رحیمی گفت: در کنوانسیون بین المللی مقابه با تامین مالی تروریسم، ایران دارای حق شرط تعریف تروریسم است و این مساله در اعلامیه تفسیری این کنوانسیون نیز مطرح شده است.

علیرضا رحیمی درباره علت مخالفان تصویب لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم به خبرنگار سیاسی مرور نیوز گفت: مخالفان این لایحه استدلال می کنند که آن کنوانسیون موجب سلطه بیگانه بر کشور از یک سو و باعث درز اطلاعات می شود. در حالی که این طور نیست. زیرا ما خود کشور قربانی تروریسم هستیم و همچنین در مقاطع مختلفی دنیا شاهد جدیت ما در مبارزه با تروریسم بوده است. لذا تصویب این لایحه موجب ارتقا جایگاه ما مخصوصا در بحث مبارزه با تروریسم می شود.

وی افزود: ضمن آنکه اگر ما در خصوص مقابله با تروریسم مطالبه ای از دنیا داریم، پیگیری آن از طریق این کنوانسیون امکانپذیر خواهد بود. 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اشکال وارده در تعریف تروریسم برای کشورها پس از الحاق به این کنوانسیون اظهار داشت: اکثر کشورهای عضو ملاحظه تعریف تروریسم را دارند و در اعلامیه تفسیری که در کنار این کنوانسیون مطرح شده، این موضوع مورد واقع شده است. حتی آمریکا نیز مخالف تعریف تروریسم کنوانسیون است و لذا هر کشوری تعریف خود را در این موضوع دارد. 

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به اینکه آیا کنوانسیون مذکور زیرمجموعه FATF است یا خیر بیان کرد: خیر این کنوانسیون از اف ای تی اف جدا است و ربطی به آن ندارد و آنگونه که برخی می گویند در مفاد FATF، الحاق به این کنوانسیون شرط شده، درست نیست اما تصویب این لایحه به شفافیت بیشتر ما کمک می کند. 

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز