با حضور رئیس جمهور ‌دو پروژه‌ آب‌شیرین‌کن استان بوشهر به ‌بهره‌برداری رسید تا ‌آب ۵۰ درصد مردم این استان ‌تامین شود.

به گزارش مرورنیوز، ابوالحسن عالی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب بوشهر با بیان اینکه ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌های استان تا قبل از استقرار دولت سیزدهم سه سایت با ظرفیت ۳۵ هزار مترمکعب در روز بوده است، می‌گوید: این ظرفیت با توجه به بهره‌برداری از دو پروژه آب‌شیرین‌کن در سفر رئیس‌جمهوری در مجموع به ۹ سایت با ظرفیت ۹۲ هزار مترمکعب رسیده است.

ابوالحسن عالی، دو پروژه آب‌شیرین‌کن‌های قابل بهره‌برداری در سفر رئیس‌جمهوری را مربوط به شهرستان‌های بوشهر و دشتستان دانست و اظهار داشت: آب‌شیرین‌کن بوشهر با ظرفیت ۳۵ هزار مترمکعب و آب‌شیرین‌کن دشتستان با ظرفیت ۶۵۰۰ مترمکعب بهره‌برداری می‌شوند.

به‌گفته وی، این دو پروژه آب‌شیرین‌کن، آب را با آب طبیعی ترکیب و آب مورد نیاز جمعیتی حدود ۲۵۰ هزار نفر را تامین می‌کنند.

عالی همچنین از ۱۴۰ هزار مترمکعب پروژه در دست احداث یا امضای قرارداد خبر داد و گفت: این پروژه‌ها مربوط به شهر‌های عسلویه، سیراف، کنگان، بنک، بوشهر و آب‌پخش است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب بوشهر افق توسعه ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌های این استان را ۲۴۲ هزار مترمکعب اعلام کرد و گفت: این موضوع می‌تواند ۵۰ درصد نیاز آبی استان را تامین کند.

وی با بیان اینکه آب‌شیرین‌کن‌های احداثی طی سه سال آینده وضعیت آب آشامیدنی استان را به پایداری کامل می‎رساند، تأکید کرد: آب‌شیرین کن‌ها در شرایط خشکسالی نقش بسیار مهمی در تامین آب آشامیدنی خواهند داشت و تاب‌آوری جمعیت را افزایش می‌دهند.

 

۲ سد در استان بوشهر آبگیری می‌شود

سد اخند در شهرستان عسلویه و سد باغان در شهرستان جم با مجموع اعتبار ۲۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال همزمان با سفر رئیس جمهوری به بوشهر آبگیری شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر در این ارتباط اظهار کرد: این دو پروژه، نقش مهمی در تامین منابع پایدار آب شرب، صنعت و کشاورزی در شهرستان‌های عسلویه، جم و دشتی دارند.

علی محمدی خاطرنشان کرد: سد باغان یکی از معدود پروژه‌های فاینانس خارجی در حوزه تامین آب است که با اعتباری معادل ۳۳۳ میلیون یوان به مرحله آبگیری رسیده است.

وی افزود: این سد با حجم مخزن ۳۲ میلیون مترمکعب، تامین آب در دو شهرستان را بر عهده دارد به نحوی که آب شرب در بخش ریز و انارستان شهرستان جم، آب صنعت در شهرستان جم و بخشی از حقابه‌های کشاورزی پایین دست در شهرستان دشتی را تامین خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر عنوان کرد: کاهش اتکا به منابع آب زیرزمینی، احیاء دشت‌های جم و ریز، بهبود وضعیت کشاورزی و افزایش منابع تولید آب در استان بوشهر از دیگر اهداف این پروژه است.

محمدی اظهار کرد: این سد از نوع بتنی غلتکی با ارتفاع ۵۶ متر و طول تاج ۳۱۱ متر است که آب قابل برنامه ریزی آن سالانه ۱۶ میلیون مترمکعب خواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر سد اخند را دیگر پروژه آماده آبگیری در سفر ریاست جمهوری عنوان کرد و گفت: این سد به عنوان نخستین سد مخزنی شهرستان عسلویه در حوزه روستای اخند در حال ساخت است.

علی محمدی اظهار کرد: سد اخند با حجم مخزن ۲ میلیون مترمکعب، با هدف تامین آب شرب و کشاورزی منطقه، کنترل سیلاب‌های مخرب رودخانه اخند و جلوگیری از بروز خسارت به زیرساخت‌ها و تاسیسات نفت و گاز ساخته می‌شود.

وی افزود: این سد از نوع بتنی وزنی، با حجم بدنه ۴۵ هزار متر مکعب و طول تاج ۱۱۳ متر است.

محمدی خاطرنشان کرد: میزان سرمایه گذاری در این سد ۷۰۰ میلیارد ریال است و با آغاز آبگیری آن، تامین آب شرب روستا‌های اطراف از مخزن این سد امکان پذیر خواهد بود.

با آبگیری سد‌های اخند و باغان، مراحل اصلی ساخت سد و امکان ذخیره سازی آب در مخزن آن فراهم شده و با تکمیل اجزای پایانی سد از جمله حوضچه آرامش، شیرآلات، جاده دسترسی و ساختمان کنترل، پروژه آماده بهره برداری کامل خواهد بود.

 

بر پایان تنش آبی در سراسر کشور متمرکز شده‌ایم

رئیس جمهور گفت: دولت به دنبال کاهش مشکلات و تنش‌های آب و برق در کشور است. امروز شاهدیم با تلاش متخصصان کشورمان در گروه مپنا کار بزرگی انجام شده و مشکل آب شرب بوشهری‌ها برطرف شده است.

وی افزود: جلوگیری از تنش آب از اقدامات جدی دولت است که وزیر نیرو با همتی جهادی و کار شبانه‌روزی تلاش داشته مشکل مردم کاهش یابد.

وی جیره‌بندی آب در شأن مردم ندانست و ادامه داد: از امروز جیره‌بندی آب در بوشهر پایان یافت و آب گوارا به دست مردم خواهد رسید.

رئیس جمهور اظهار داشت: برای رفع مشکلات حوزه آب و سد‌سازی در استان بوشهر ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.