معاون رئیس جمهوری در امور زنان گفت: در گذشته میزان گفتگوی خانواده‌ها حداقل ۲ ساعت در روز با حداقل ۱۵۰۰ کلمه بوده، اما امروزه این میزان به حدود ۲۰ دقیقه و کم‌تر از ۴۰۰ کلمه در روز رسیده است.

به گزارش مرور نیوز، معصومه ابتکار در همایش هفته ملی ازدواج ضمن تبریک به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) اظهار کرد: ازدواج امری است که سلامت آحاد جامعه و سلامت کلان را در پی دارد.

وی افزود: ما باید با توجه به دانش روز، فرهنگ کشور، تجربیات گذشتگان و دیگر ملت‌ها در حوزه ازدواج برای ترویج این سنت در کشور تلاش کنیم.

ابتکار تصریح کرد: مسئولیت اصلی دستگاه‌های دولتی، مسئولین و موسسات خیریه تلاش برای فراهم کردن انتخاب‌های درست، آگاهانه و زدودن فرهنگ تجمل گرایانه در این امر است.

وی با بیان اینکه معاونت زنان و خانواده با توجه به مسئولیت‌های خود در حوزه خانواده اقدامات مختلفی ازجمله تشکیل ستاد ملی زن و خانواده را انجام داده است، تاکید کرد: در این ستاد مصوبات مهمی با موضوع ازدواج اجرا و به شکل ابلاغیه‌ای برای آموزش‌های قبل و حین ازدواج به دستگاه‌ها ابلاغ شد. این مصوبه اصلاحاتی در حوزه آموزش‌های ازدواج داشته است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه بر اساس این مصوبه وزارت ورزش و بهداشت نیز آموزش‌های بهداشتی، روان شناختی، حقوقی و آموزش مبانی شرعی را برعهده دارند و در حال اجرا است، گفت: تقاضای ما از دستگاه‌های مسئول این است که آموزش‌ها و کیفیت آن‌ها جدی گرفته شود.

وی افزود: از دو سال گذشته نیز طرحی با عنوان گفت‌وگوی ملی خانواده با همکاری تشکل‌ها و دانشگاه‌ها اجرا و مرحله اول آن در ۳۱ استان اجرا شده است.

ابتکار با بیان اینکه بر اساس این طرح وضعیت خانواده‌ها و مشکلات آن‌ها با مشارکت دانشگاهیان و تشکل‌ها ارزیابی می‌شود و با توجه به فرهنگ مناطق مختلف برای رفع آن برنامه ریزی می‌شود، ادامه داد: به علاوه موضوع دیگر مشارکت با آموزش و پرورش برای آموزش مهارت‌های زندگی برای مربیان، اولیا و رده‌ای دانش آموزان است.

وی تصریح کرد: در این آموزش‌ها نحوه تفکر خلاق، قدرت حل و فصل مشکلات، قدرت تعامل بین نسلی آموزش داده می‌شود.

معصومه ابتکار با بیان اینکه موضوع دیگر فضای مجازی است، تصریح کرد: این فضا تاثیرات مثبتی در جامعه دارد، اما باید آموزش‌های لازم برای استفاده نوجوانان و جوانان از آن مدنظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: در موضوع گفتگوی بین نسلی به همراه تشکل‌ها چارچوبی ایجاد شده و فرصت دادن به جوانان برای بیان دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه مرحله دوم طرح ملی گفتگوی خانواده نیز به همراه انجمن‌های تخصصی تشکل‌های دانشجویی و جوانان پیش خواهیم برد و از تمامی این افراد برای طرح موضوع و فعالان در این زمینه دعوت به همکاری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه مهارت‌های ارتباطی برای کاهش خشونت و خلاء‌های ارتباطی در خانواده‌ها ضروری است، ادامه داد: در کنار بررسی مشکلات خانواده و مشکلات اقتصادی یک محور مشترک از چالش‌های خانواده‌ها به دست آمد و آن اختلال در ارتباط خانواده‌ها بود.

ابتکار بیان کرد: این موضوع ناشی از تحولات جامعه است و کیفیت و کمیت تعامل و گفتگوی خانواده‌ها دچار مشکل شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته میزان گفتگوی خانواده‌ها حداقل ۲ ساعت در روز با حداقل ۱۵۰۰ کلمه بوده، اما امروزه این میزان به حدود ۲۰ دقیقه و کم‌تر از ۴۰۰ کلمه در روز رسیده است، ادامه داد: منشا مشکلات خانواده‌های امروزی نبود فرصت گفت‌وگو میان اعضای خانواده و درک عاطفی در این گفت‌وگوهاست.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز