وزیر کشور در مراسم گزارش بازدید دفاتر سازمان ملل در مناطق اظهار کرد: ارزش کمک زمانی است که بدون اعلام نیاز به کمک باشد و کشورهایی که بدون اعلام نیاز به ما کمک کردند تا این احساس عاطفی و عاشقانه توأم با محبت برای مان اصالت دارد و از آنها خالصانه تشکر می‌کنم چرا که عمل شان عمل انسانی و خالصانه است.

به گزارش مرور نیوز، عبدالرضا رحمانی فضلی گفت : کسانی که در این بخش دشمنی و سوء استفاده کردند و از ابزار و قدرت سیاسی در موضوعات انسانی که با ذات انسان است مقابله کردند عمل آنها را شیطانی می دانم چرا که فقط شیطان است که مخالف عشق و محبت و موافق خشونت و ترور است البته ترور همیشه به معنی گرفتن سلاح نیست بلکه ترور تحقیر کردن عواطف و احساسات ملت است.

وزیر کشور ادامه داد: کسانی که در این مدت به دلیل مسائل سیاسی مانع کمک شدند عملشان شیطانی بوده که این عمل در خاطره ملت ایران باقی خواهد ماند چرا که دنیا محل آزمون است و دعا کنیم که در آزمون انسانیت عشق محبت و فداکاری موفق باشیم.

رحمانی‌فضلی اظهار کرد: بازنگری بارندگی در ۲۵ استان اتفاق افتاد و بیش از ۳۱۵ میلی‌متر بارندگی در شرایط شاهد بودیم یعنی بیش از دو برابر میزان مشابه را در سال قبل داشتیم که این امر موجب طغیان رودخانه و اتفاقات اخیر شد.

وی افزود: مدیریت تسهیل در ۲۵ استان که همراه با جابجایی است آنها از مکان‌ها و منازلشان و خدمت و خدمت‌رسانی و کمک رسانی اولیه که در مقابله با سیل بود کار بزرگ و عظیمی به شمار می‌رفت.

رحمانی فضلی بیان کرد: به لطف خدا توانستیم در این مرحله مقابله با سیل به کمک مردم و همه نهادها و دستگاه‌های اجرائی به ویژه دستگاه های نظامی همچون ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی هلال احمر و اهداف تعیین شده برسیم. وی یادآور شد: اولین هدف ما این بود که تلفات و هزینه‌های جانی را پایین نگه داریم کل هزینه های انسانی ما در این مدت با این حجم عظیم هفتاد و شش نفر بود که برخی به دلیل سیل نبوده بلکه حوادث جنبی مثل بود.

وی یادآور شد: ما در مرحله مدیریت و مقابله که مسئولیتش با بنده بود در آن روزها مجبور بودم هر سه روز یک بار در یک استان مستقر شوم و تصمیمات بزرگی را بگیرم.

وزیر کشور بیان کرد: اوج شکوه و عظمت این تصمیمات همکاری مردم بود. ما در خوزستان باید قبول می‌کردیم یا با سه برابر افزایش ظرفیت ۳ متناسب با ظرفیت رودخانه نیمی از شهر اهواز سوسنگرد، بستان، حمیدیه،رفیه زیر آب برود و هزینه انسانی و اقتصادی افزایش یابد و یا اینکه مجبور بودیم که مزارع و روستاها زیر آب برود که در واقع ما بین بد و بدتر یکی را انتخاب می کردیم و در هر یک از انتخابات مردم ضرر می کردند و خسارت می دیدند و باید جابجا می شدند.

وی بیان کرد: مردم با استقبال از پیشنهاد های ما همکاری می کردند و هیچ مقاومتی در برابر پیشنهادات ما نداشتند. جابجایی در بیش از ۲۰۰ استان در خوزستان کار آسانی نبود و این همکاری برای ما بسیار ارزشمند بود.

رحمانی فضلی یادآور شد: مرحله مقابله با سیر را تمام شده تلقی می‌کنیم و بلافاصله همزمان کار بازسازی و نوسازی را آغاز کردیم همچنین ۱۷۹ واحد مسکونی ما از ۱۰ درصد تا ۱۰۰ درصد آسیب دیده است که نیازمند بازسازی و نوسازی است، البته زمین های زراعی دام جاده ها پل ها زیر آب رفته و خراب شده است.

وی بیان کرد: ما با سرعت برای هر ۱۷۹ هزار واحد مسکونی شناسنامه درست کرده ایم همچنین میزان خسارت‌ها برآورد شده و نوع کمکی که دولت باید داشته باشد به تصویب رسیده است.

وزیر کشور تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ هزار خانواده وسایل زندگی‌شان را تامین کرده‌ایم. همچنین کار مسکن موقت با توجه به مناطق گرم و مرطوب شان و ایجاد بیماری‌های مختلف تلاش کرده‌ایم تا اعتباراتی را برای اجاره گرفتن شان مهیا شود حتی این واحدها به صورت واحدهای کوچک و موقت اجاره کنند تا واحدهای اصلی ساخته شود.

وی افزود: حداکثر تا یکسال آینده واحدهای نوسازی و جدید را در اختیارشان قرار خواهیم داد. همچنین واحدهای تعمیری را یک تا دو ماه آینده به ساکنان مناطق تحویل می‌دهیم.

رحمانی فضلی اظهار کرد: ما روزانه بیش از ۵۰۰ هزار و عده ای غذایی به مردم ارائه کردیم که همه این وعده ها را مردم تهیه کردند و در قالب نهادهای اجتماعی خدماتی، ان جی او ها و سمن ها به دست مردم رساندیم، البته میزان غذا روز گذشته به ۷۰ هزار رسید که این عدد نشان می‌دهد مردم مستقر شده اند و خودشان پخت را انجام می‌دهند.

وی بیان کرد: حادثه ها هستند که دوستان واقعی را به مردم نشان می دهند این حادثه ها فداکاری را معنی می کنند و مهر و محبت و عشق را جاری می کنند. این آزمون نیز برای همه انسان‌هایی که به دنبال عشق محبت فداکاری کمک و مساعدت هستند.

وزیر کشور تصریح کرد: از ابتدا اعلام کمک نیاز را نکردیم حتی زمانی که وزارت امور خارجه از ما پرسید ما گفتیم نیاز به کمک نداریم چون با عنایت به خدا و کمک های داخلی مردم نیازی به کسی نداشتیم اما وظیفه انسانی نوع‌دوستی بشری و خدمت خالصانه عاشقانه مردم موضوعی نیست که نیاز به اعلام باشد. ارزش کمک زمانی است که بدون اعلام نیاز به کمک باشد و کسانی که بدون اعلام نیاز به ما کمک کردند نفس این احساس عاطفی عاشقانه و توأم با محبت برای اصالت دارند که خالصانه تشکر می‌کنم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز