وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما نهضت ساخت داخل را راه اندازی کرده‌ایم؛ چرا که بیشتر قطعاتی که در گذشته وارد کشور می‌شد، قابلیت ساخت در داخل را دارد.

به گزارش مرور نیوز، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره برنامه‌ های دولت در خصوص جایگزینی جای خالی خودروسازان فرانسوی که به دلیل تحریم‌ های آمریکا اقدام به خروج از کشور کرده‌اند، گفت: دولت در این زمینه دو اقدام را در دستور کار خود قرار داده است. نخستین برنامه جدی‌تر گرفتن ساخت داخل است. در همین راستا ما نهضت ساخت داخل را راه اندازی کرده‌ایم؛ چرا که بیشتر قطعاتی که در گذشته وارد کشور می‌شد، قابلیت ساخت در داخل را دارد.

او افزود:  توافقی میان خودروسازان و قطعه سازان حاصل شده که طی آن تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۸۵ میلیون یورو منعقد شده است تا قطعاتی که از خارج وارد می‌شوند در داخل ساخته شود.

 صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: همچنین تفاهم دیگری در حال آماده شدن است و طی آن نهایتا در یک برنامه سه ساله تا سال ۱۴۰۰ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی در داخل ساخته خواهد شد.

رحمانی گفت: همچنین برنامه ریزی به گونه‌ای انجام می‌شود که ما وابسته به خودروسازانی نباشیم که به قرارداد‌های خود پایبند نبوده‌اند و کشور را به راحتی ترک کردند. برنامه ریزی می‌کنیم تا اگر به دنبال همکاری با شرکت‌های بین‌المللی هم هستیم، با شرکت‌هایی که به قول و تعهد خود پایبند هستند همکاری بیشتری داشته باشیم.

* نخستین خط تولید محصولات آشپزخانه افتتاح شد

 صنعت، معدن و تجارت  درباره وضعیت صنعت تولید لوازم خانگی هوشمند گفت: به تازگی نخستین خط تولید محصولات آشپزخانه مورد افتتاح قرار گرفت و این موضوع نشان می‌دهد که سطح صنایع خانگی ما در سطح روز دنیا قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز