رییس دفتر رییس جمهور گفت: ما منتظر هستیم هماهنگی در داخل اروپا انجام شود تا نتیجه منعکس شود. سپس بررسی خواهیم کرد که چگونه گام بعدی را برداریم

به گزارش مرور نیوز، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور ​در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار کرد: ما اعلام کرده ایم که سر زمان مشخص که آخر این هفته است، اگر به توافق قطعی نرسیم در مذاکراتی که با رئیس جمهور فرانسه داریم، گام سوم برداشته خواهد شد.

او افزود: گزارشی از سفر آقای عراقچی با تیم خوب اقتصادی دریافت کردیم؛ نتیجه مذاکراتشان با توجه به پیچیدگی هایش، در مجموع پیشرفت‌هایی داشت.

واعظی تصریح کرد: قرار است هفته آینده نتیجه مشخص شود؛ ما منتظر هستیم هماهنگی در داخل اروپا انجام شود تا نتیجه منعکس شود. سپس بررسی خواهیم کرد که چگونه گام بعدی را برداریم؛ در مجموع گام‌هایی که برداشته شده است اگر مقایسه‌ای با یک ماه و نیم قبل که مذاکره شروع شد، داشته باشیم، می‌توانم بگویم که پیشرفت خوب بود، اما تا به جمع بندی نهایی نرسیم، نمی‌توانیم اعلام کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار کرد: مردم را نامحرم را نمی‌دانیم، اما، چون با طرف خارجی بحث می‌کنیم نمی‌خواهیم برداشت ذوق زدگی از کار ما را داشته باشند.

او درباره دلیل تحریم سازمان فضایی ایران توسط آمریکا گفت: در ماه‌های اخیر تمام تحریم‌ها و ادعا‌های آمریکا نسبت به آنچه در گذشته انجام دادند، تأثیری در فعالیت ما نداشته و خوشبختانه گزارش‌ها حکایت از این دارد که در ۵ ماه گذشته تحریم‌ها باعث شده که در داخل کشور در بحث تحقیقات، نوآوری و صنعت پیشرفت بسیار خوبی را داشته باشیم؛ بنابراین اینکه آنها فکر کردند می‌توانند بخش فضای ایران را تحریم کنند، باید بگوییم که ما از هدف گذاری و اقدامات خود دست نخواهیم کشید.

واعظی درباره چارچوب تعیین شده برای مذاکره با فرانسه، گفت: به هیچ وجه نه با فرانسه و نه با کشوری دیگر بحث موشکی و توان نظامی ایران در این مذاکره نخواهیم داشت. در این مذاکره ما درباره برجام و حقوقی برجام بحث خواهیم کرد. رئیس جمهور قبل از ۱۸ اردیبهشت اعلام کردند که ما در هر اقداماتی را انجام می‌دهیم که آنها قابل برگشت است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره پیشنهادات فرانسه مبنی بر اینکه به جای ۱۵ میلیارد دلار ۵ میلیون یورو بدهند، گفت: خیر این مسئله دو هفته پیش مطرح شد و ایران این مسئله را نپذیرفته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال در خصوص پخش مستند هسته‌ای در صدا و سیما بیان کرد: رابطه ما با آقای علی عسگری رابطه خوبی است، بنده و هم سایر اعضای دولت رابطه نزدیک با ایشان داریم و شهادت می‌دهم که ایشان نیز تلاش خود را انجام می‌دهند و هر موضوعی که به ایشان منتقل شده است پیگیری کردند و صادقانه کار می‌کنند. من این مستند را ندیدم، نظری نیز نسبت به آن ندارم، اما باید بدانید که وقتی که کشوری با یک هجمه گسترده خارجی مواجه است و وقتی که ما با یک جنگ اقتصادی مواجه هستیم، طبیعتاً باید به گونه‌ای رفتار کنیم که آدرس غلط به دشمن ندهیم. پیامی که از ایران باید به دشمنان مخابره شود، باید پیام وحدت و انسجام باشد.

او در ادامه افزود: امیدوارم هم ما در دولت و هم ارگان‌های دیگر در این مسیر موفق باشند و در این مسیر حرکت کنند. دولت دو وزیر را به مجلس معرفی کرد حق مجلس بود که این موضوع را مورد بررسی قرار دادند، اما دیروز شاهد بودیم که دولت و مجلس به وظایف خود عمل کردند و به وزیر رأی اعتماد دادند؛ که پیام مثبتی در خصوص همبستگی بین دولت و مجلس بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال مبنی بر این که فرانسوی‌ها اعلام کردند که همین توافق ۱۵ میلیاردی نیز منوط به موافقت آمریکاست گفت: این بخش مربوط به بانک است اکثر بانک‌های دنیا سهامدار آمریکایی دارند و یا مبادلات خود را از طریق دلار انجام می‌دهند بنابراین برای انتقال پول، به هماهنگی با آمریکا نیاز دارد که این موضوع به خودشان مربوط می‌شود.

واعظی  تصریح کرد: با اشاره به تذکر ۱۰۵ نماینده مجلس که خواستار دقت بیشتر رئیس جمهور در تفکیک قوا شده‌اند، روابط قوه قضائیه و قوه مجریه بسیار خوب است رئیس جمهور نیز امشب میهمان آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه است.

او گفت: اگر توافق را گرفتند و اعلام کردند که ما هم به تعهد خودمان عمل می‌کنیم، ولی چشم‌اندازی نداریم که بتوانند تا جمعه این توافق را بگیرند. البته این سیاست اروپایی‌ها است که می‌خواهند هماهنگ کنند و ما دخالتی نداریم و متاسف هم هستیم؛ و اگر توافق را نگیرند ما گام سوم را در زمان مقرر اعلام خواهیم کرد. وعده‌ای برای خرید نفت ما داده شده همچنین مقرر شده پولی در اختیار ما قرار می‌گیرد و اروپایی‌ها رفته‌اند تا مجوز آن را بگیرند.

ربیعی تصریح کرد: بحثی درباره برنامه‌های دولت برای ارتقای زنان در نظام اداری بود که فکر کنم خانم ابتکار توضیحات آن را رائه دادند. ایشان گزارشی از مدیران پایه، مدیران میانی و مدیران عالی ارائه دادند که نسبت به گذشته کاملا رشد داشته، ولی رئیس‌جمهور تاکید کردند که در سطوح بالاتر هم این روند به خصوص در سطح استان‌ها ادامه داشته باشد. مقداری پیرامون مباحث سیاست‌های معطوف به زنان هم در دولت به طور کلی بحث شد.

سخنگوی دولت گفت: یک مصوبه دیگری هم در حوزه آقای حجتی بود که ۴۰۰ میلیارد تومان برای خرید نهاد‌های کشاورزی اعتبار در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

او در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه آقای عراقچی گفته‌اند این ۱۵ میلیارد که قرار است برای چهار ماه در اختیار ایران قرار بگیرد، در مقابل آن ما باید چه اقداماتی انجام دهیم، بیان داشت: هیچ تفاوتی ندارد. این پول در اختیار ما قرار می‌گیرد. ما کالا‌هایی که مورد نیازمان است را مطرح کردیم و اصل مساله همین بوده و از ۱۹ مورد اختلاف سه مورد باقی مانده بود.

ربیعی گفت: این اختلافات درباره این بود که ما پول در اختیارمان قرار بگیرد و نفت‌مان خریداری شود و اینکه چه نوع کالایی را بخریم. من فکر می‌کنم دیدگاه‌های ما جلو رفته و فقط مجوز آن مانده است و قطعا هم برای چهار ماه و برای تا پایان سال ماست و ما امسال می‌توانیم خود را با این برنامه جلو ببریم و برای گام‌های بعد گشایش کلی مطرح است و آنچه که شرطمان بوده این است. اگر این اقدام صورت بگیرد قطعا می‌تواند ۱+۵ هم سامان پیدا کند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز