وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اربعین فرصت قابل توجهی از نظر دینی و هم گرایی منطقه ای است که امیدواریم با قدم های خوبی در این مسیر پیش برویم و از این فرصت‌ها استفاده حداکثری کنیم

به گزارش مرور نیوز، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده زابل درباره اربعین اظهار کرد: تلاش ما این است که با توجه به اینکه اربعین به یک فرصت دینی بزرگ برای همگرایی منطقه‌ای و ملی تبدیل شده حداکثر استفاده را از آن داشته باشیم. تلاش ما این است با توجه به رویکردهایی که توسط رهبر معظم انقلاب، دولت و سیاستگذاران فرهنگی تنظیم شده، اربعین ماهیت مردمی خود را حفظ کند و دولت کمتر نقش تصدی‌گری در آن داشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ حرمت کشور میزبان در جریان راهپیمایی اربعین اظهار کرد: چاپ و توزیع دو میلیون کتاب راهنمای زائر در سال‌های ۹۶ و ۹۷، حضور ۳۰۰۰ مبلغ داوطلب در سال ۹۷، تهیه و توزیع کلیپ‌های آموزشی در شبکه‌های اجتماعی و استقرار ۱۰۰ موکب از سوی سازمان اوقاف با استفاده از منابع موقوفه، نذورات و خیرات از دیگر اقدامات وزارت ارشاد در جریان برگزاری راهپیمایی اربعین بوده است.

صالحی در بخش دیگری از اظهاراتش برگزاری نمایشگاه ها و اجرای نمایشی متعدد برای زائران اربعین، استقرار سینماهای سیار در پایانه های مرزی، حضور ۲۰ گروه مربی کودک و نوجوان در راهپیمایی اربعین، حضور ۹۰ قاری ممتاز برای اجرای مراسم و تولید ۴۰ نوحه و موسیقی مناسب با فضای اربعین و همچنین ۱۲۰ سخنران و ۱۴۰۰ مراسم سخنرانی در ایام اربعین را از دیگر اقدامات وزرات ارشاد برای راهپیمایی اربعین عنوان کرد.

وی با بیان اینکه تلاش شده فضای مناسبتری برای ایام زیارت اربعین در ایران و عراق به وجود بیاید، اضافه کرد: ۱۸۰۰ میلیون نفر در سامانه اربعین ثبت نام کردند که حجم بزرگی است و ما امیدواریم بتوانیم از این فضا برای ارتقای فرهنگی استفاده کنیم.

صالحی با اشاره به چاپ و تولید بیش از ۲۰ عنوان کتاب، برگزاری جشنواره فیلم و عکس اربعین با ۳۵۰۰ اثر، برگزاری مسابقه بین المللی فیلم مستند با عنوان مهر محرم و همچنین محافل و جشنواره های استانی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در ایام اربعین عنوان کرد و گفت: در ایام اربعین هم اندیشی اندیشمندان جهان اسلام در کربلا برگزار شد چرا که ما معتقد به دیپلماسی فرهنگی بر مبنای اربعین بین ملت ایران و عراق هستیم.

وزیر ارشاد در پایان اظهار کرد: اربعین فرصت قابل توجهی از نظر دینی و هم گرایی منطقه ای است که امیدواریم با قدم های خوبی در این مسیر پیش برویم و از این فرصت‌ها استفاده حداکثری کنیم و در همین راستا سندی تنظیم شده که وظایف دستگاه ها را مشخص کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز