رئیس مجلس شورای اسلامی با فضل هادی مسلم یار، رئیس مجلس سنا افغانستان دیدار کرد.

به گزارش مرور نیوز، علی لاریجانی در این دیدار ضمن تأکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی افغانستان، گفت: روابط ایران و افغانستان روابطی تاریخی و  با پیوندی عمیق بوده و حضور شما در ایران توسعه روابط سیاسی و اقتصادی را در پی خواهد داشت.

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه از زمانی که افغانستان مورد اشغال واقع شد، جمهوری اسلامی در کنار ملت این کشور بوده است، اظهار کرد: زمانی که مهاجرانی از افغانستان به ایران آمدند، جمهوری اسلامی با آغوش باز آنها را پذیرفت و امروز فرزندان آنها در مدارس و دانشگاه‌های ایران تحصیل می کنند.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از ایجاد برخی ناامنی‌ها در افغانستان یادآور شد: امنیت افغانستان برای جمهوری اسلامی مهم است اما برخی کشورها با اقدامات تروریستی به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان هستند که هدف نهایی آنها تحت الشعاع قرار دادن سرمایه گذاری های اقتصادی در این کشور است.

لاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه مذاکره با طالبان باید با محوریت دولت افغانستان صورت گیرد، عنوان کرد: آمریکایی ها مذاکرات متعددی با طالبان داشته اند که این مسیر صحیح نیست و اقدامات باید با محوریت دولت افغانستان انجام پذیرد.

وی در ادامه شرایط فعلی افغانستان را حساس دانست و افزود: آمریکایی ها در مناسبات خود با افغانستان صادقانه عمل نمی کنند و علیرغم اینکه می گویند به دنبال مذاکره هستند، مسیر دیگری را در پیش می گیرند، چنانکه اخیرا با وجود درخواست مذاکره از ایران، وزیر امور خارجه کشورمان را تحریم‌ کرده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سطح مبادلات تجاری میان دو کشور را مناسب ارزیابی کرد و ابراز داشت: لازم است مسیر مراودات تجاری میان ایران و افغانستان تسهیل شود.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز