رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: دوران دفاع مقدس یک سند آشکار از جنایات بعثی‌ ها و حامیان آنان علیه شهرهاست.

به گزارش مرور نیوز، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نشست شهرداران و روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان هرمزگان با اشاره به سابقه دیرینه و تاریخی پدافند غیرعامل در شهرها، گفت: شهرها همواره در طول تاریخ متکی به عناصر دفاعی و حفاظتی مثل برج، بارو و قلعه بودند یعنی عناصری که تلفیقی از دفاع و حس امنیت را ایجاد می‌کرد.

وی ادامه داد: بین امنیت، مدل دفاع و زندگی شهری رابطه‌ معناداری برقرار است به‌طوری‌که نوع دفاع از شهر، متناسب با تغییر این سه مولفه دگرگون می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در دهه‌های اخیر با تغییر استراتژی نظامی آمریکا، تهدیدات به سمت شهرها بازگشته است، تصریح کرد: دوران دفاع مقدس یک سند آشکار از جنایات بعثی‌ها و حامیان آنان علیه شهرهاست.

وی با تاکید بر اینکه همه شهرها باید طرح‌ هایی برای صیانت از مردم در شرایط بحران داشته باشند، ادامه داد: ایجاد فضاهای چندمنظوره شهری برای شهروندان مثل مترو و پارکینگ یا طرح جابه‌جایی و اسکان موقت که در همه کشورهای پیشرو وجود دارد از جمله این طرح هاست.

جلالی افزود: همچنین از جمله این طرح‌ها می‌توان به تامین نیازمندی‌های ضروری در شرایط بحران همچون غذ، آب، دارو اشاره کرد که در هر شرایطی باید مهیا شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرها به ویژه کلانشهرها باید طرح‌هایی برای حفاظت از زیرساخت‌ها حیاتی و حساس داشته باشند، گفت: این زیرساختها باید توانایی تداوم خدمت‌ رسانی در شرایط بحران را حفظ کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه در شهرهای بزرگ، وابستگی متقابل زیرساخت‌ها، الزاما فرصت نیست و می‌تواند دومینوی پیامد تهدید را طولانی و خطرناک‌تر کند، گفت: با اختلال در کارکرد یکی از این زیرساخت‌ها، بقیه سیستم به طور پیامدی دچار چالش می‌شود و ممکن است کل سیستم درگیر اختلال خدمات شود.

جلالی در پایان گفت: با توجه به اهمیت موضوع شهرها، سند راهبردی پدافند شهری تهیه و تدوین شده و در کمیته دائمی پدافند غیرعامل در حال بررسی است و انشاالله به زودی تصویب و ابلاغ خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز