رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: سطح همکاری‌های نظامی دو کشور ایران و چین در حال توسعه و گسترش است.

به گزارش مرور نیوز، سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در سفر اخیر خود به چین به گفتگو با شبکه تلویزیونی فونیکس این کشور نشست و به بیان برخی نقطه نظرات خود درخصوص موضوعات مختلف دفاعی و امنیتی پرداخت.

در ادامه متن گفتگوی سرلشکر باقری با شبکه تلویزیونی فونیکس را می‌خوانید:

سرلشکر باقری در این گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگو درباره سطح همکاری‌های نظامی دو کشور، با بیان اینکه این روابط در حال توسعه و گسترش است، اظهار داشت: با امضای سند‌های همکاری و تحویل آن از طریق وزیر امور خارجه کشورمان به مقامات چینی و اجرای توافقات راهبردی، سطح همکاری‌های دو کشور بیشتر نیز خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما برای اولین بار از ارتش چین برای حضور در یک رزمایش مشترک با ایران و روسیه که در ماه دسامبر در شمال اقیانوس هند و جنوب دریای عمان برگزار خواهد شد دعوت کردیم و ارتش چین نیز با قبول این دعوت و برنامه اعزام ناو، در آن حضور پیدا خواهد کرد.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با ابراز اینکه دو کشور در زمینه تبادل استاد و دانشجو و تحقیقات مشترک و تولید محصولات گام‌های اساسی بر خواهند داشت، گفت: حتماً نیرو‌های مسلح دو کشور با همکاری هم می‌توانند در ایجاد جهانی باثبات‌تر و صلح‌آمیزتر قدم بردارند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: ایران و چین با ایجاد کمیته مشترک دفاعی در جهت توسعه همکاری‌های تحقیقاتی و تولید محصولات گام‌های بلندتری بر خواهند داشت و ما یک کمیته مشترک نظامی نیز به‌منظور هماهنگ‌کردن فعالیت‌های نظامی و توسعه این فعالیت‌ها مثلاً در بحث‌های رزمایش، آموزش و... داریم.

* برای هرجنگی آماده‌ایم

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از این گفتگو درباره مسائل منطقه خلیج فارس و احتمال جنگ و درگیری در این منطقه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه علاقمند به ایجاد درگیری در این منطقه نیست چراکه کشور ما از همه بیشتر به‌دنبال صلح و آرامش است و در طول ۳۰۰ سال گذشته هیچ‌گاه ملت ایران چشم طمع به هیچ کشور دیگری نداشته و آغازگر جنگی نبوده است.

وی افزود: در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز نیز منافع ما وابستگی زیادی به امنیت این مناطق دارد و برای همین ما مهمترین و قدرتمندترین کشور مسئول ایجاد این امنیت هستیم.

سردار باقری گفت: در خلیج فارس ما بیش از همه خواهان امنیت هستیم و علاقه‌ای به درگیر شدن در هیچ جنگی نداریم، اما در عین حال، قدرتمندانه در برابر هر نیت و اقدامی که بخواهد امنیت این منطقه را به خطر بیندازد می‌ایستیم.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با غیرواقعی خواندن تبلیغات آمریکا و دیگر کشور‌ها مبنی بر اینکه این منطقه در آستانه جنگ قرار دارد، تأکید کرد: دشمنان ما جرات و جسارت آغاز جنگ را ندارند، چون می‌دانند ضرر آن بیش از منافعش خواهد بود و آن‌ها آسیب‌های جدی خواهند دید.

وی به موضوع اعزام ناو هواپیمابر آمریکا طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: آمریکایی‌ها می‌گفتند که ناو هواپیمابر خود را به منطقه اعزام می‌کنند، ولی دیدیم که این ناو از ۴۰۰ کیلومتری سواحل ما جلوتر نیامد و در شمال اقیانوس هند و جنوب دریای عمان متوقف شد.

* هیچ‌ کس جرات شروع جنگ با ما را ندارد

سرلشکر باقری تصریح کرد: هیچ‌ کس جرات شروع جنگ با ما را ندارد و البته ما هم از جنگ استقبال می‌کنیم، ولی اگر کسی دیوانگی کند، ملت ایران و نیرو‌های مسلح آن با تجربه و اراده، خود را برای هرگونه جنگی آماده کرده‌اند و این یک امر منطقی است.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح افزود: البته همه این‌ها به‌معنای این نیست که کسی بدون محاسبه و یا با محاسبه غلط و یا به‌خلاف نظر مشاورانش دست به آغاز درگیری نمی‌زند، چراکه در گذشته هم ما مثال‌هایی مثل هیتلر و صدام را داشتیم، ولی معتقدیم جنگ با ایران برای آن‌ها عقلانی نیست و ما هم اگرچه این احتمالات را ضعیف می‌دانیم، ولی آماده‌ایم.

* تحریم‌ های جدید آمریکا تأثیری بر نیرو‌های مسلح ما ندارد

وی همچنین درخصوص تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران خصوصاً در حوزه‌های نظامی گفت: آن‌ها از هرکاری که توانستند برای فشار بر ملت ایران دریغ نکردند و نیرو‌های مسلح ما هم ۴۰ سال است که تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفته و امکان خرید سلاح و یا انتقال تجهیزات وجود ندارد، درواقع در حوزه نظامی چیزی نمانده که بخواهند آن را تحریم کنند.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح ادامه داد: در مباحث اقتصادی و بانکی نیز، سپاه پاسداران هیچ حسابی در خارج از کشور ندارد که بخواهد از آن استفاده کند، بنابراین این تحریم‌های جدید تأثیری بر نیرو‌های مسلح و سپاه نخواهد داشت.

سرلشکر باقری گفت: آن‌ها همه این کار‌ها را قبلاً کردند و این اقدامات اخیر بیشتر جنبه تبلیغاتی و روانی دارد که مورد خوشایند بخشی از جناح‌های تندروی داخل آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشور‌های منطقه است.

بیشتر بخوانید: دشمنان از تجاوز مستقیم نظامی به ایران ترسان هستند/ با کشورهای منطقه خصومتی نداریم/ نتیجه تجاوز به ما قطعا انهدام و اسارت خواهد بود

* سپاه توطئه‌ های آمریکا را خنثی کرد

سردار باقری، تحریم سپاه از سوی آمریکا را موجب افتخار دانست و افزود: من به‌عنوان یک پاسدار خوشحالم که مورد غضب دشمنی باشم که به هیچ اخلاق و قاعده و حقوق بشر و حقوق ملت‌ها پایبند نیست. وقتی ما چنین دشمنی داریم، یعنی در مسیر درستی حرکت می‌کنیم.

وی ادامه داد: آن‌ها از یک طرف وزیر امور خارجه ما را تحریم می‌کنند و از طرف دیگر می‌گویند "بیایید با هم صحبت کنیم. "، کجای دنیا مسئول دیپلماسی یک کشور را تحریم می‌کنند؟ این یعنی در رفتار و عمل برخی صاحبان حکومت در آمریکا عقل و منطق درستی دیده نمی‌شود.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: عصبانیت آن‌ها از سپاه پاسداران به‌دلیل این است که سپاه بسیاری از توطئه‌هایشان را خنثی کرده که ازجمله آن‌ها مسائل عراق و سوریه بود.

سرلشکر باقری گفت: بنابر اعتراف رئیس جمهور فعلی آمریکا و براساس اظهارات مقامات سابق آمریکا، این آن‌ها بودند که داعش و جبهة‌النصره و الحرار الشام را در سوریه و عراق درست کردند و به‌دنبال این بودند که همه کشور‌های اسلامی را به سقوط بکشانند تا نوبت ایران شود، اما این سپاه بود که به کمک ارتش‌های این کشور‌ها رفت و ما امروز می‌بینیم که عراق آزاد شده و به‌سوی توسعه حرکت می‌کند و بخش‌های زیادی از سوریه نیز آزاد شده و در همان جا‌های کمی هم که تروریست‌ها حضور دارند، مورد حمایت آمریکا هستند.

* سپاه پاسداران به ارتش مردمی یمن کمک مستشاری می‌کند

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از این گفتگو، درخصوص کمک‌های ایران به کشور‌های محور مقاومت به‌خصوص یمن اظهار داشت: در عراق و سوریه هم ما با درخواست دولت‌های رسمی و مستقر این کشور‌ها به کمکشان رفتیم و به آن‌ها کمک‌های مستشاری و تسلیحاتی و تجهیزاتی کردیم و قرارداد بستیم و مسئول این‌ها هم سپاه پاسداران بود که البته درمواردی ارتش جمهوری اسلامی نیز به آن کمک کرد، ولی در موضوع یمن اوضاع کمی متفاوت‌تر است.

سردار باقری ادامه داد: یمن امروز در محاصره کامل قرار دارد و همه راه‌های آن بسته است و مدتهاست حتی امکان ارسال دارو نیز به آنجا وجود ندارد.

وی ادعای ارسال موشک‌های ایرانی به یمن را کذب دانست و افزود: چطور وقتی امکان ارسال دارو وجود ندارد، می‌توان موشک‌های چندمتری را به یمن ارسال کرد؟

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح در عین حال تصریح کرد: ما به ارتش مردمی یمن کمک‌های مستشاری و فکری می‌کنیم و مسئول این کار، سپاه پاسداران است و تا آخر هم کنار مردم یمن می‌ایستیم تا این تجاوز را از خود دور کنند.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز