وزیر در این خصوص نکاتی که در حوزه رسانه قابل طرح بود مطرح کردند. بارها گفته‌ایم برای تبادل زندانیان به صورت غیر مشروط و بدون گره زدن موضوع با موضوعات دیگر آمادگی داریم و در این رابطه حسن نیت خود را به صورت عملی با آزاد کردن یک زندانی دو تابعیتی با نگاه به وضعیت انسانی و رعایت حال ایشان که دچار بیماری هم بود، نشان دادیم.

 

ایران حسن نیت خود را در بحث تبادل زندانیان نشان داده است

کنعانی تاکید کرد: ایران نشان داده که آماده است در بحث تبادل زندانیان در سریع‌ترین زمان ممکن این اقدام را با نگاه انسانی انجام دهد. متأسفانه اقدام متقابلی از سوی دولت آمریکا شاهد نبودیم. موضع ایران در این رابطه واضح است. امیدواریم دولت آمریکا با این نگرش انسانی در حوزه عملی گام جدی و روشنی را برای اجرایی کردن این تبادل انجام دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا عفو رهبری شامل حال اتباع خارجی دستگیر شده در ایران می‌شود، تصریح کرد: موضوع بازداشت اتباع خارجی در ایران به دلیل نقض قوانین ملی ایران صورت گرفته لذا به طور طبیعی به دلیل نقض مقررات کشور ما چنین افرادی دستگیر شده‌اند و احکامی برایشان صادر شده است.

وی افزود: چنین افرادی از همه حقوق قانونی و کنسولی خودشان برخوردار هستند و در ارتباط با عفو رهبر معظم برای شهروندان خارجی قوه قضائیه تصمیم لازم را خواهد گرفت.

کنعانی گفت: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته است. میزان واردات از چین در همین سال حدوداً اندکی بیش از ۱۳ میلیارد دلار بوده و عموماً در ۱۴۰۰ حدود ۴۳ درصد رشد در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور شاهد بودیم چین مقصد اول صادراتی ایران و منشأ دوم واردات بود. ۷ سند با هدف تعمیق همکاری‌های اقتصادی و معدنی و صادراتی امضا کردیم امیدواریم با انجام سفر رئیس جمهور و مذاکرات و اسناد امضا شده شاهد برداشتن گام‌های بلندتری به سمت جلو در تأمین منافع دو کشور در حوزه‌های مختلف باشیم.

 

عدم دعوت از برخی کشورها در کنفرانس مونیخ اقدامی سیاسی است

وی در مورد واکنش ایران به عدم دعوت برای حضور در کنفرانس مونیخ، گفت: به نظر می‌رسد نقض غرضی صورت گرفته باشد؛ اگر هدف از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ کمک به تعمیق امنیت در حوزه منطقه‌ای و جهانی است، عدم دعوت از برخی از کشورها اقدامی گزینشی با انگیزه‌های سیاسی است و این نشانگر تداوم رویکرد اشتباه در ارتباط با تحولات مربوط به ایران است و نقض غرض تلقی خواهد شد و این اقدام مغایر اصل بی‌طرفی است. به ویژه کشوری در قامت ایران که نقش مهم و تعیین کننده و غیرقابل انکاری در حوزه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد و این اقدام به معنای محاسبه غلط و استمرار رفتارهای غلط است.

وی در مورد افزایش رایزن‌های تجاری و اقتصادی در کشور، گفت: تاکید دولت سیزدهم بر گسترش تبادلات تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر است. همچنین از وظایف محوله به دستگاه دیپلماسی تاکید بر توجه ویژه به حوزه اقتصادی بوده است. در بحث رایزنان بازرگانی قرار بر این بود که همکاری و نزدیکی با وزارت صمت صورت گیرد که تاکنون در ارتباط با برخی کشورها این اتفاق رخ داده و تعدادی از رایزن‌ها تعیین شدند. انشاءلله این اتفاق با همکاری مشترک وزارت خارجه و وزارت صمت انجام خواهد شد.

کنعانی همچنین در پاسخ به این سوال که به چه علت تاکنون اقدامی در راستای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا صورت نگرفته است، گفت: آقای وزیر در این خصوص نکاتی که در حوزه رسانه قابل طرح بود مطرح کردند. بارها گفته‌ایم برای تبادل زندانیان به صورت غیرمشروط و بدون گره زدن موضوع با موضوعات دیگر آمادگی داریم و در این رابطه حسن نیت خود را به صورت عملی با آزاد کردن یک زندانی دوتابعیتی با نگاه به وضعیت انسانی و رعایت حال ایشان که دچار بیماری هم بود، نشان دادیم.

وی ادامه داد: ایران نشان داده که آماده است در بحث تبادل زندانیان در سریع‌ترین زمان ممکن این اقدام را با نگاه انسانی انجام دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: متأسفانه اقدام متقابلی از سوی دولت آمریکا شاهد نبودیم. موضع ایران در این رابطه واضح است. امیدواریم دولت آمریکا با این نگرش انسانی در حوزه عملی گام جدی و روشنی را برای اجرایی کردن این تبادل انجام دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عفو رهبری شامل حال اتباع خارجی دستگیر شده در ایران می‌شود، عنوان کرد: موضوع بازداشت اتباع خارجی در ایران به دلیل نقض قوانین ملی ایران صورت گرفته لذا به طور طبیعی به دلیل نقض مقررات کشور ما چنین افرادی دستگیر شده اند و احکامی برایشان صادر شده است. چنین افرادی از همه حقوق قانونی و کنسولی خودشان برخوردار هستند و در ارتباط با عفو رهبر معظم برای شهروندان خارجی قوه قضائیه تصمیم لازم را خواهد گرفت.

کنعانی در مورد گفتگوهای مقامات عراقی و عربستان در خصوص مذاکرات ایران و عربستان، افزود: نگاه ما تاکید بر استمرار مسیر دیپلماسی برای بازگرداندن دو کشور به ریل طبیعی خود است.

 

۵ دور مذاکره با عربستان برگزار شده است

وی با بیان اینکه ۵ دور مذاکره با عربستان برگزار شده است، گفت: ما در تکمیل روند گذشته و سیاسی به نقش دولت عراق در این رابطه احترام قائل هشتیم و از هرگونه اقدام مثبتی که عراق ایفا کند قطعاً استقبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره رایزنی وزیر خارجه عراق با امیرعبداللهیان درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها و رایزنی فواد حسین با رابرت مالی درباره این مذاکرات اظهار داشت: در ارتباط با روند مذاکرات سیاست رسمی و اعلامی و عملی جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن است.

وی افزود: التزام به مسیر و میز مذاکره برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام با اولویت مورد نظر ایران رفع همه تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه دولت و ملت ایران تحمیل شده است. ما در این چارچوب در مسیر مذاکرات حرکت کردیم و آنچه مربوط به ما بود توأم با حسن نیت انجام دادیم.

وی تاکید کرد: ایران به مسیر مذاکره ملتزم است و طرف‌های مقابل و آمریکا در اجرای عملی آن چیزی که اعلام می‌کنند مایل به بازگشت به توافق هستند باید حسن نیت خود را در عمل نشان دهند و به مسیر مذاکره برگردند و به اجرای توافق بازگردند.

 

با دولت آمریکا رابطه و گفتگوی مستقیمی نداریم

سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: با دولت آمریکا رابطه و گفت‌وگوی مستقیمی نداریم از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک و مسیر دیپلماسی برای تحقق منافع ملی ایران به ویژه در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها استفاده می‌کنیم.

کنعانی گفت: دولت‌هایی در این رابطه با حسن نیت پیش از این ایفای نقش کردند و دولت‌هایی علاقه‌مند هستند با استفاده از ظرفیت مناسبات با دو طرف موضوع ایفای نقش کنند. همواره از این تلاش‌های توأم با حسن نیت استقبال کرده و خواهیم کرد.

کنعانی یادآور شد: اگر دولت عراق مایل است نقشی ایفا کند حتماً به اقدامات توأم با حسن نیت این کشور دوست برادر و همسایه با اهتمام جدی نگاه می‌کنیم و از ظرفیت‌های دولت عراق استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه که خواستار اقدام جهانی علیه برنامه موشکی ایران شده است، گفت: فرافکنی‌ها را مردود می‌دانیم این گونه اظهارات و اظهارنظرهای فرافکنانه تأثیری در روند حل و فصل مسائل و اختلاف نظرها و سوءتفاهم‌ها بین ایران و طرف‌های اروپایی ندارد.

وی ادامه داد: طرح موضوعات انحرافی برای عدم تمرکز بر موضوعات اساسی است. فعالیت‌های موشکی ایران دفاعی و مبتنی بر حقوق قانونی ایران و عرف و موازین و مقررات بین‌المللی است و ارتباطی با موضوعاتی که احیاناً طرف‌های غربی به ویژه در موضوعات مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌ها بیان می‌کنند، ندارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مانور نظامی رژیم صهیونیستی و آمریکا اظهار داشت: رژیم صهیونیستی جدیت ایران را در پاسخ به اقدامات ضد امنیتی و تجاوزکارانه بارها و بارها دریافت کرده و طعم آن را چشیده است در ارتباط با اقداماتی که این رژیم در کنار دولت آمریکا انجام می‌دهد ادبیات ما واضح و رروشن است هرگونه اقدام ضد امنیتی علیه ایران از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی با توجه به اینکه دولت آمریکا متحد و حامی تمام عیار این رژیم است، آمریکا باید پاسخگو باشد. ادبیات ما واضح است.

کنعانی ادامه داد: هرگونه اقدام از هر منشایی علیه امنیت ملی ایران با قاطعیت از سوی ایران پاسخ داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه اقدام از سوی هر واسطه‌ای صورت گیرد ایران هیچ تعلل و تردیدی در پاسخگویی به خود راه نخواهد داد، ادامه داد: این رژیم باید به فکر وضعیت داخلی خود و شرایط نابسامان داخلی و تظاهراتی که بیش از ۶ هفته متمادی در داخل این سرزمین‌ها صورت می‌گیرد، باشد. این رژیم اگر بتواند همت کند با اقدامات آزادیخواهانه ملت فلسطین نه فقط در غزه و کرانه غربی بلکه در اراضی ۴۸ مقابله کند. این رژیم ناتوان‌تر از آن است که اقدام نظامی علیه ایران انجام دهد و جرأت چنین اقدامی را نخواهد داشت و طعم ضربات سخت ایران را قبلاً چشیده است.

 

دولت‌های اروپایی ملتزم به تعهد خود درباره اینستکس نبودند

کنعانی درباره توقف اینستکس گفت: نشانه دیگری از عدم التزام دولت‌های اروپایی به تعهدشان در مسیر جبران خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از برجام بود. در حالی که دولت‌های اروپایی ملتزم و متعهد شده بودند خروج یکجانبه آمریکا را جبران کنند و مکانیسم‌هایی از جمله اینستکس را تعریف کرده بودند متأسفانه دولت‌های اروپایی ملتزم به تعهد خود نبودند و اقدام لازم را انجام نداد.

وی در مورد سخنرانی وزیر خارجه در شورای حقوق بشر، گفت: سخنرانی آقای وزیر قبلاً اطلاع رسانی شده و در زمان مقرر در این رابطه اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی درباره حضور پرویز ثابتی رئیس ساواک در تجمع ضد انقلاب در آمریکا گفت: دولت‌های مدعی حقوق بشر تبدیل به مأمن و ملجا جنایتکاران شدند. فرد جنایتکاری با چنین سابقه‌ای در قلب کشور مدعی حقوق بشر حضور دارد و اگر پرونده اقدامات ضد ایرانی دولت آمریکا را فهرست کنیم فهرست عریض و طویلی خواهد بود. این هم یکی دیگر از نمادهای دشمنی دولت آمریکا با دولت و ملت ایران است.

وی در مورد سفر باقری به لبنان گفت: این سفر در ادامه تکمیل سفرهای منطقه‌ای انجام شده است. لبنان کشور دوست منطقه‌ای ما به شمار می‌رود و به عنوان کشور مهم خط مقدم در مبارزه با رژیم صهیونیستی است لذا با دوستان مان از طیف‌های مختلف سیاسی در لبنان گفتگو داریم.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: سفر به لبنان در تکمیل و استمرار روند انجام چنین سفرهایی است. لبنان جزو کشورهای دوست و مهم در حوزه منطقه‌ای ما به شمار می‌رود.

وی گفت: سفر به لبنان از طرفی فرصتی بود آقای باقری در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت ایران و سالگرد پیروزی انقلاب حضور یابد و با مقامات لبنان دیدار و گفت‌وگو کند.

کنعانی در مورد مذاکرات ایران و مصر، گفت: آخرین گفتگوهای انجام شده با رئیس جمهور مصر در حاشیه اجلاس بغداد ۲ بود که در این راستا ادبیات مثبتی میان طرفین انجام شد. اصل و اساس برای ایران گسترش روابط با کشورها به ویژه در حوزه منطقه‌ای است.

وی در مورد زمان سفر گروسی به ایران، گفت: مشورت‌های ایران و آژانس از طریق مجاری تعریف شده در خصوص موضوعات مشترک تبادل نظرها برقرار است و استمرار می‌یابد.

 

ایران متعهد به همکاری با آژانس در چارچوب پادمان است

وی ادامه داد: ایران متعهد به همکاری با آژانس در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان است و به صورت متقابل انتظار دارد آژانس با نگاه مبتنی بر همکاری و تفاهم با جمهوری اسلامی ایران از چارچوب فنی به روابط و گفت‌وگو با ایران نگاه کند و از مسیر فنی خارج نشود و از توسل به اظهارات و اقداماتی که شائبه سیاسی کاری یا اعمال فشار را به ذهن متبادر می‌کند دوری کند.

کنعانی درباره روابط با اروپا، تصریح کرد: توسعه مناسبات با همه حوزه‌های جغرافیایی از جمله اروپا مدنظر ایران است. آمادگی داریم بر اساس منافع مشترک روابط گسترش یابد.

وی افزود: زمانی اراده سیاسی مشترک شکل روابط دوطرفه است لذا بگیرد می‌توانیم در خصوص تحقق گسترش مناسبات و برداشتن گام‌های به سمت جلو صحبت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه متأسفانه کشورهای اروپایی و دقیق‌تر بگویم تعدادی از این کشورها با محاسبات غلط سیاست نادرستی را علیه ایران در پیش گرفتند، افزود: احترام متقابل، تساوی کشورها و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، عدم توسل به فشار و ابزارهای اعمال زور، عدم در اختیار قرار دادن خاک کشور خودشان در اختیار مخالفان و معارضان دیگر کشورها جزو اصول و مبادی شناخته شده بین‌المللی برای تنظیم روابط بین کشورهای مستقل است.

وی گفت: اعتراف به استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها اصول شناخته شده بین‌المللی است. کشورهای اروپایی در شعار و گفتار بر این مبانی اصرار می‌کنند. انتظار داریم این کشورها به این اصول پایبند باشند متأسفانه این کشورها در چند ماه گذشته ملتزم به این اصول نبودند.

وی گفت: اروپا و چند کشور مؤثر اروپایی می‌توانند چشم خود را ببندند و نبینند و می‌توانند گوش‌های خود را بپوشند و نشوند. اروپا باید تصمیم درست بگیرد. در سمت درست تاریخ قرار بگیرد.

وی با طرح این سوال که اروپا از کدام دموکراسی صحبت می‌کند؟ آیا اروپا به مردم و رسانه‌های خود گفتند قریب ۳۰ میلیون نفر از مردم ایران در همه جای این کشور در حمایت از انقلاب خود از کشور و استقلال و حاکمیت خود بعد از ۴۴ سال در میدان حضور دارند، افزود: اروپا باید تصمیم بگیرد که در کدام بخش مردم ایران قرار دارد.

کنعانی اضافه کرد: آیا دموکراسی و تصمیمات مبتنی بر مسیر دموکراسی آیا در حوزه اتحادیه اروپا نیز اعمال می‌شود؟ آیا تصمیمات در حوزه اتحادیه اروپایی دموکراتیک اخذ می‌شود آیا به نظر می‌آید تعدادی از کشورها نظرات خود را بر کل اتحادیه تحمیل می‌کنند؟

 

اتحادیه اروپا باید در عمل نشان دهد به مبانی بین‌المللی التزام دارد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: کشورهایی که مایل هستند مبتنی بر منافع و مصالح مشترک با ایران رابطه خود را حفظ کنند ولی تحت تأثیر و فشار تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپایی در اتخاذ تصمیم دچار مشکل هستند. اتحادیه اروپا باید در عمل نشان دهد به مبانی و اصول شناخته شده بین‌المللی التزام دارد و شجاعت تصمیم گیری مستقل در ارتباط با ایران را دارد.

وی گفت: به عنوان دستگاه دیپلماسی ایران از ظرفیت‌های خود استفاده کردیم و شفاف گفت‌وگو کرده و مبانی اصولی خود را بیان کردیم و آمادگی برای رفع سوءتفاهم را اعلام کردیم.

وی در مورد سفر رابرت مالی به عربستان، عنوان کرد: ما هم از طریق اخبار در جریان انجام چنین سفری قرار گرفته ایم. در مورد روابط دوجانبه میان ملت‌ها مداخله نمی‌کنیم. نقش دولت آمریکا در ثبات و امنیت منطقه‌ای نقش سازنده ای نیست. در ارتباط با موضوعات امنیت منطقه بهترین راهکار همکاری کشورهای منطقه‌ای با یکدیگر است. در بحث تروریسم معتقدیم دولت آمریکا شریک خوبی برای مقابله با تروریسم نبود.

وی ادامه داد: دولت آمریکا از سیاست‌های شناخته شده این کشور استفاده از ایران هراسی و موضوعات حقوق بشر و تروریسم برای اعمال فشار و حتی مداخله در امور داخلی دیگران بود. این رویکرد شناخته شده دولت آمریکا در قبال منطقه است.

وی گفت: در موضوعات امنیت منطقه‌ای بهترین راهکار همکاری‌های منطقه‌ای بین کشورهای منطقه است.

 

بیگانگان هیچگاه باعث امنیت و ثبات منطقه نشدند

کنعانی ادامه داد: از نظر ما حضور بیگانگان در منطقه هیچگاه در حوزه امنیتی آورنده ثبات و اطمینان بخشی به کشورهای منطقه نبوده است.

وی افزود: ما به عنوان جمهوری اسلامی مبتنی بر اصل عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها آماده‌ایم با کشورهای منطقه گفت‌وگو و گفت‌وگوهای موجود را تقویت و تحکیم ببخشیم.

وی خاطرنشان کرد: توصیه ما به برادران در کشورهای منطقه این است که با توصیه‌های دولتمردان آمریکایی دچار محاسبات غلط نشوند و رویکردهای منطقه‌ای را قربانی همکاری با طرف‌های غیرمنطقه‌ای از جمله آمریکا نکنند.

وی درباره اقدامات انجام شده برای اتباع ایرانی در ترکیه در پی زلزله اخیر در این کشور، گفت: از اولین ساعات وقوع این حادثه تلخ علاوه بر کمک رسانی به ملت ترکیه در مناطق زلزله زده و همکاری‌های خوب با دولت ترکیه، کسب اطلاع از آخرین وضعیت ایرانیان و کمک به انتقال آن دسته از ایرانیانی که مایل هستند به کشور بازگردند و کسب اطلاع از سرنوشت عزیزانی که احیاناً در مناطق آسیب دیده بودند جزو اولویت‌های مهم دستگاه دیپلماسی بوده است.

وی افزود: کمیته‌ای در این زمینه شکل گرفته و سازوکاری بین مرکز و سفارت ایران در آنکارا و سرکنسولگری‌های ایران در ترکیه ایجاد شد منتهی به این شد که زمینه‌های پیگیری از آخرین وضعیت ایرانیان فراهم شود.

وی افزود: در ارتباط با دانشجویان و مفقودان اقداماتی صورت گرفت. پیکر سه ورزشکار ایرانی طی امروز یا فردا به کشورمان منتقل خواهد شد.

کنعانی درباره دلسوزی‌های فرانسه برای مردم ایران، گفت: امیدواریم این کشور کمی از مهر و محبت را مشمول حال مردم خود کند.