با وجود خبر استعغای علی جنتی وزیر ارشاد، این روزها محتملترین گزینه برای جانشینی او حسام الدین آشنا است.

به گزارش خبرنگار مرور نیوز،مسند وزارت ارشاد در دولت یازدهم یکی از متلاطم ترین دوران های فعالیت خود را سپری کرد. لغو پر تعداد کنسرتها که با شدت بیشتری نسبت به دولت های قبلی ادامه داشت، اکران پر حاشیه بعضی از فیلم ها مثل«پنجاه کیلو آلبالو»، عدم اکران فیلم«رستاخیز» و حاشیه های پر رنگ آن و...تنها چند نمونه از چالش هایی بود که علی جنتی در دوران وزارت خود با آن روبرو شد.

مشکل اما اینجا بود که به نظر می رسید مشکل هایی که در وزارت ارشاد پیش می آید متفاوت از تجربه هایی است که علی جنتی در طول دوران فعالیت سیاسی خود داشته است. جنتی البته تمام تلاش خود را کرد تا از خود نامی به عنوان وزیر ارشاد بر جا بگذارد، بازگشایی خانه سینما که در دولت دهم تعطیل شده بود، پخش بعضی از فیلم های توقیف شده مانند «قصه ها» ساخته رخشان بنی اعتماد واعطای مجوز به یک آلبوم موسیقی رپ برای اولین بار در تاریخ وزارت ارشاد از جمله کارهای جسورانه جنتی به عنوان وزیر ارشاد بود اما او که بیشتر به عنوان استاندار (در استان های خوزستان و خراسان) و سفیر (در کشور کویت) تجربه فعالیت داشت، نتوانست آنگونه که باید به عنوان وزیر ارشاد فعالیت کند.

از چند ماه پیش زمزمه های رفتن جنتی از بهارستان به گوش می رسید که مرتب هم تکذیب می شد اما سرانجام از چند روز پیش این مساله قطعیت بیشتری پیدا کرد و بالاخره مشخص شد که علی جنتی دیگر نمی خواهد وزیر ارشاد باقی بماند.

این روزها نامهای زیادی به عنوان سرپرست وزارتخانه یا وزیر بعدی ارشاد در محافل و مطبوعات به چشم می خورد.با توجه به پایان هشت ماه از عمر دولت یازدهم و اینکه یک وزارتخانه را بیش از چهار ماه نمی توان با سرپرست اداره کرد، به نظر می رسد دولت روحانی به دنبال بهترین و کم دردسرترین شخص برای پست وزیر ارشاد است.

در بین نام های مطرح برای وزارت ارشاد، هیچ گزینه ای در شرایط فعلی بهتر از حسام الدین آشنا نیست. او شخصیتی دانشگاهی است که سابقه معاونت وزارت اطلاعات را نیز در کارنامه خود دارد و از سال 92 نیز به عنوان مشاور فرهنگی رییس جمهور فعالیت می کند. او همچنین از جمله دولتمردان فعال در فضای مجازی است و بارها در صفحه فیسبوکش نظرسنجی هایی در مورد دولت برگزار کرده است.

شاید حضور یک شخص دانشگاهی با سابقه اطلاعی و مسلط به فرهنگ بتواند در این چند ماه سامانی به وضعیت فرهنگی دولت یازدهم باید بدهد. اما باید دید آیا حسام الدین آشنا واقعا بر این مسند خواهد نشست یا باز هم صندلی وزیرارشاد محل آزمون و خطاهای دولت یازدهم خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز