رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت موضوع ترانزیت در توسعه روابط ایران و ارمنستان، تصریح کرد: علاقمندیم منطقه خلیج فارس و دریای عمان به دریای سیاه متصل شود.

به گزارش مرور نیوز، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار معاون نخست وزیر ارمنستان ، گفت: مردم ایران از نظر تاریخی و فرهنگی روابط بسیار خوب و صمیمانه ای با مردم ارمنستان دارند و دو کشور علاوه بر همسایگی، از ظرفیت های بسیار بالایی برای همکاری برخوردارند.

روحانی از انرژی و برق به عنوان یکی از زمینه های همکاری بین ایران و ارمنستان و سایر کشورهای منطقه یاد کرد و افزود: می توانیم با اجرای سریع‌تر طرح‌ها و پروژه‌های مشترک در زمینه انرژی، برق و حمل و نقل، همکاری‌های دو کشور را ارتقاء دهیم.

رئیس جمهور در ادامه از رود مرزی ارس به عنوان یک رودخانه حیاتی برای دو کشور نام برد و با تاکید بر موضوع محیط زیست به عنوان اولویت اول ایران در این زمینه، اظهارداشت: با توجه به اینکه جمعیت زیادی از مردم ایران از آب رود ارس برای آشامیدن و کشاورزی استفاده می‌کنند، سلامت و آلوده نبودن آب رود ارس از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت موضوع ترانزیت در توسعه روابط ایران و ارمنستان ، تصریح کرد: علاقمندیم منطقه خلیج فارس و دریای عمان به دریای سیاه متصل شود و یکی از راه های موجود برای تحقق این هدف، مسیر ایران، ارمنستان و گرجستان است و این اتصال باعث تقویت ارتباط بین دو کشور و دیگر کشورها خواهد شد.

 روحانی مسئله حمل و نقل و لزوم تسهیلات لازم در این زمینه را نیز از موضوعات مهم برای دو کشور دانست و افزود: روابط اقتصادی در سایه ارتباط بانکی قابل توسعه است و می‌توانیم با استفاده از پول ملی، مسیر ارتباط تجار دو کشور را تسهیل کرده و سرعت ببخشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه برغم قرار داشتن در شرایط اعمال تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، تهران و ایروان می توانند روابط خود را مستحکم تر کنند، تاکید کرد: از اینکه در این تقابل ناعادلانه، پیروز نهایی ما هستیم، تردید ندارم و دراین شرایط است که کار نزدیک با همسایگان در تاریخ ما و منطقه ماندگار خواهد شد.

 روحانی همچنین همکاری و ارتباط با منطقه اوراسیا را برای تهران بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی ایران سند همکاری با منطقه اوراسیا را تصویب کرده است و تجارت ایران با کشورهای این منطقه فرصت خوبی برای ما است که ارمنستان هم می تواند نقش خوبی در این زمینه ایفا کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز